Élő sejtek vizsgálatára alkalmas csúcstechnológiás, szuperfelbontású, vagyis nagy tér- és időbeli felbontású mikroszkópok érkeztek Pécsre egy fontos projekt keretében. Ezáltal egy egyedülálló eszközpark jött létre a pécsi egyetemen.
Az új eszközök az eddigieknél sokkal részletgazdagabb betekintést nyújtanak a molekulák világába, emellett óriási hasznuk van az orvosbiológiai kutatásokban – derül ki a PTE közleményéből.
Képesek követni a sejtváltozásokat például a vírusfertőzésekben, a daganatképződésekben, a gyulladásokban, és azonosítják a terápiás célpontokat.
Az egyedülálló pécsi műszerpark kiegészülve a meglévő mikroszkópokkal alkotja majd a PTE közös molekuláris képalkotó laborját.
Mint dr. Ábrahám István, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának professzora, az Élettani Intézet igazgatója, a projekt szakmai vezetője a fejlesztésről elmondta:
[su_quote]A közvetlen népegészségügyi haszonnal járó kutatási területek új lendületet kaphatnak a projektnek köszönhetően.[/su_quote]
[su_box title=”A projektről” style=”glass” box_color=”#cad3c3″ radius=”2″]A GINOP-2.3.3-15-2016-00030 néven futó projekt az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával valósult meg mintegy 785 millió forint összegből, amelyet a Nemzeti Agykutatási Program is támogatott 100 millió forinttal, és a PTE Általános Orvostudományi Kara 50 millió forinttal egészített ki. A kutatói program helyszíne a Szentágothai János Kutatóközpont és a PTE Általános Orvostudományi Kar.[/su_box]
A projektről online sajtótájékoztatót tart a Zoom alkalmazáson keresztül dr. Ábrahám István, melynek időpontja november 9-e, hétfő 14 óra. Ha szeretnénk részt venni az eseményen, az [email protected] címen jelezhetjük legkésőbb november 6-ig.