Rendhagyó, ugyanakkor hagyományteremtő céllal indított programot hirdetett meg nemrég a Pécsi Tudományegyetem. A Művészeti Kar korábbi, és jelenlegi hallgatói mutathatták meg alkotásaikat december 9-én a nagyközönségnek, akik licitálhattak a nekik leginkább tetsző darabokra.
Mint arról korábban már lapunk is írt, a magyar felsőoktatás gyakorlatában páratlan árverés ötlete Bódis Józseftől, az egyetemet működtető kuratórium elnökétől, a PTE korábbi rektorától származik, aki természetesen maga is részt vett az eseményen és köszöntötte az egybegyűlteket. Beszédében hangsúlyozta:
„ékköve az egyetemnek a Művészeti Kar”.
Az egyetemi magazin beszámolója szerint az est végére a résztvevők összesen csaknem hatmillió forintot költöttek el a kikiáltott művekre, az esemény során pedig egy-egy alkotás kapcsán parázs licitháború alakult ki.
A hallgatók végigizgulták a saját és társaik munkáira érkezett licitek alakulását, a teremben miattuk is pezsgett a hangulat. Voltak, akik össze is ismerkedtek azzal, aki végül hazavitte művüket.
[su_quote]Abszolút sikernek tartom ezt, de nem a forintok okán, sokkal fontosabbnak tartom azt, hogy a 41 munkából csak néhány nem kelt el, ami azt jelenti, hogy a műveknek a bő 80 százaléka tetszett a műértő, műkedvelő közönségnek, és el tudják képzelni az adott alkotást a házukban, irodájukban. Ez fantasztikus[/su_quote]
– összegezte az eseményt Lengyel Péter, a PTE Művészeti Kar dékánja.
Winkler Nóra, az aukció vezetője a jelenlévőknek elmondta, ez az aukció abban különbözik minden más hasonló eseménytől, hogy „noha szívderítő árakon kelnek el kortárs alkotások országszerte, a legtöbb eladási ár 20-25 százaléka az aukciós házaké lesz. Pécsett viszont a Művészeti Kar működését támogatjuk, de közben nemzetközi hatása is van annak, amit teszünk. Nemcsak az a gondolkodásmód meghatározó, melyekben a művek megszülettek, hanem a ma este ennek a hagyománynak a jövőjét is meghatározza.”
Ha minden a tervek szerint alakul, jövőre újra sor kerülhet az eseményre, sőt, lehetséges, hogy akkor már nem csak a doktori iskola gyűjteményéből, de a graduális hallgatók műveiből is válogathatnak a licitálók.