-0 C
Pécs
péntek, november 22, 2024
KezdőlapHírzónaNapirendi dömping a közgyűlésen

Napirendi dömping a közgyűlésen

Összesen mintegy hetven napirendi pont tárgyalásával rendezték meg a nyári szünetet megelőző utolsó előtti közgyűlést csütörtökön. A testület többek között a város hiteleinek átütemezéséről, a magasházról és személyi kérdésekről is döntést hozott.

Tóth Bertalan (MSZP) az ülés elején arról tett fel kérdést, hogy Pécs milyen jogi lépést tesz annak kapcsán, hogy a Zsolnay-gyár tulajdonostársa eddig nem fizette ki a részvények ellenértékét, nem hajtott végre tőkeemelést.

Páva Zsolt polgármester elmondta: a napokban a tulajdonostárs eladta üzletrészét a KÖZGÉP Zrt.-nek. Ezt követően ez az új társaságot kötelezi majd a város a kötelezettségek behajtására. „A bevétel tervezett és elengedhetetlen, így mindenképpen igényt tart rá a város” – mondta a polgármester.

Frissítve (10:18)

A közgyűlés döntött róla, hogy a gazdasági bizottság az eddigieknél nagyobb hatáskört kapjon, s maga dönthessen vagyontárgyak elidegenítéséről is bizonyos értékhatár alatt. A lépéssel jelentős terhektől szabadul meg a közgyűlés, gyorsul az önkormányzati munka, a jogalkotás folyamata.

Trombitás Károly, ellenzéki véleményekre reagálva azt mondta, továbbra is mindent megtesz a nyilvánosság biztosításáért, így minden döntés nyomon követhető lesz továbbra is.

Megállapodtak arról is, hogy Uránváros központjában új művészeti alkotást helyeznek el. A „37 m2” című alkotás egy egyszobás kislakást szimbolizál, s vidám színeivel feldobja a teret. A mű az Uránbányász tér délkeleti sarkába kerül nemsokára.

Korinek László egy, a pécsi polgárokból álló baráti társaság képviselőjeként kezdeményezte, hogy emléktáblát helyezzenek el a volt Ágoston téri iskola falára, amelyben Békésy György – az 1961-es orvosi/élettani Nobel-díj kitüntetettje iskolai tanulmányait végezte 1911-ben. Pál Zoltán szobrászművész alkotását júniusban helyezhetik el az intézmény bejáratánál.

Frissítve (12:37)

A Pécsi Tűzoltóság beszámolóját is meghallgatták a képviselők, s egyúttal minden politikai oldal elismeréssel szólt a lánglovagok 2010-es munkájáról.
Ezt követően több intézmény élére is vezetőt választottak, így a Kodály gimnázium és a Hajnóczy kollégiumot, valamint a Keleti Városrészi Óvodát az eddigi igazgatók irányíthatják. A Leőwey gimnáziumot Szolcsányi Jánosné nyugdíjba vonulása után dr. Zalay Szabolcs vezetheti. Kisebb vitát váltott ki az igazgatók bérezése, amelyet az ellenzék alacsonynak nevezett.
Frissítve (13:10)

Mint beszámoltunk róla, Pécs szeretné átütemezni hiteleit, hogy azok törlesztése kevesebb terhet jelentsen a költségvetésnek a következő években. Ennek kapcsán Tóth Bertalan és Gyimesi Gábor (Jobbik) is megfogalmazta kételyeit. Mint mondták, a haladék tartós megoldást nem nyújthat, megoldási javaslatot ugyanakkor nem fogalmaztak meg.

Nagy Csaba alpolgármester emlékeztetett rá: a hitelek túlnyomó részét az előző városvezetések vették fel, a hitelspirál megállítása azonban az ő feladatuk. Jelen helyzetben minden olyan módszert számításba vesznek, amely segíthet a kölcsönök visszafizetésében.

Frissítve (13:18)

Az önkormányzatnak nemsokára végérvényesen sikerülhet megoldania a Magasház negyed évszázados problémáját. Egy, a szünet után tárgyalandó előterjesztés szerint a környező, mélygarázs céljára vásárolt területek gazdájával szereztetné meg Pécs az épületet, majd annak lebontása után a telken irodaházat és szolgáltatóházat építtetne. Egy Pécsi Közigazgatási Szolgáltató Központot hoznának itt létre.

Az ingatlanban városi és állami hivatalok, városi cégek ügyfélszolgálatai kaphatnak helyet. A befektető cég harminc éven át bérbe adná a helyiségeket, majd a város kezébe kerülne a teljes ingatlanegyüttes a mélygarázsokkal együtt. Mindez azt jelenti, hogy a beruházás közvetlen és azonnal jelentkező nagy anyagi terhet nem tenne a város vállára.

Frissítve (15:16)

Az ebédszünet után Meixner András (MSZP) azt sérelmezte, hogy a választások óta egyre kisebb súllyal szerepel az ellenzék a városi médiumokban. Páva Zsolt polgármester írásban válaszolt, ám megemlítette: az erőviszonyok is megváltoztak a pécsi közgyűlésben, hiszen a huszonhét képviselőből 19-et, s a polgármestert a Fidesz-KDNP és az ÖPE ad. E pártok tagjai ráadásul városvezetők vagy bizottsági elnökök, így a fontosabb kérdésekben kézenfekvő módon őket kérdezi a média. Véleménye szerint azonban a városi médiumok esetében az sem baj, ha híreik nagy részét nem a politika teszi ki. Meixner András részben egyetértett a válasszal, ám azt nem fogadta el.

Frissítve (15:35)

Terítéken a Magasház sorsa. Ahogy azt fentebb, s cikkünkben megírtuk, a jól megközelíthető, s mélygarázzal is megtámogatott telkeken a Magasház bontása után két irodaházat építenének. A nagyobbik otthont adhatna a közigazgatási szerveknek, míg a kisebbik egyfajta kiszolgáló iroda- és szolgáltatóház lenne, amelyikben közjegyző, ügyvéd, tervezőiroda, bank és posta mellett étterem és élelmiszer-áruház kapna helyet. További részletek a témával foglalkozó cikkünkben.

Frissítve (16:31)

A közgyűlés több ellenzéki módosítással fogadta el a Magasházról szóló előterjesztést. A testületi munka kisebb, kevésbé fajsúlyos napirendi pontokkal folytatódott.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő