Szemléletmódja és alkotói világlátása szellemiségében méltó folytatója az Eck Imre által teremtett táncművészeti kultúrának, ezért az Eck Imre Közalapítvány kuratóriuma Goda Gábor koreográfusnak ítélte oda az idei Eck Imre-díjat. A kitüntetést Bognár László, az önkormányzat kulturális és köznevelési bizottságának elnöke, és Eck Júlia, a kuratórium elnöke adta át az elmúlt hétvégén Budapesten, a Művészetek Palotájában.
A pécsi önkormányzat 2005-ben hozta létre az Eck Imre Közalapítványt, Eck Imre munkásságának és emlékezetének életben tartására. Egyidejűleg díjat alapított azért, hogy Eck Imre művészetének méltó folytatóit, szemléletmódjának, színház-alkotói tevékenységének továbbfejlesztőit, elismerésben részesíthesse.
Bognár László köszöntőjében felidézte: Eck Imre nevéhez kötődik a Pécsi Balett megalakulása, s közel 30 évig volt a Pécsi Balett igazgatója, művészeti vezetője, az 1980-as évek végéig koreográfusa.
Emlékeztetett arra, hogy munkássága a város kulturális és szellemi életébe új színt, új szemléletet hozott, ami hozzájárult a kortárs művészetek értőbb befogadásához, megismeréséhez. Hozzátette: Eck Imre munkássága és Pécs művészeti, szellemi identitása elválaszthatatlan egymástól. „Az volt a 70-es, 80-as években, az ma is, és hisszük, hogy 50-100-200 év múlva sem lehet Pécs kultúrájáról beszélni Eck Imre és a Pécsi Balett nélkül” – hangoztatta.
Az idei díjazott, Goda Gábor hídtervezőnek készült, ám harmadévben megszakította egyetemi tanulmányait, 1981-ben megkezdte színházi és tánctanulmányait az M. Kecskés András vezette Corpus pantomimegyüttesben, másfél évig a Kecskeméti Katona József Színház mozgásszínház tagozatának volt tagja.
Tanult mozgásszínházi rendezést, kontakt improvizációt, és 2005-ben, huszonöt év szakmai múlt után szerezte meg koreográfusi diplomáját a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. 1985-ben alapította saját társulatát, az Artus Kortárs Művészti Egyesületet. 1989-től oktat kontakt improvizációt Magyarországon és külföldön.
Goda Gábor eddigi művészi pályája egyszerre képviseli a magyar és európai értékeket, a művészeti ágak komplexitásában és egymást erősítve fejezi ki az emberi élet érzelmi-gondolati világát, szolgálja az alkotás és a befogadó értő kapcsolatát.
Kiemelt kép forrása: librarius.hu