A volt a pécsi szénbányába képzelték el a Csontváry Múzeumot – ezzel pedig az építészfórum.hu szakportál által alapított Média Építészeti Díját nyerték el terv kategóriában.
Az építészszakma legrangosabb portálja már 12 éve ítéli oda Média Építészeti Díjakat, idén 158 pályázat érkezett a szervezőkhöz. A még meg nem valósult elképzelések közül a Nartarchitects nevű stúdió tervét díjazták, akik a pécsi szénbánya egyik elhagyatott kráterébe és az ottani bányató közelébe képzelték el a Csontváry Múzeumot, egyfajta zarándokhelyként. A szerzők így állítanának emléket a festőzseni utazáshoz és természethez való viszonya előtt.
Alkotók elmondásuk szerint olyan helyet kerestek a Csontváry Múzeumnak, amely „legendává tud válni, ahova minden Kárpát-medencei kultúrembernek el kell zarándokolnia, hogy megismerje és megértse az alkotó üzenetét… Ehhez drámai környezet kell, amely segíti azt a lelkiállapotot, melyben a megértéshez közelebb kerülhet a látogató”.
Így került előtérbe az egykori pécsbányai külfejtő. Az alkotók szerint a terület „rekreációs fejlesztés előtt áll, a város peremén helyezkedik el és a bányagödör látványa a tengerszemmel kellően drámai és Csontváry utazásait, különleges személyiségét méltón reprezentáló, emblematikus helyszínt kínál”.
Maga a helyszín jelenleg „tájseb”, ami „megrendítő” látványt nyújt: „zöld tengerszem, amelyet 70 méter magas falak vesznek körül, egy magányos, külön világ az erdővel borított Mecsek oldalában.
A kiállítótér szigorú, fegyelmezett, de világos-ragyogó tömege a katlan legmagasabb teraszán helyezkedik el, a tengerszem fölött “lebeg”, mint egy különleges természeti képződmény. Az épület és kontextusa vizuálisan magában hordozza azt a feszültséget, amely Csontváry alkotásait jellemzi – vélik az építészek.
Mindenesetre ez a díj nem jelenti azt, hogy meg is épülne a külfejtésben a múzeum, mindössze egy egészen különleges gondolatkísérletről van szó!
[poll id=”203″]