Harmincon túl már nem ritkaság, hogy olyan viszonyba fut bele egy nő, melyben a férfi egy gyermekkel lép a kapcsolatba. Persze minden élethelyzet más, de vannak olyan tanácsok, melyeket szituációtól függetlenül érdemes átgondolni.
A magánéleti konfliktusok, nehézségek megoldásában is segítségünkre lehet, ha life coach támogatását vesszük igénybe. Jakab Csillát, a Színvonal Coach munkatársát kérdeztük arról, hogy melyek a jellemző körülményei és legfontosabb lépései egy ilyen komplikált párkapcsolatnak.
Körülmények hatása
Egy ilyen többszereplős történet megélése függ attól, hogy mennyire intelligens az ex, és milyen „jól nevelt” a gyerek/ek. Ám az mindenképpen leszögezhető, hogy egy válás komoly nyomokat hagyhat a felekben. Jó esetben az események összegzéshez, majd az értékek felerősödéséhez vezetnek, illetve idővel új párkapcsolat fejlődik mindkét szülőnél.
Kiindulópont
Nem szabad szem elől tévesztenünk, hogy az ex és a gyerek is hozzátartozik párunkhoz, épp úgy, ahogy a múlt történései meghatározzák jelenünket.
– Ez az élethelyzet nagyon érdekes az ön és társunk megismerése és fejlődése szempontjából, rendkívül élesen világít rá azokra a személyiségjegyekre és értékekre, melyek minden kapcsolathoz szükségesek – mondja Csilla.
Hogyan álljunk neki?
1. Önzetlen elfogadás
Nézzünk magunkba, vajon mennyire fontos nekünk a párunk? Érdemes megvizsgálni, hogy állunk az önzetlenséggel, képesek vagyunk-e önzetlenül szeretni, osztozni a szeretett lényen? A kezdeti összecsiszolódás a régi családtagokkal valószínűleg nem könnyű, de ha úgy érzem, hogy fontos a kapcsolat, akkor is érdemes maradni, ha nehéz.
2. Bizalmi kérdések
Tisztáznunk kell, hogy párunk érzelmileg kötődik-e az exhez? Ha úgy látjuk, még nem sikerült továbblépnie, el kell dönteni, mennyi időt ér meg nekünk a türelmi időszak, mert másodiknak lenni nem a legjobb szerepválasztás. Továbbá fel kell tennünk magunknak a kérdést képesek vagyunk-e bízni a társunkban és támogatni őt?
3. Türelem, rózsát terem
Idő és türelem kell ahhoz, hogy az új állapotokat mindegyik fél feldogozza, elfogadja. A „mostohának” is be kell bizonyítania, hogy nem kemencében akarja megsütni Jancsit és Juliskát.
4. Útban egy új helyzet felé
Ha szeretnénk jó viszont kialakítani a gyerekekkel és a volt feleséggel, akkor az első lépés az őszinte elhatározás – így Jakab Csilla.
– A folyamatosan fenntartott szándék erős kell legyen, ha a helyzetből a lehető legtöbbet, legmagasabb szinten akarjuk kihozni. Ha erre nem vagyunk képesek, csak magunkra erőltetjük a jó mostoha álarcát, ami megbosszulja magát egy idő után.
[note note_color=”#f9c3cf”]
Ki a főnök?
Nem kell azonnal anyáskodni. A támogató, közvetlen hozzáállás sokkal célravezetőbb. Idő kell, hogy kialakuljon egy bizalomteljes kapcsolat!
Nyugodt légkör
Nem kell mindent megengedni vagy a rossz érzésünk magunkba fojtani! A megoldás az őszinte, egyenes beszéd és a folyamatos higgadt visszajelzés. Nagyon fontos tudatosítanunk magunkban, hogy a gyerekek nem tehetnek semmiről. Ha ezt észben tartjuk és segítjük őket megértéssel, támogatással, azt ők is – egy idő után biztosan – hálával fogják fogadni.
Szülők támogatása
Csilla szerint soha ne szidjuk a vér szerinti szülőt, ne kritizáljuk, ne ítélkezzünk. Ha mégis megtettük, beszéljük meg őszintén, és kérjünk bocsánatot a gyerektől, ha megbántottuk. Emellett létfontosságú, hogy az új partner segítse párját az apa/anya szerepében, méghozzá úgy, hogy lehetőséget ad a kapcsolat intimitására.
Kölcsönös tisztelet
A nők esetében gyakori a féltékenység, rivalizálás a régi és az új partner között. Amennyiben békességet akarunk, fontos megszabadulnunk az ellenérzésünktől és tisztelettel viszonyulni a másikhoz. Úgyis, mint nőhöz, és mint anyához.[/note]