Hirdetés

2016 óta állnak a bajbajutott pécsi és környékbeli emberek szolgálatában a Pécsi Mentőkutyás Egyesület önkéntesei, akik hős keresőebeikkel viharban, hőségben, éjjel vagy a hajnali órákban, erdőn és mezőn keresztül, gyakorlatilag bármikor és akármilyen körülmények között segítenek a készenléti szerveknek életet menteni. Nemrég egy területfelméréssel foglalkozó pécsi cég kötött velük együttműködési megállapodást, melynek keretében ipari drónok állnak rendelkezésükre az eltűnt személyek felkutatásában. Így a jövőben a munkájuk még hatékonyabbá válhat. 

Egy eltűnt személy felkutatása hihetetlenül komplex és felelősségteljes feladat, melyben a mindenre elszánt önkéntesek és professzionális kutyák mellett

az idő az egyik legfontosabb tényező.

Képzeljük csak el, hogy egy idős embernek vagy kisgyereknek télen, az éjszaka közepén nyoma vész valamilyen erdős területen. Vajon hány óra, vagy perc, mire teljesen kihűl? Ha pedig valaki egy 30 hektáros szántóföldön kap hőgutát és összeesik, profi segítség nélkül ki tud időben a nyomára akadni a sok esetben méteres magasságú növények között?

A pécsi mentőkutyások évente akár 20-25 riasztást is kapnak, ilyenkor a rendőrség vagy a katasztrófavédelem keresi fel őket, hogy segítsenek valamilyen a fent leírtakhoz hasonló vészhelyzet megoldásában. Mint Heil Ádám egyesületi titkár lapunknak elmondta, korábban is nagyon sokszor volt arra példa, hogy drónnal segítették a kutatásban résztvevő emberek és kutyák munkáját, hiszen ezek

az eszközök nagy területet képesek rövid idő alatt bejárni.

Emberek, vizsgával rendelkező mentőkutyák, és most már drónok is együtt keresik az eltűnt személyeket

– Néhány polgárőr-egyesületnek van lakossági drónja, sőt, nekem is van kevésbé komoly eszközöm, de ezek nem igazán alkalmasak arra, hogy érdemben segítsék a munkánkat. Az ipari drónok azonban hosszabb ideig tudnak a levegőben maradni a nagyobb akkumulátor miatt, így kiterjedt szakaszt is be tudnak repülni. Gyorsabbak is, ráadásul a nap mint nap ezzel foglalkozó szakemberek pillanatok alatt képesek beállítani őket. Ez az együttműködés tehát biztosan nagyban megkönnyíti majd a feladatunkat, hiszen a kutyák és motorral vagy quaddal közlekedő önkéntesek a rendőrség utasítására az erdős területekre mennek első körben, csak azután kerülnek sorra az egyébként is lassabban átkutatható, sík terepek.

Ezeknél négy hektárt mi körülbelül háromnegyed-egy óra alatt tudunk bejárni, míg a drón úgy 10 perc alatt berepüli a távot.

Az éjszakai keresést mi kézi hőkamerákkal és éjellátókkal végezzük, ezt szintén támogatja az ilyenekkel felszerelt gép. Azt is el tudom képzelni, hogy városi kutatásban jól jönnek majd a drónok, hiszen olyan helyeket is meg tudnak vizsgálni, amihez a négylábúak nem férnek hozzá. Összességében szerintem a helyzetek 90 százalékában tudnánk használni a technológiát – fejtette ki Heil Ádám. Hozzátette, a gyorsaságon emberéletek múlhatnak és az elmúlt néhány évben sok olyan riasztásuk is volt, mikor sík terepen került elő az eltűnt személy.

Az egyesület tagjai mindezek miatt nagyon örültek, mikor a Work Drone Solutions nevű cég ügyvezető igazgatója, Fodor Ádám felajánlotta segítségét. A pécsi vállalkozás szolgáltatásai egyébként ipari és mezőgazdasági területfelméréssel kapcsolatosak, öt, több millió forintos drónnal végzik munkájukat. Ezekkel állnak most a nemes cél mellé munkatársával. Ketten tudják a mentésekben való együttműködéshez megfelelően kezelni a gépeket, így felváltva tudják majd riasztani őket a mentőkutyások.

Fodor Ádám és egy kollégája állnak a mentőkutyások szolgálatára, mikor a segítségüket kérik

– Régóta foglalkozom hobbiból drónokkal, két éve kezdtem el komolyabban ezzel dolgozni, elmentem repüléssel, programokkal és szabályismerettel kapcsolatos képzésre, mára pedig mezőgazdasági és ipari területen bánya-, autópálya-, vasútvonal-, napelemparkfelmérést végzünk többek között. Jó ideje szerettem volna belefogni valamilyen segítőtevékenységbe a társadalmi felelősségvállalás jegyében, végül teljesen véletlenül kapcsolatba kerültem a mentőkutyásokkal. A legújabb házi kedvencem tenyésztője tagja az egyesületnek, ő hívta fel a figyelmemet a fontos munkájukra. Külföldön már korábban elkezdték a technológiát emberéletek megmentésére felhasználni, nálunk még kissé gyerekcipőben jár a történet.

A kooperáció gyakorlatilag arról szól, hogy ha szükség van ránk, akkor a kollégámmal önkéntes alapon részt veszünk a keresésben.

Van olyan drónunk, aminek tartozéka a hőkamera vagy a nagy teljesítményű lámpa, de olyan is, ami harmincszoros zoomolásra képes, így többféle módszerrel tudjuk támogatni a kutatást – fejtette ki Fodor Ádám.

Felmerül a kérdés: szabad-e a drónokkal csak úgy – akár lakott területen belül – repülni? Nos, ez nem egyszerű ügy, mert habár a pécsi cégnek mindenféle lehetséges engedélye megvan, bizony a légteret nyilván ők sem használhatják kényük-kedvük szerint. A vállalat ügyvezetője mindazonáltal elmondta: információi szerint a szervek bizonyos jogszabályok felett szemet hunynak, ha emberéletek forognak kockán. Ugyanerről tájékoztatták lapunkat a mentőkutyások is, tapasztalataikra hivatkozva.

Hirdetés