A Mecsekben túrázó családok egyik legkedveltebb pihenőhelye, vagy éppen célállomása az Égervölgyi-tó. A három és fél évtizede létrehozott mesterséges műtárgy az idők során a természet szerves részévé vált, azonban további zavartalan fenntartása problémás lehet. Most erre céloz meg közel százmillió forintos uniós forrást a városháza.
Az Égervölgyi-tavat 36 évvel ezelőtt hozták létre mesterségesen a Magyarürögi vízfolyás vízgyűjtő területéről származó hordalék tárolására. Az ötletgazdák nem titkolt célja volt az is, hogy a terület a későbbiekben a növény- és állatvilág élőhelyévé, s a Nyugat-Mecsek kedvelt kiránduló- és rekreációs helyévé váljék.
A tóban azonban az elmúlt három és fél évtizedben hatalmas mennyiségű hordalék halmozódott fel; a meder kétharmadát már ez teszi ki. A másik probléma, hogy a tó peremén kiépített, partvédelemként szolgáló cölöprendszer több helyen bedőlt.
Kisebb védekező munkák éppen ezért eddig is folytak Égervölgyben: a tó feletti hordalékfogót a nyár végén a Pécs Holding Zrt. mint kezelő kitisztíttatta, azonban a gátak szerkezete felett sem múlt el az idő nyomtalan. Bizonyossá vált, hogy az ember alkotta mesterséges műtárgyak rehabilitációja fenntartási szempontból és a vízben és környékén élő védett állatok további sorsa miatt is elengedhetetlenné vált.
Ha a tó kotrására nem kerül sor, akkor a barna varangy, a teknősök, a gőték élőhelye megszűnik, ahogy a környező égerfák élettere is romlik.
A rehabilitációs munka azonban sok pénzbe kerül. Az 50-100 millió forintos költség fedezetét a város most egy uniós pályázati lehetőség, az úgynevezett Környezet és Energia Operatív Program keretében oldaná meg. Mint azt Nagy Csaba alpolgármester az ezzel kapcsolatos közgyűlési előterjesztésben írja, a program veszélyeztetett és ritka növény- és állatfajok védelmét szolgálja.
Ez lehetőséget ad arra, hogy a pénzből a terület természetes, természetközeli állapotának elérésére, megőrzésére, javítására alkalmas műszaki létesítményeket, vízháztartás-szabályozó műtárgyakat építsenek, rekonstruáljanak.
Első körben megvalósíthatósági tanulmányt készít a város a Pécs Holding Zrt.-vel, a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósággal és a PTE Pollack Mihály Műszaki Kar Környezetmérnöki Tanszékével közösen. Amennyiben minden a maga útján, zökkenőmentesen halad, jövőre el is kezdődhet az érdemi munka Égervölgyben, s két éven belül egy megújult pihenőhely fogadja a pécsi kirándulókat a Nyugat-Mecsekben.