2 C
Pécs
szerda, november 13, 2024
KezdőlapAbszolút PécsEgy bunkerből nézte végig a légiriadókkal megszakított focimeccset a pécsi önkéntes

Egy bunkerből nézte végig a légiriadókkal megszakított focimeccset a pécsi önkéntes

Az orosz–ukrán háborúban nagyon sokat jelent minden segítség a válság sújtotta övezetben élőknek és a fronton harcoló katonáknak egyaránt. Szabados Csaba szabadúszó pécsi újságíró ezért tavaly tavasszal egy hetet Záhonyban, télen pedig hat hetet Lvivben töltött önkéntesként.

Szabados Csaba pécsi szabadúszó újságíró tavaly márciusban döntött úgy, hogy önkéntesként segíteni fogja az akkor egy hónapja tartó orosz–ukrán háború elől Magyarországra menekülőket. A hazánk legnagyobb tranzit menekültszállóját üzemeltető Migration Aid szervezet Pécsett tanult szóvivője, Horváth Viktória tanácsára Záhonyba ment, ahol akkor épp önkénteseket toboroztak. Barátjával, Kalmár Lajos pécsi fotóművésszel szállították a határra a Pécsett összegyűlt adományokat. Szabados ezután egy hétig még a határmenti településen maradt, önkéntes koordinátorként segítette a menekülteket.

Szabados Csaba (a kép bal szélén, piros kötényben) az önkénteskonyhában

Ezt követően a labdarúgó-szakíróként dolgozó Szabados tavaly nyáron utazott Ukrajnába, mégpedig azért, mert Zelenszkij ukrán elnök ekkor jelentette be, hogy újraindítják a 2022/2023-as ukrán országos focibajnokságot. A pécsi újságíró az Ukrajna nyugati részén található Lvivbe ment („Munkácsig elmegy a MÁV, onnan pedig kétóránként megy busz, nem egy nagy ördöngösség”), ahol 9 napot töltött, és meg tudott nézni egy – sajnos rendhagyó – meccset.

– Ott kellett lennem, hiszen ilyen még nem volt, hogy háborús körülmények között újraindítanak egy bajnokságot. Egy bunkerből néztem végig a mérkőzést, ami azért volt különleges, mert háromszor szakította félbe légiriadó. A kétszer 45 perces futballmérkőzés emiatt bruttó 4 és fél órán át tartott – mondta.

Lviv

Elmondása szerint megtetszett neki a Pécshez nagyban hasonlító Lviv, el is tervezte, hogy később visszatér a városba és jobban megismeri. Tavaly télen csatlakozott újra az önkéntesekhez Lvivben, amikor a várost légicsapások érték. A 6 hetes „turnus” alatt katonákat ellátó helyi önkénteskonyhához került („nagy sláger a borscs és a mézes kevert”), de többek között pakolt adományokat, valamint megtanult álcahálót is szőni.

Mint mondta az adományozást nagyban segíti az a Twitter-csatorna, amelyet az önkénteskonyha séfje indított el. A kezdeményezés erejét jelzi, hogy a felhívásokra nagyon gyorsan több raklapnyi kézmelegítő, egy korszerű konyhai szárítógép, valamint az áramellátáshoz feltétlenül szükséges két hatalmas generátor is érkezett – mesélte.

– Ami a legfontosabb az egészben, hogy Ukrajna kulturálisan él. Lviv amennyire lehet, biztonságos, az infrastruktúrája és a tömegközlekedés működik, ahogy működnek a színházak, a mozik, és nyitva vannak a boltok is. Lviv egy abszolút élhető kultúrváros, azzal együtt, hogy jelenleg többen laknak ott, mint a háború előtt – mondta az ottani hétköznapokról. Ennek az oka – folytatta – az ukrajnai belső migráció, sokan ugyanis az ország keleti részéről a viszonylag biztonságosabb nyugati részébe költöztek át.

Az ukrajnai önkéntességet vállalókat segítő legfontosabb honlap itt érhető el.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő