A pécsi Kommunikáció és Médiatudományi Tanszék 2012-ben elnyert egy pályázatot újszerű elveken működő médiaarchívumok kutatására. Ennek keretén belül a tanszék oktatói létrehoztak egy ízig-vérig pécsi emlékeket egybegyűjtő adatbázist, melyben kiemelt szerepet kap a város országszerte híres underground múltja.
A hiánypótló kutatás vezetője Szijártó Zsolt tanszékvezető, a bonyolult és időigényes munkában pedig még három tanszéki oktató vesz részt. A gyakorlati feladatokban – mint például a digitalizálás, az adatfelvitel, és az adatgyűjtés lelkes hallgatók működnek közre.
A tanszék két évtizedes működése során tekintélyes mennyiségű dokumentum halmozódott fel, aminek egyes részeit mindenképpen meg szerették volna őrizni – meséli Mester Tibor, az archiválásért felelős egyik oktató. Épp ezért kézenfekvőnek tűnt, hogy a projekt keretében létrehozzanak egy kísérleti archívumot is, melynek keretén belül elkezdték összegyűjteni Pécs ’80-as ‘és 90-es évekbeli „nem hivatalos” kulturális életének különböző emlékanyagait.
A tanszéken jelentős hagyománya van a populáris kultúra történeti kutatásának, a pécsi színtér azonban korábban nem kapott túlzottan nagy hangsúlyt. Az archívum éppen ezt az űrt töltheti be, hiszen a gyűjteménynek köszönhetően nyilvánossá válnak a korabeli dokumentumok, azonosíthatók lesznek a színtér egykori szereplői, a meghatározó események és helyszínek, árnyaltabbá és részletesebbé válnak az egykori pécsi történetek.
Ennek fényében először a helyi zenekarokkal, művészeti akciókkal, a helyi alternatív médiával és az ebben az időszakban megjelent kiadványokkal foglalkoztak, így tehát nagyon vegyes anyagról van szó. Az archiválás során feldolgozásra kerülnek pécsi underground együttesek próbafelvételei, különböző katalógusok, ritka helyi fanzine-ek, szórólapok, archív videók és terjedelmes fotóanyagok is.
Az archiváláshoz elsősorban a korabeli alternatív kulturális színtér szereplőitől kértek anyagokat, ehhez társult még néhány korábban hozzájuk került médiagyűjtemény, valamint válogattak az internet nyilvános felületein fellelhető anyagokból is.
Mester elmondta, hogy a kezdetektől fogva nyílt archívumban gondolkodtak, ennek megfelelően nem egy lezárt, véges gyűjteményt hoznak létre, hanem egy olyan „magot”, ami köré fokozatosan egyre átfogóbb dokumentumtár építhető.
A párját ritkító archívum létrehozása azonban nem volt egyszerű – teszi hozzá Mester. Viszonylag sok időt vett igénybe ugyanis a háttérként szolgáló informatikai rendszer kiépítése, testre szabása, és tesztelése is, ami késleltette az archívum feltöltését.
A rendszer azóta talpra állt, a kutatók pedig kidolgoztak egy hosszú távon is jól működtethető archiválási megoldást, melynek köszönhetően nemsokára minden pécsi megismerheti a város eddig ismeretlen oldalát.
A nyilvános felület bemutatására november közepén kerül sor, addig viszont még sok munkát kell elvégezni a kutatóknak.