-0 C
Pécs
szerda, január 22, 2025
KezdőlapPécs AktuálCsúszik a tanárok sztrájkja

Csúszik a tanárok sztrájkja

Bár a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete Pécsen is munkabeszüntetést tartott volna e héten, az el sem indult sztrájkot már fel is függesztették. A helyi tanárok több mint kilencven százaléka csak akkor ment volna bele a munkabeszüntetésbe, ha az iskolabezárásokkal is jár, azaz nem kell az intézményekben gyerekfelügyeletet vállalni. A PDSZ most a Klebelsberg Intézményfenntartó Központtal (KIK) és a minisztériummal vitatkozik az elégséges szolgáltatásról, s a szakszervezet bírósághoz is fordult.

Óriási káosz van az e hétre tervezett pedagógussztrájk miatt: a szakszervezet, a minisztérium és a KIK között nézeteltérések vannak arról, milyen keretek között tartható meg a Pécsre is tervezett munkabeszüntetés. A PDSZ szerint sem a sztrájktörvényből, sem pedig a nemzeti köznevelési törvényből nem vezethető le, hogy a munkabeszüntetés idején a pedagógusok feladata lenne a tanulók felügyeletének biztosítása.

Részleges, gyermekfelügyelős sztrájk nem is igazi sztrájk a PDSZ szerint…

– Egyelőre biztosan nem lesz sztrájk, amíg ki nem derül, hogy a jog szerint milyen feladataik lennének a tanároknak a munkabeszüntetés ideje alatt. Éppen ezért a PDSZ munkaügyi bírósághoz fordult, s azt kérjük, mondják ki, hogy a közoktatásban dolgozók nem kötelezhetőek az elégséges szolgáltatás biztosítására – mondja Nagy Erzsébet, a PDSZ pécsi ügyvivője.

A tanárok között ugyanis kicsi a hajlandóság egy más típusú, munkával, gyermekfelügyelettel is járó sztrájkra, amit a PDSZ belső felmérései is megerősítenek.

– Ezek azt mutatják, hogy a megkérdezett tanárok több mint kilencven százaléka csak abban az esetben vállalja a sztrájkot, ha a tiltakozás valóban komoly fennakadásokat okoz az oktatásban. Ha olyan sztrájkot tartunk, ahol gyermekfelügyelet van a tanítás helyett, nem tölti be a szerepét, és nem is kaphatóak rá a tanárok – ismerte el Nagy Erzsébet, hogy a fél sztrájk: nem sztrájk.

E jogi helyzet tisztázatlansága miatt fújta le tehát egyelőre a PDSZ a megmozdulást, ugyanis a szervezet tisztában van vele: ha törvényileg valóban nem járható út a tényleges munkabeszüntetés, s a pedagógusoknak gondoskodniuk kell a diákok felügyeletéről, a tanárok állását sodornák veszélybe a gördülő sztrájk elindításával.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma közben tárgyalásokat is kezdett a PDSZ-esekkel egy esetleges sztrájk esetén elvárt szolgáltatásokról. „A gyermekek, szülők alapvető érdekeit, jogait nem érheti sérelem. Nem fordulhat elő az, hogy ellátásuk akadályozva legyen (…), az elégséges szolgáltatásokról szóló döntés és szabályozás elmaradása súlyos következményekkel járhat, hiányában káosz alakulhat ki a köznevelésben” – közölte a tárca, hozzátéve: remélik, a PDSZ a továbbiakban is egyetért azzal, hogy ennek elkerülése minden szereplő alapvető érdeke.

A lapunk által felkeresett, nevük elhallgatását kérő pécsi pedagógusok túlnyomó része azt mondja, a jelenlegi helyzetben nem látják értelmét a sztrájknak; ennek oka, hogy számukra is homályos, hova vezet az oktatási rendszer átalakítása, s a fenti jogi mizéria. Egyikük szerint nagyobb megmozdulás nem is lesz addig, amíg például tömeges elbocsátásokra nem kerül sor, vagy állásuk, bérük nem válik bizonytalanná.

[frame]

Akár el is küldenék a hatalomból a kormányt

A PDSZ azért gondolta ki a sztrájkot még februárban, mert több érdekképviselettel szemben nem tudott megállapodni a kormánnyal. Gyakorlatilag azt szeretnék, hogy a közoktatási átalakítások teljes, most januárban bevezetett rendszerét gondolja újra a kormány. Követelik, hogy a tanárok munkaterhei ne növekedjenek, a kormány vegye ki a heti 32 óra, iskolában való kötelező tartózkodásról szóló részt a törvénytervezetből, valamint rendelkezzenek arról, hogy a tanároknak ne kelljen heti 22 tanóránál többet tartaniuk. Azt is kérik, hogy a kormány vállaljon garanciát a pedagógusok béremelésére, s ha ezt nem teljesíti, távozzon a hatalomból.

[/frame]

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő