-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapHírzónaDecemberben nyithat a mecseki bánya

Decemberben nyithat a mecseki bánya

A pécsi Calamites Kft. régóta tervezi azt, hogy a Mecsekben újra elindítja a feketekőszén-bányászatot. A tervek ellen egy harkányi civil szervezet folyamatosan tiltakozott, ám a jogerős bírósági döntés értelmében zöld utat kaphat az elgondolás. Decemberben avatnák az új üzemet.

A Harkányban bejegyzett Zöld Forrás Környezetvédő Egyesület azért ellenezte a Tolna megyei Nagymányokon a külszíni szénbányászat elindítását, mert a szervezet azt feltételezte, hogy a munkához szükséges robbantások veszélyeztetik a település lakóházait, s jelentős lesz a porszennyezés is, valamint a föld alatti vízkészletbe beszivároghat a koszos talajvíz a detonációk okozta repedéseken keresztül.

A szervezet ugyan már 2007 óta küzd a munka beindítása ellen: előbb a regionális környezetvédelmi hatósághoz fordultak a kiadott környezethasználati engedély felülvizsgálatáért, majd az országos főfelügyelőség határozatát is megtámadták. A Tolna Megyei Bíróság azonban a közelmúltban jogerősen elutasította a keresetüket, ezzel pedig elhárult az akadály a bányakapitányság által kiadandó engedély megszerzése elől.

A kft. ügyvezető igazgatója, Verbőci József közölte: robbantásos technológiával dolgoznak ugyan, de annak korántsem lesznek olyan mértékű hatásai, mint ahogy azt az egyesület állította. Mint mondta, a bánya alatti kőzet nem üreges mészkő, kisebb repedések keletkezhetnek benne, de a leszivárgó víz nem veszélyezteti a vízkészleteket. A porterhelés kapcsán közölte, azt helyben a megfelelő technológiával kezelik, ráadásul a falutól egy négyszáz méter széles erdősáv választja el a külfejtést.

A társaság korábbi vizsgálatai szerint a Nagymányok melletti külfejtéssel 2,4 millió tonna szénvagyont tudnak kitermelni, ennyi szenet rejt ugyanis a föld közvetlenül a felszín alatt. A cég úgy számol, hogy az első évben 40 ezer tonnát, majd évente 100 ezer tonnát fejtenek ki. Első körben negyven-ötven embernek adnak munkát.

Verbőci elmondta: december 4-én, a bányászok védőszentjének ünnepén, Borbála-napon avatnák fel az üzemet, s 2011 februárjában indulna el a kitermelés. A szenet nem csupán fűtőanyagként értékesítenék, hanem az úgynevezett tisztaszén technológiával, vegyipari módszerekkel is feldolgoznák.

A kft. hosszú távú tervei között van a közeli Máza és Váralja települések határában megnyitandó mélyművelési bánya is. Ez a mányokinak sokszorosa lenne, hiszen itt a mély 438 millió tonna szenet rejt, s ebből közel 250 millió tonnányit – évente 2,5 milliót – szeretnének felhozni. A teljes üzem beindítása után 1500-1800-an dolgozhatnának a mecseki bányában.

Az elképzelések két 300 megawattos erőműblokk megépítéséről is szólnak, amelyek fűtőanyagigényét szintén a tárnák elégítenék ki.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő