12 C
Pécs
vasárnap, november 24, 2024
KezdőlapPécs AktuálDr. Meskó Sarolta kapta a Tüke-díjat

Dr. Meskó Sarolta kapta a Tüke-díjat

tüke díj1

A pécsi polgárok szavazatai alapján dr. Meskó Sarolta tüdőgyógyász főorvosnak ítélte oda XI. alkalommal a Tüke-díjat a Tüke Alapítvány kuratóriuma. Tragikus hirtelenséggel bekövetkező halála miatt a kitüntetést már férje, dr. Lénárd László vette át.

Az elismerést Habsburg György főherceg – a Tüke Alapítvány tiszteletbeli elnöke – nyújtotta át a Dóm Kőtárban. Azt megelőzően a székesegyházban Garadnay Balázs kanonok celebrált ünnepi szentmisét.

tüke dj9

Mint a méltatásából kiderült, az 1944-es születésű dr. Meskó Sarolta 1969-ben diplomázott Pécsen az orvosin, előbb a Bőrklinikán, majd 1973 és 1981 között a megyei kórház tüdőszanatóriumában dolgozott. Ezután a siklósi kórház tüdőgondozójában tíz éven át volt intézetvezető. 1992-től 21 esztendőn keresztül már a pécsi Egyesített Egészségügyi Intézmények Tüdőgondozó Intézetében volt vezető.

tüke díj5

Orvosi és családi életútja példamutatóan ötvöződött, három gyermeke, öt unokája született.

Tüdőgyógyászként kiemelt szakterülete volt a szilikózisos betegek kezelése, az allergiás, asztmás, krónikus tüdőbetegek gondozása; kitartó munkát folytatott a tüdőszűrés fennmaradásáért, támogatta a gyógyulást segítő sószoba és tornaszoba kialakítását.

Rendszeresen folytatott ismeretterjesztő munkát, tapasztalatait rendszeresen közreadta orvosi szakmai rendezvényeken, kongresszusokon, előadásokat tartott határainkon túl is.

tüke díj3

Szakorvosi és felvilágosító munkáját az elmúlt évtizedekben a szakma iránti alázat, a betegek, a pécsi lakosság iránti nagy tisztelet jellemezte; munkáját mindig csendben, kitartóan, nagy szeretettel végezte. A legnagyobb örömöt a betegeitől kapott őszinte elismerést kifejező ezernyi köszönőlevél jelentette számára.

Dr. Meskó Sarolta közelmúltban tragikus hirtelenséggel bekövetkező halála miatt a díjat, amelyet még életében ítéltek oda neki, átvenni már nem tudta; helyette férje, a korábban egyetemi rektorként is dolgozó Lénárd László vette át.

tüke díj2

Ő úgy fogalmazott a kitüntetés átvételekor, hogy szomorúan, ugyanakkor örömmel veszi át a Tüke-díjat, örömmel, hiszen egy csodálatos embernek, orvosnak szól az. Feleségéről, akivel 45 közösen eltöltött esztendőt tudhat maga mögött, azt mondta Lénárd László, hogy őt két dolog érdekelte: a családja és a munkája.

Meskó Sarolta

Beszámolt róla, hogy összesen több mint százezer pécsi beteg szűrését végezte az általa vezetett intézmény időről időre, s a felnőtt lakosságból talán mindenki találkozott már vele is, aki tüdőszűrésre járt. Elmondta, betegeiért képes volt áldozatokat is hozni, például munkanélküli pácienseinek nem egy esetben ő fizette a gyógyszert barátai, kollégái szerint.

Habsburg György beszédében arról szólt, hogy a Tüke-díj 11 év után is töretlen népszerűségnek örvend a pécsiek körében, létrehozásával egy olyan hagyományt sikerült teremteni, amelyet elfogadtak, megtartanak a pécsiek.

A díjat minden évben azoknak ítélik oda a pécsiek szavazatai alapján, akik a város fejlődéséhez példamutató tevékenységükkel jelentős mértékben hozzájárultak. Az elismerést 2004 óta osztják ki.

1780. január 21-én Mária Terézia királynő a kancelláriában kiállíttatta a Pécs városának szóló királyi privilégiumlevelet. Pécs szabad királyi rangra való emelésének napjára emlékezve nyújtják át e napon a díjat.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő