A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szerint már most érdemes védekezni a rágcsálók ellen, ha időben cselekednek a gazdák, csökkenthető a kártétel.
Különösen az őszi kalászosokban, repcében, lucernában és ültetvényekben növekedett meg tél végére a mezei pocok népessége, de a nem művelt területeken (például árokpart, táblaszél) is észlelhető tömeges előfordulásuk. Többek között Bács-Kiskun, Baranya, Békés, Csongrád-Csanád, Jász-Nagykun-Szolnok és Tolna vármegyékben okoznak nagy területen erős fertőzést a rágcsálók – hívta fel a figyelmet a Nébih.
A hatóság szerint kulcsfontosságú, hogy a gazdálkodók mihamarabb felmérjék a pocoknépességet a táblákon és azok környezetében. A túlszaporodás szakaszában a természetes populációszabályozás ugyanis már nem elégséges, a késve megtett védekezés pedig hatástalan a sokasodó állatok ellen, így a kártétel sem lesz kellően mérsékelhető.
Nagyon fontos, hogy ahol csalétekkel védekeznek a mezei pocok ellen, ott a ragadozó madarak számára kihelyezett T-alakú ülőfákat a kezelés előtt távolítsák el. A felületkezeléssel érintett területeknél előtte az illetékes vadásztársaságot is értesítenie kell a gazdálkodónak – hangsúlyozza a Nébih.
Nemrég egy másik rágcsáló elszaporodásáról is írtunk, a nutriák pillanatok alatt elkezdtek terjeszkedni a Dráva mentén…