Gyurcsányné hivatalos Facebook-posztban jelentette be, hogy ígéretéhez híven, miután EP-képviselő lett, az Altus Befektetési Zrt. befejezi nemzetközi pénzügyi tanácsadási tevékenységét, nem vállalnak új megbízásokat, a folyamatban lévőket pedig felmondják – írja a Pestisrácok.hu.
Dobrev asszony olyan nagylelkű, hogy még az Altus Portfolió Kft. vezetését is átadja az egyik fiának. Ez a képviselő asszony szerint pedig belefér a vállalásába, mert valódi üzleti tevékenységet már nem végeznek, csak a meglévő vagyonkát őrizgetik befektetési alapokban, részvényekben, kötvényekben.
Dobrev Klára bejelentése mellett ígéretet tett, hogy mostantól aztán tényleg a közt fogja szolgálni…
„Mostantól a köz szolgája vagyok, szolgálom sokak akaratát: az Európai Egyesült Államok ügyét, a ránk vigyázó erős Európát”
– írja posztjában. Még mielőtt túlságosan meghatódnánk, érdemes rápillantani, milyen is az, amikor egy családi cég Gyurcsányné szerint nem végez érdemi üzleti tevékenységet…
2016-ban Gyurcsány Ferenc bejelentette, hogy kiszáll az üzleti életből, mert ahogy fogalmazott a Napi.hu akkori tudósítása szerint: „jobb az, ha az aktív politikusnak nincs működő vállalkozása, ez tisztább helyzetet jelent”. A cégbirodalmat átszervezték. Az üzleti tevékenységet végző befektetési és tanácsadási zrt.-t feleségének ajándékozta. A családi vagyonkezelésre létrehozott Altus Portfólió Kft. tulajdonosa a DK elnöke maradt, az ügyvezetést viszont Dobrevnek adta át. A cég vagyonát is ketté osztották: az Altus Portfolióhoz olyan értékes vagyonelemek kerültek, mint a Motim Zrt. és a Béta-Roll Zrt. részvényei, továbbá a BudaShen Kereskedőház Kft. Az Altus Zrt. közel egymilliárdos vagyonának nagy része is a kft.-be került.
A kft. alaptőkéjének 49,78 százalékát kitevő Motim Zrt.-részvényeket 2016 októberében adták el, 1,5 milliárd forintért. Még ezt megelőzően, 2016 januárjában pedig a Béta-Roll Zrt.-ben lévő többségi, 75 százalékos részesedésüktől váltak meg, több mint 900 millió forintért. Az Altus Portfolió Kft. egyszemélyes tulajdonosa egyébként Gyurcsány Ferenc. A cég – amely Dobrev szerint nem érdekes, hiszen üzleti tevékenységet nem végez – évről évre több százmillió forintot hoz. Csak tavaly 300 milliós osztalékot vettek ki belőle.
Dobrev Klára mostani bejelentése szerint az Altus Portfolió Kft. vezetését Tamás fia veszi át. Cégérdekeltségeik eladása után a megtartott BudaShen Kereskedőház Kft. anno még a másik fiúra, Gyurcsány Bálintra szállt.
Azt se felejtsük el, hogy az Altus Portfolió Kft. volt az a cég, amelyen keresztül Gyurcsányék több alkalommal, bizonyíthatóan összesen három alkalommal közel 300 millió forintot kölcsönöztek a hatmilliárdos költségvetési csalással már megvádolt, majd pont a DK közbenjárásának köszönhetően büntetőeljárásából szabaduló Czeglédy Csaba munkaerő-kölcsönző cégének. A sajtóban megjelent kölcsönszerződések után indult az ügyben jegybanki vizsgálat, és kiderült, hogy az Altus jogosulatlan tevékenységet végzett a kölcsönzéssel, ezért 15 millió forintra bírságolták.
Bár Dobrev Klára most is azt harsogja, hogy vagyonkezelő cégük nem végez üzleti tevékenységet – csak a családi vagyont kezeli, őrzi –, az MNB-vizsgálat azt is kiderítette, hogy a jogosulatlan kölcsönzés sem csupán egy Czeglédy felé gyakorolt baráti gesztus volt: a társaság a kamatkikötés mellett folytatott pénzkölcsönnyújtási tevékenységét üzletszerűen végezte, rendszeresen, nyereség-, illetve vagyonszerzési céllal.
A jegybank rendőrségi feljelentést is tett jogosulatlan pénzügyi tevékenység gyanúja miatt, a Budapesti Rendőr-főkapitányság azonban elutasította, hogy nyomozást indítson az ügyben. Az MNB az ügyészséghez fordult: véleményük szerint a rendőrség indokai – többek közt, hogy az adós által elfogadott kamat nem tekinthető ellenértéknek – ellentétesek a közgazdaság alapelveivel. A Budapesti IX. Kerületi Ügyészség helyt adott a Magyar Nemzeti Bank (MNB) panaszának; a Budapesti Rendőr-főkapitányság feljelentést elutasító határozatát hatályon kívül helyezte és elrendelte a nyomozást, ami jelenleg is folyamatban van.