Folyamatosan fáradt vagy, képes lennél ülve elaludni? Sokan legyintenek és közlik, hogy ez az a bizonyos „tavaszi fáradtság” és nem is kell foglalkozni a jelenséggel, holott a visszatérő fáradtság figyelmeztethet akár lappangó betegségekre is, így ideje komolyan venni a problémát.
A nagymértékű fáradtság valójában bármikor ránk törhetne, azonban a téli hónapokat követően tömeges megjelenése tapasztalható, mivel ilyenkor szinte valamennyi ember hasonló életmódot folytat.
Az úgynevezett tavaszi fáradtság legjellemzőbb okai közé tartoznak a tél során kialakított nem megfelelő táplálkozási szokások, a nehéz ételek és nagy mennyiségű szénhidrát fogyasztása, a kevés friss zöldség és gyümölcs, ezzel együtt pedig kevesebb vitamin és rost bevitele.
Emellett természetesen a jóval kevesebb testmozgás is hozzájárulhat a pszichés és fizikai fáradtságérzés kialakulásához.
– Az ételeknél és mozgáshiánynál viszont sokkal nagyobb mértékben befolyásolja a pszichés és fizikai állapotunkat a hormonháztartás felborulása, vagyis a kevesebb természetes fény miatti kisebb mértékű melatonin és szerotonin hormonok képződése – mondta dr. Tibold Antal, a Foglalkozás-egészségügyi és Munkahigiénés Központ vezető főorvosa, aki szerint csupán akkor kell aggódni, ha a depressziós korszak és az állandó jellegű fáradtság nem múlik el hosszabb ideig.
Vagyis a megoldás:
- Töltsük a lehető legtöbb időt a szabadban, a tavaszi napfényben! Ha közben mozgunk, még többet teszünk az egészségünk érdekében. Nem muszáj nagy dolgokra gondolni, egy kis séta is csodákra képes.
- Nem kell több tízezreket költeni vitaminokra akkor sem, ha éppen nem nő a kertben gyümölcs. Együnk helyette télen is kapható savanyú káposztát, ami tele van C-vitaminnal és máris elfelejthetjük a bogyókat.
- Ha úgy érezzük, a jó idő, a madárcsicsergés és a finomabbnál finomabb friss zöldségek és gyümölcsök hatására sem tudunk jobb kedvre derülni, érdemes elgondolkozni egy pszichológus felkeresésén, hátha mégis mélyebben gyökerezik a probléma. Ezzel elkerülhetjük a pszichoszomatikus és az ezekkel összefüggő testi megbetegedések kialakulását.
- Nem mindegy, hogyan és mennyit alszunk! A kialvatlanság ugyanis sokkal komolyabban veendő probléma, mint azt gondolnánk. A kialvatlanság alapvetően a nappali fáradsággal, aluszékonysággal, a szellemi teljesítőképesség csökkenésével jár együtt. Okairól és következményeiről ITT írtunk bővebben.