1 C
Pécs
csütörtök, január 23, 2025
Kezdőlapne pipáld kiDeák, Erkel és Liszt leveleire bukkantak Sümegen

Deák, Erkel és Liszt leveleire bukkantak Sümegen

Deák Ferenc, Liszt Ferenc és Erkel Ferenc által írt levelekre bukkant a Darnay Kálmán kéziratgyűjteményének átvizsgálását végző helytörténet-kutató Sümegen a városi múzeumban.

A sümegi Darnay-hagyaték kutatását Tóth Gyula amatőr helytörténet-kutató végzi, aki egyre érdekesebb leveleket fedez fel – mondta Rátosi Ferenc polgármester szerdán az MTI-nek.

A páratlanul gazdag oklevél- és kéziratgyűjtemény 1945 előtt került a város tulajdonába. A városvezető tájékoztatása szerint a sümegi gyűjtemény jelentős részét a keszthelyi Balatoni Múzeumba szállították, tizennyolc doboznyi azonban a városi múzeumban maradt. A múzeum munkatársa egy Liszt Ferenc által írt levél, a zeneszerző előadásának kézzel írt példánya mellett Deák Ferenc két levelét és Erkel Ferenc kéziratát találta meg a dobozokban. Tavaly decemberben Kazinczy Ferenc és Batsányi János egy-egy eredeti levele került elő.

Liszt Ferenc 1876-os keltezésű levelében arról ír, hogy küld egy kis adományt édesanyja képének publikálására – mondta Tóth Gyula amatőr helytörténet-kutató. A levélből a címzett nem derül ki. A zenei előadásról szóló írása szerint a zeneóriás nyolc művet adott elő két volt tanítványával, a kor két híres személyiségével: a hamburgi születésű Popper Dáviddal, aki 1886-ban a magyar zeneakadémia tanára lett, valamint feleségével, Sophie Menter német zongoristával, zenepedagógussal. Utóbbi 1867-ben ismerkedett meg Liszt Ferenccel Bécsben, Sophie-t Liszt a kor legnagyobb zongoristájának tartotta és utolsó zongorakoncertjét neki ajánlotta.
Deák Ferenc Sümegen megtalált kehidai keltezésű levelében barátja, Kiss Pál részére kér származási tabellát, hogy az a családfáját bizonyítani tudja. A másik, szintén Kehidán íródott levelében a „haza bölcse” Takács János Zala vármegyei főorvosnak panaszkodik betegségéről.

Az Erkel-levél tartalmáról a kutató elmondta, hogy a zeneszerző 1863 novemberében az akkor Párizsban élő Szemere Bertalantól kér segítséget Hunyadi László című operájának párizsi bemutatójához.
A polgármester tervei szerint a most előkerült emlékek a sümegi múzeumban kapnak helyet.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő