A napokban hetedik alkalommal talált gazdára a Magyar PEN Club és elnöke, Szőcs Géza által létrehozott Janus Pannonius Költészeti Nagydíj. A nemzetközi elismerés átadásának helyszíne minden évben Pécs. A megtiszteltetés ellenére, hogy a város adhat otthont ennek az elismerésnek, nagyon kevesen tudnak róla, pedig igencsak rangos díjról van szó.
Többek között szír, amerikai, olasz, lengyel, brazil világhírű költők is átvehették már Pécsett a „kis költészeti Nobel-díjként” is aposztrofálható Janus Pannonius Költészeti Nagydíjat. 2018-ban Yang Lian kínai irodalmár részesült a pénzjutalommal és egy különleges Zsolnay-szoborral együtt járó kitüntetésben.
Nemzetközi díj, Pécsett
– Pécs természetesen Janus Pannonius miatt vált a díjátadó helyszínévé – mondta el lapunknak Szőcs Géza erdélyi származású, Kossuth- és József Attila díjas költő, a díj alapítója. – De szerepet játszott az is, hogy a város az egyik legrégebbi kulturális centruma az országnak. Itt van az ezeréves püspökség, a középkori egyetem, az ókeresztény emlékek, a Zsolnay- és Angster-gyárak – ezek mind kivételes szellemi és kulturális rangot kölcsönöznek Pécsnek.
– Aligha van még egy olyan város, ami ilyen múltra tekint vissza, ilyen értékekkel rendelkezik. Sok pécsi számára ezek félig-meddig rejtettek és kevéssé számon tartottak. A célunk az, hogy az évről évre idelátogató világhírű értelmiségiek, művészek kicsit „megmozgassák” ezt az értékegyüttest és emlékeztessék rá a pécsieket – hangsúlyozta.
A nagyközönséget is megszólítanák
Szőcs elmondta, a pécsi önkormányzattal kezdettől fogva jó együttműködés alakult ki, a köztudatba viszont mégsem épült annyira be az elismerés. Mind a helyi egyetem, a helyi folyóirat és kiadó, irodalmi körök részéről kevesen reprezentálják magukat az eseményeken, díjátadókon. Ugyanígy a nagyközönséget sem sikerült még hatékonyan megszólítani.
Szükség van a díjra
– A hazai és nemzetközi író- és költőtalálkozókon, kongresszusokon, egymás között beszélgetve észrevettük, hogy hasonló véleményen vagyunk a költészet mai elismertségét és irodalomban elfoglalt pozícióját illetően – nyilatkozta a költő.
– Közös meglátásunk, hogy a próza él és virágzik, a drámák terén is születnek széles körben ismertté és sikeressé váló művek, de a költészet bizony kezd teret veszíteni.
A költői szót már nem tartják számon ugyanazon a rangon, mint a többi műnemet.
Ráadásul nincs elég költészeti díj sem. Ezt a hiányt próbáljuk pótolni a Janus Pannonius Költészeti Nagydíjjal. A magyar kormányzat is a kezdeményezésünk mögé állt, megteremtette a feltételeket, így létrejöhetett ez a nemzetközi elismerés – tette hozzá Szőcs.
[su_note]A zsűri tulajdonképpen a Magyar PEN Clubbal szoros, pozitív szellemi kapcsolatban álló nemzetközi művészekből tevődik össze. A szakmai találkozókon kialakulnak olyan párbeszédek egymás között, melyek során szorosabbra fűződnek a kapcsolatok – az ilyen irodalmárok közül kerültek ki a nemzetközi döntéshozók, akik odaítélik a nagydíjat az arra leginkább érdemesnek.[/su_note]
A díjazottak névsora