December 20-án hunyt el Lantos Ferenc pécsi Kossuth-díjas festőművész, grafikus, művészpedagógus, a Martyn Ferenc Szabadiskola megalapítója, a felnövekvő ifjú művész generáció tanítómestere. A képzőművésztől csütörtökön fél egytől vesznek búcsút a pécsi temetőben.
Lantos Ferenc Pécsett született, 1929. február 20-án, mestere Martyn Ferenc volt. A Magyar Képzőművészeti Főiskolán (1947-50, 1964) festő-tanár szakon és a Pécsi Pedagógiai Főiskolán rajz-biológia szakon (1950-52) tanult, később a Janus Pannonius Tudományegyetemen DLA fokozatot szerzett (1997-ben).
1959-ben létrehozta a pécsi Erkel Ferenc Zenei Gimnázium képzőművészeti tagozatát, majd az ebből megalapított Pécsi Művészeti Gimnáziumban, illetve a Pécsi Művészeti Szakközépiskolában tanított. 1973-től a pécsi Pollack Mihály Műszaki Főiskola tanára, az Épülettervezési tanszéken, ahol szín—forma és térismeretet oktatott. 1994-től a JPTE Művészeti Intézetében komplex művészeti szemináriumot indított, majd a megalakuló Művészeti Karon a festészeti tudományos főmunkatársa, később a PTE Művészeti Kar Vizuális Intézet Festészet tanszék osztályvezető tanáraként oktatta a diákokat 2003 végéig. Ezenközben 1971-től a Pécsi Tervező Vállalat képzőművészeti tervezője.
Lantos Ferenc a pécsi szabad képzőművészeti képzés vezető személyiségeként a hatvanas évektől kezdve szakköröket vezetett a pécsi művelődési házakban, 1968-ban létrehozta a Pécsi Műhely nevű képzőművészeti csoportot, 1979-ben a Pécsi Vizuális Műhely vezetője lett. 1982-től a pécsi Apáczai Nevelési Központ és Művelődési Ház vizuális műhelyeinek irányítója. 1985-ben megszervezte az Apáczai Nevelési Központ Művészeti Iskoláját, 1992-ben az ANK Martyn Ferenc Művészeti Szabadiskoláját, melynek vizuális tagozatvezetője lett.
Lantos Ferenc racionális, következetes emberként a természetet egységében és egységesen látta, annak törvényszerűségeit beleépítette művészetébe. Véleményéért, elveiért mindig kiállt, még akkor is, ha ellenszélben, hátrányokat szenvedve kellett ezt megtennie. Felesége, Apagyi Mária nemcsak a magánéletben, hanem a munkában is hű alkotótársa volt, miként a zene és a képzőművészet is ezer pont találkozik, ők is tökéletesen kiegészítették egymást. 1968-tól közösen dolgozták ki az interdiszciplináris összefüggésekre épülő zenei és vizuális oktatás modelljét. 1972–1977 között a pécsi múzeum támogatásával, „Természet-Látás-Alkotás” címmel, öt egységből álló didaktikai kiállítás-sorozatot készített, amelyek az ország nagyobb városaiban és Budapesten, a Magyar Nemzeti Galériában kerültek bemutatásra.
Festészeti munkássága az 50-es években a „látványfestészetből” indult, a 60-as évekre eljutott a mondriani értelemben vett absztrakcióig. Művészetére hatást gyakorolt a nemzetközi geometrikus művészet. Utolsó aktív éveiben felszabadult, színpompás „eklektikához” jutott el anélkül, hogy korábbi intellektualizmusát feladta volna.
2013 decemberében nyílt meg Pécsett a Vasváry-házban a művész életműve előtt tisztelgő tárlat. Életműve elismeréseként többek között Munkácsy-, valamint Kossuth díjat vehetett át, 2009-ben Pécs város díszpolgára lett.
Lantos Ferencet Pécs város önkormányzata, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, valamint Magyar Művészeti Akadémia és saját halottjának tekinti.
Dr. Lantos Ferenc végtelen türelemmel viselt hosszú szenvedés után hunyt el. Január 8-án 12.30-kor szentmisével búcsúznak tőle kollégái, szerettei a Pécsi Központi Temető Kápolnájában, búcsúztatása 13 órakor kezdődik ugyanott.
A család kéri a részvétnyilvánítás mellőzését!
[box title=”Tavaly óta állandó kiállítása van” box_color=”#921b1b”]Több mint száz alkotás felvonultatásával nyílt éppen egy esztendeje állandó tárlat Lantos munkáiból a Király utcai Vasváry-házban. A művész tanítványa, Pinczehelyi Sándor és a Janus Pannonius Múzeum által összeválogatott alkotások időrendi sorrendben mutatják be a szisztematikusan építkező életmű főbb vonulatait. A Pécs tulajdonában álló nagyméretű olaj- és akrilképek, rajzok, kollázsok, sokszorosított grafikák a művész által az 1960-as évektől napjainkig feldolgozott elméleti problémaköröket ölelnek fel.
Páva Zsolt, Pécs polgármestere már a megnyitón hangsúlyozta: Lantos Ferenc a híd, a kontinuitás szerepét tölti be a pécsi képzőművészetben Martyn Ferenc generációja és a legutóbbi, valamint a mai kor alkotóinak nemzedéke között. Kiemelte: hatalmas megtiszteltetés, hogy a művész Pécsnek adományozta életművét, ez is jelzi azt a szoros köteléket, mondta, ami közte és a mecsekaljai nagyváros között egész munkássága során megvolt.[/box]