Csodát láthatunk az égbolton, Pécsről is lefotózták az év legszebb üstökösét

Hirdetés

Ahogy arról korábban lapunk is beszámolt, a tavaly felfedezett, C/2022 E3 (ZTF) nevű üstököst kis szerencsével akár szabad szemmel is láthatja, aki a megfelelő helyen és időben kémleli az égboltot. Hogy pontosan miképpen, azt a pécsi Nagy Mélykuti Ákos, a Magyar Csillagászati Egyesület üstökösszakosztályának vezetője mondja el. 

A pécsi férfi ugyan szakmáját tekintve nem csillagász, de már több mint 40 éve foglalkozik a világegyetem rejtelmeivel. Mint hangsúlyozta, az üstökösök rendkívül kiszámíthatatlan jelenségek, így nehéz megjósolni, pontosan mi történik velük, hol láthatjuk őket, mikor a legfényesebbek. Mindazonáltal lapunknak nyilatkozott arról, hogy a számítások szerint mi várható erre a bizonyos kométára vonatkozóan, melyről tudósok állítják, hogy utoljára a neandervölgyi ember figyelhette meg. Kezdjük az elején…

Miért olyan nagy szám a C/2022 E3 (ZTF)?

Pécsről december 29-én készített felvételt a kométáról Nagy Mélykuti Ákos

– Általában körülbelül 10-20 évente közelíti meg a Földet ilyen jól látható üstökös, már az csodaszámba megy tehát, hogy az utóbbi két esztendőben ez a második ilyen a C/2020 F3 (NEOWISE) után. Emellett egyébként kisebb távcsövekkel most látható kométa a C/2022 A2 (PANSTArRS) is. Tudni érdemes, hogy a koromsötét égbolton, nagyon magas ponton, segédeszköz nélkül látható leghalványabb csillag körülbelül 6 magnitúdós szokott lenni. Kisebb távcsővel az éleslátók nagyjából 13-ig észlelnek égi jelenségeket. A Nap -27, a Hold -13, az Esthajnalcsillag -4, a Szíriusz pedig -1,3 magnitúdós, ezek mellett cirka 6 ezer csillag látszik szabad szemmel. A C/2022 E3 (ZTF) felfedezésekor 17,2 volt, jelenleg 5,5-6 magnitúdós összfényességében, vagyis ha valaki ismeri az eget, megtalálhatja akár messzelátó nélkül is. De ehhez tényleg gyakorlottnak kell lenni. Vadásztávcsővel viszont könnyebben rá lehet akadni, sőt, ehhez az interneten keresőtérképek is rendelkezésre állnak – nyilatkozta lapunknak Nagy Mélykuti Ákos.

Mit érdemes tudni erről az üstökösről, és hogy figyelhetjük meg?

  • A Zwicky Transient Facility (ZTF) keretében fedezték fel. A programban nagy látószögű kamerák kétnaponta felvételsorozatot készítenek az északi égboltról, amit egy öntanuló algoritmus ellenőriz, és a szokatlan jelenségeket kiszűri. A szakemberek a képeket aztán átválogatják aszerint, hogy melyek valós események, amikkel tovább is kell foglalkozni. Ennek segítségével találták meg 2022. március 2-án az akkor 17,2 magnitúdós üstököst. Felfedezésekor 4,27 csillagászati egység távolságra járt a Naptól. Szakemberek szerint a kométa valahonnan a Naprendszer pereméről érkezhetett, és talán először járhat annak belső vidékein, míg más tudósok feltételezik, hogy 50 ezer évvel ezelőtt is itt vándorolhatott.
  • 2023. január 12-én bekövetkező perihéliuma – vagyis az az időpont, mikor a Naphoz legközelebb esett – után, február 1-én 0,28 csillagászati egységre, amely kilométerben kifejezve körülbelül 44 millió, megközelíti a Földet. Az aktív üstökös fényessége éppen a szabadszemes megfigyelhetőség határán van, de kis távcsövekkel remélhetőleg könnyen megfigyelhető lesz, még akár négy-öt hétig, nagyobbakkal hónapokig is – tette hozzá Nagy Mélykuti Ákos. Kiemelte továbbá, hogy az emberi szem nem képes érzékelni azt a zöldes fényt, ami fotókon látszik a kométák körül.
  • Az is kiderült, hogy az üstökösök kiszámíthatatlan viselkedése miatt az is előfordulhat, hogy később – például egy-egy kitörés miatt – fényesebbnek látjuk a kométát, vagy épp ellenkezőleg, gyorsabban halványodik a vártnál.
  • A Magyar Csillagászati Egyesület és a Meteor folyóirat megfigyelési archívumában akár regisztráció nélkül is láthatunk sok-sok érdekes fotót és információt erről, valamint más üstökösökről, illetve égitestekről.
  • Ha a következő napokban optimális, tehát a város fényeitől távol eső ponton, például a Mecseken tartózkodunk, leginkább hajnalban, és megfelelő helyen keressük az égbolton, tehát északi irányban, hozzávetőlegesen a két Göncölszekér között, biztos vethetünk rá egy-két pillantást. A telihold is zavarja a megfigyelést, így 5-e környékén 2-3 éjszakán át nem érdemes keresni, azután pedig inkább az esti órákban. Az alábbi csillagtérképen láthatjuk, merre is kellene kémlelnünk.
Ezen a keresőtérképen látszik az üstökös helye (Forrás: Magyar Csillagászati Egyesület)
Hirdetés