6 C
Pécs
szombat, november 16, 2024
KezdőlapKultZónaCsúcstechnika az Uránia moziban: ezüstvásznon nézhetjük a 3D-s filmeket!

Csúcstechnika az Uránia moziban: ezüstvásznon nézhetjük a 3D-s filmeket!

Megújulva, dübörgő hangrendszer, hatalmas ezüstvászon, a korábbinál könnyebb, kényelmesebb 3D-s szemüvegek, csúcsteljesítményen működő világszínvonalú vetítőgép: a pécsi Uránia mozi nagyon halad a korral!

Ahogy azt már a pécsi filmkedvelők megszokhatták, az Uránia moziban mindig történik valami, mindig fejlesztenek és haladnak a korral. A 2014-ben teljesen megújult belvárosi premiermoziban – ahol egyébként a filmek mellett operavetítések, filmklubok és előadások is helyet kapnak – már működik egy csúcskategóriás 4K-s felbontású filmek vetítésére képes Christie vetítőgép, a mozi vezetősége pedig most újra nagyot dobott, ugyanis amellett, hogy az eddigi 5.1-es hangrendszert 7.1-es rendszerre cserélték, az úgynevezett aktív 3D-s szemüvegekkel működő technikát is lecserélték passzív „háromdés” rendszerre.

Az új 3D-s szemüvegeket haza is vihetjük!

Az 1935-ben épült pécsi moziban szerdán mutatták be az új vetítésrendszert, mely jelenleg a legkorszerűbb, legjobb 3D-s moziélményt képes biztosítani a pécsi mozizók számára, akik ezt meg is tapasztalhatták a Legendás állatok: Grindelwald bűntettei című film vetítése során. Szabó Krisztián, a Kultik Magyar Mozihálózatba tartozó Uránia mozi vezetője az eseményen elmondta, hogy a váltásra egyrészt azért volt szükség, mert a pécsi mozi mindig igazodott és igazodni is fog a vetítéstechnikai trendekhez, másrészt pedig azért, mert egyre több olyan észrevétel érkezett a nézőktől, hogy az aktív 3D-s szemüvegeket a bennük lévő elektronika miatt nehéznek és kényelmetlennek találták. Mint mondta, az új technika előnye az, hogy könnyebbek a szemüvegek, a filmképek stabilabbak, fényerejük pedig nagyobb.

A passzív „háromdés” szemüvegek könnyebek és kényelmesebbek

– A vetítőgép maradt, az új ezüstborítású vászonnal, a passzív 3D-s szemüvegekkel, és a megújult, 7.1-es hangrendszerrel viszont maximálisan ki tudjuk használni a teljesítményét. Mielőtt átálltunk a passzív háromdimenziós vetítésekre, több ilyen rendszert is megnéztem és kipróbáltam itthon és külföldön egyaránt, a választás pedig a legdrágábbra, de a legjobbra esett – mondta a mozi vezetője.

Schmid András és Szabó Krisztián

Az eseményen Schmid András, a Christie Digital EMEA értékesítési vezetője elmondta, hogy a vetítőgéppel kommunikáló aktív szemüvegekben a két lencse felváltva sötétül el és tisztul ki, a vásznon látható – szintén felváltva, eltérő szögekben megjelenő képekkel – összhangban. Ez olyan gyorsan történik, hogy az agy mindkét képet egyszerre érzékeli, és így alkot egy 3D-s képet. A passzív szemüvegekben ezzel szemben nincs elektronika, csak egy-egy speciális fényszűrő lencse, ezért sokkal könnyebb és kényelmesebb is, ráadásul a nézők a vetítések után haza is vihetik azokat. Ezek a szemüvegek az új, ezüstréteggel bevont vászonról érkező magasabb fényerejű fénysugarakat polarizálják, melyek így csak az egyik lencsén tudnak áthatolni, a másikon nem (nagyjából úgy, ahogy az UV-sugarakat szűrik ki a napszemüvegek). A 3D-s kép így a jobb és a bal szemünkre gyorsan érkező képekből alakul ki.

Sokan voltak kíváncsiak az új vetítésrendszerre

– Pécsett, a vidéki mozik közül egyedülállóan egy 4K-s vetítőgép üzemel, és annak köszönhetően, hogy az Uránia moziban saját fejlesztésű háromdimenziós rendszer működik, ki is tudjuk használni ennek a nagyon erős fényerejű vetítőgépnek a teljesítményét. Így a néző már sokkal kevésbé látja majd sötétnek, homályosnak, szellemképesnek a háromdimenziós filmeket, ebben pedig nagy szerepe van az ezüstvászonnak is, ami szükséges ahhoz, hogy megfelelő fényerőt kapjunk. Az ilyen módszerrel vetített filmeknél bárhogyan mozgatjuk a fejünket és bárhol is üljünk a nézőtéren, a térérzet minden nézőpontból kifogástalan – mondta Schmid András.

Az óriási, ezüstburkolatú vászon
Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő