Lépten-nyomon azt hallani, hogy Pécsett nagyon magasak az albérletárak, sokan a külföldi egyetemistákat hibáztatják emiatt. Utánajártunk, igaz-e, hogy horrorisztikus árakon lehet csak a város kedvelt részein bérelhető lakáshoz jutni, illetve milyen alternatívái vannak a szűkösebb költségvetésből gazdálkodóknak.
A Duna House ingatlanértékesítője, Rádi Gabriella lapunknak elmondta, tapasztalatai szerint az albérlők által leginkább kedvelt pécsi városrész Egyetemváros, aztán következik a belváros, végül pedig Kertváros. Uránvárosban is sokan keresnek lakást, de azért ez a rész jóval kevésbé érdekes az albérletkeresők számára.
– Szerintem Pécsett nem kiugróan magasak az albérletárak, sőt az elmúlt évekhez képest csökkenő tendencia figyelhető meg, 2-3 évvel ezelőtt magasabb bérleti díjakat tudtak elkérni a főbérlők. Ez elsősorban a piac telítettsége miatt van így: nagyon sokan vásároltak befektetésként ingatlant és adják ki azt, viszont az albérletkeresők száma nem nőtt ezzel arányosan. Sőt, azt vettük észre, hogy inkább kevesebben keresnek albérletet – mondta a szakember.
Hozzátette, a legtöbb albérlet iránt érdeklődő egyetemi hallgató, főleg külföldi diákok vannak az ügyfeleik között. Mivel a tulajdonosok tudják, hogy ők több pénzt is hajlandóak kifizetni egy-egy lakásért, ezért az árakat is hozzájuk igazítják az egyetemi karokhoz közel eső ingatlanok esetében. Emiatt tűnhetnek az albérletárak magasnak a pécsiek számára, azonban a korábbiakhoz képest tényleg csökkentek, hangsúlyozta Rádi Gabriella. Elmondta, ez számokban kifejezve azt jelenti, hogy a most 100-120 ezer forint körül bérelhető lakások néhány éve 130-140 ezerbe kóstáltak havonta.
– Az egyetemvárosi részen a legkeresettebb kategória az egy hálószobából plusz nappaliból álló lakás, ezeket átlagosan 100-120 ezer forintért tudják kiadni a tulajdonosok, rezsiköltség nélkül. De a kevésbé jól felszerelt, rosszabb minőségű lakásokra is lehet albérlőt találni 90 ezer forint körüli összegért. Azt vettük észre, hogy magyar diákok inkább többen összeköltözve vesznek ki egy-egy drágább lakást. A belvárosban hasonlóak az árak, míg a Kertvárosban jóval olcsóbbak, 60-70 ezer forintos átlagárakon bérelhetünk ott ingatlant. Ez utóbbi az oka annak, hogy a magyarok inkább arrafelé érdeklődnek: 80 ezer körüli bérleti díjért Kertvárosban már nagyon jó állapotú és felszereltségű lakásban lakhatunk – magyarázta. Hozzátette, a nagy kereslet ellenére nagyon kevés a kiadó családi ház Pécsett, holott sok külföldi diák és magyar család is érdeklődik ezek iránt.
Bien József, a Great Home Franchise pécsi értékesítési vezetője is válaszolt kérdéseinkre.
– Melyek Pécsett a leginkább albérlők által keresett környékek?
– A pécsi albérletpiacnak keresleti oldalon meghatározó szereplői az egyetemisták. A nyári időszakban keresleti igényük tovább erősödik. A felvételi ponthatárok kihirdetését követően, egészen szeptemberig az albérlet keresők nagy részét ők teszik ki. Számukra az albérlet kiválasztásnál fontos szempont lehet az egyetem közelsége. A legkeresettebb környéket, városrészeket is ez határozza meg. A legkedveltebb rész a Szigeti út – Ifjúság útja – Rókus sétány körüli utcák, de az egész egyetemi városrész keresett az albérlők által.
Hasonló kereslet van az uránvárosi lakások iránt is, itt az egyetemhez közelebbi utcák hasonló áron bérbe adhatók, az egyetemtől távolodva kicsit mérséklődnek az árak.
Pécs másik kedvelt területe a belváros. A belvárosi városrészen nem csak az egyetemi épületek közelsége a meghatározó. A választásnál az egyetemisták számára szempont lehet a szórakozási lehetőség, egy központi rész (Király utca, Széchenyi tér), a közlekedés miatt az autóbusz- és vasútállomás vagy akár a könyvtár és egyéb kulturális lehetőségek.
– Jelenleg milyen árakon lehet lakást bérelni Pécsett? Mitől függ, hogy mennyit kér(het) el egy-egy főbérlő?
– Az átlagos albérletár jelenleg Pécsen 90 és 120 ezer forint között van. Szobát már 40 ezer forintért is találnak a nálunk kereső ügyfelek. A bérleti díjakkal párhuzamosan, az elmúlt években nagymértékben megnőttek az igények is, a tulajdonosok által elkérhető bérleti díj összege az ingatlan méretétől, állapotától, a bútorozástól és az elhelyezkedésétől függ. Sok új építésű és teljes körűen felújított lakás került a piacra, ezekért természetesen magasabb bérleti díjat el lehet kérni, mint egy átlagos állapotú lakásért. A bútorozás és felszereltség is fontos tényező. Mivel fiatal egyetemistákból áll nagyrészt a célközönség, a modern bútorzattal is lehet emelni egy ingatlan bérleti értékén. Nagyon fontos az összhatás, egy új, vagy szépen felújított lakást el lehet rontani, ha nem megfelelő, azzal harmonizáló a bútorzata. Egy átlagos lakáson viszont sokat dobhat a modern berendezés. Van olyan bérlő, aki szívesen fizet magasabb bérleti díjat a minőségért és a kényelemért.
– Vannak-e olyan városrészek, ahol kifejezetten drágák/olcsók a bérleti díjak?
– Természetesen az ingatlanárak és a bérleti díjak is városrészenként eltérnek. A kereslet-kínálat viszonya határozza meg az árakat: azon a részen, ahol magasabb a kereslet, magasabb lesz a bérleti díj is. A kereslet szempontjából már kiemeltük a belvárosi, egyetemvárosi és uránvárosi városrészeket, ezek mellett még a Mecsek-oldalon, az ingatlanok területi adottságai miatt kérhető el magasabb bérleti díj. Azonos méretű, típusú és állapotú lakást alacsonyabb áron bérelhetünk a kertvárosban. A belvárostól keleti irányban, kifelé haladva még nagyobb mértékben csökkennek az árak. Az egyik legolcsóbb városrész a Komlói út-Fehérhegy környezetében lévő terület.
– Mi az oka annak, hogy azt hallani, nagyon magasak a bérleti díjak Pécsett? Igaz-e, hogy az utóbbi időben nagyot emelkedtek volna az árak?
– A korábbi albérletárakhoz viszonyítva, az elmúlt 5 évben Pécsen is nagymértékben emelkedtek a bérleti díjak. Budapesthez vagy az ország többi egyetemi városához képest kisebb mértékű volt az emelkedés. Az elmúlt évben már nem volt jelentős emelkedés Pécsen. Egy éve hasonló áron adtuk ki az ingatlanokat. A gyengébb minőségű ingatlanok bérleti díja kis mértékben még csökkenő tendenciát is mutat.