Amikor állásinterjúra készülünk, általában nem azon gondolkodunk el először, hogy milyen színű felső illene a kis piros szoknyánkhoz. A ruha kiválasztása jellemzően az utolsó pillanatok egyikére marad. Pedig a megfelelő megjelenés előnyt jelenthet az elbeszélgetésen.
A pszichológus szakemberek szerint, ha állásinterjúra megyünk, igenis számítanak a külsőségek. Az öltözék, a hajviselet, a smink és a körmök ápoltsága is fontos, hiszen a munkáltató az egész megjelenésünkről alkot képet.
Az első benyomásnak tehát akarva-akaratlanul, de része a külsőség, és könnyen lehet, hogy az interjú tapasztalatait és az ott hallottak-elhangzottak tartalmát is ehhez igazítja majd a HR-es munkatárs. Nem a szépség és a genetikai adottságok számítanak igazán, hanem az ápolt, rendezett és harmonikus összhatás. Hiszen a külső a személyiségről sugall információkat.
Interjú előtt érdemes felmenni a cég honlapjára és tájékozódni: laza, fiatalos vagy konzervatív cégről van-e szó, nézni a galériát a weblapon, így lehet infókat szerezni, milyen stílusú ruhában érdemes megjelenni a találkozón – tanácsolják a szakemberek. A ruhára azonban minden esetben legyenek igazak az alábbiak: ne legyen kihívó (ne a testét akarja eladni az illető, hanem a tudását), legyen tiszta, vasalt, ápolt és szolid. Természetesen megeshet, hogy a kihívó megjelenés előnyt jelent az interjún, de nagy kockázat lenne erre alapozni. Ha túlzott bármi is: azt jelezheti, hogy a viselő valamit el akar takarni-palástolni, vagy hogy nem tud mértéket tartani.
Akkor mit vegyünk fel? Kérdeztük az Abszolút Nő stylistjét…
Lánczos Benkő Tímea egyik legfontosabb tanácsa, hogy ha lehet, maradjunk a fekete-fehér, vagy legalábbis a sötét alsó, világos felső kombinációnál. Kerüljük a harsány színeket és a kihívó darabokat.
Amennyiben a nadrág mellett döntünk, mindenképpen tartsunk be egy alapszabályt: farmer kizárva. Még akkor is, ha fekete. Válasszunk helyette egy szépen szabott, esetleg élére vasalt nadrágot, sötétkék, fekete vagy szürke színben. Ha nyáron indulunk neki az állásvadászatnak, megengedhetünk magunknak egy kicsivel rövidebb nadrágot, de a sortot (még akkor is, ha csinos) kerüljük.
Ha szoknyára esne a választásunk, két dologra nagyon figyeljünk: ne legyen se túl rövid, se túl testhez álló.
A felsőrész lehetőleg legyen fehér vagy testszínű – javasolja a stylist -, de ha valami oknál fogva nem szeretjük a világos színeket, választhatunk még feketét vagy szürkét. Ám ami még a színnél is fontosabb, hogy a felsőrészünk ne legyen átlátszó vagy túl kivágott. Egy állásinterjún ez igen közönségesen hat. Kombináljuk a nadrágot vagy a szoknyát egy inggel, egy csinos pulóverrel, vagy egy enyhén díszített pólóval. Ujjatlant csak nagy hőség esetén vegyünk fel, más évszakokban dobjunk erre egy blézert.
Magassarkút csak azok viseljenek, akik teljes biztonsággal lépkednek a többcentis cipőkben. Valóban szépen formálja a lábat egy magas sarok, de az egész nem ér annyit, hogy kitörjük miatta a bokánkat, vagy orra essünk a leendő főnökünk előtt. Egy állásinterjú éppen elég stressz, kényelmetlen topánok nélkül is. Válasszunk inkább félmagas sarkakat, de egész nyugodtan elmehetünk egy szép balerinacipőben is.
Kiegészítők terén se szaladjon el velünk a ló. Kerüljük a feltűnő darabokat, a visszafogottság legyen a jelszó. Amivel nem lőhetünk mellé, az a gyöngy, de ha tanácstalanok vagyunk, inkább ne viseljünk semmit.