-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapAbszolút PécsEgy koncert kékben, képpel-muzsikával

Egy koncert kékben, képpel-muzsikával

Elmesélni nehéz lenne, átélni az igazi. Mert zene és képzőművészet, irodalom és művelődéstörténet, hangzás és látvány oly megkapó elegyét nyújtja, amely nemcsak minőségében, de műfajában is egyedülálló. Rákász Gergely megteremtette a XXI. század emberének komplex zenei élményét, a látványkoncertet. Ebből ad ízelítőt legújabb, Egy koncert kékben című programjával május 15-én este hétkor a mohácsi Fogadalmi templomban és május 16-án 19 órakor Pécsett, a Zsinagógában.Nem is olyan régen még az ország legifjabb koncertorgonistájaként volt szokás emlegetni Rákász Gergelyt. Aztán e titulushoz illett hozzátenni, hogy virtuóz játékú, szenvedélyes stílusú, egyéni hangú előadó is egyben, mostanság pedig nemes egyszerűséggel azt mondhatjuk róla: műfajteremtő muzsikus. Mert a zenei ismeretterjesztés új útját keresvén alakította ki a látványkoncert fogalmát és gyakorlatát.

– Sosem elégedtem meg azzal, hogy csupán megtanuljam és eljátsszam a hangszeremre írt darabokat – meséli Rákász Gergely. – Hisz nagyon sok kitűnő orgonistánk van, aki erre hibátlanul képes. Olyan előadókat is ismerek, akik érdekfeszítően tudnak beszélni egy-egy történelmi korszakról, nagy egyéniségről, művészeti ágról. Az is tény, hogy készülnek remek ismeretterjesztő filmek. Ám hogy mindezt magába sűrítené egyetlen hangverseny, arra nemcsak itthonról, de a nagyvilágból sem tudok példát. A látványkoncertekkel épp az az egyik legfőbb célom, hogy a felcsendülő muzsikát, az elhangzó magyarázatokat és a vetített képsorokat úgy ötvözzem, hogy amit az ember szeme, füle és lelke egy időben lát, hall és érez, az egyszersmind a ráismerés örömével ajándékozza meg a közönséget. Mert csak azt tudjuk igazán szeretni, amit értünk, ismerünk.

– Kritikusai szerint műsorválasztása különleges, átiratai merészek, hangszerelése egyedülálló. Egy koncert kékben című összeállításában mire törekedett?
– Több olyan mű is szerepel benne, amit tudtommal még soha, senki nem játszott el orgonán. Akadtak ugyan próbálkozások, de vagy csak részletek hangzottak el belőle, vagy kamaraegyüttes kíséretével szólalt meg. Az én átirataim viszont az orgonán teremtik meg a teljes zenei hangzást – ez kuriózum. Csupán Ravel Bolerójában veszek igénybe egy elengedhetetlen dobszekciót. Gershwin kompozícióját, a Kék rapszódiát az első hangtól az utolsóig eljátszom. Ezen az átiraton nyolc hónapig dolgoztam, óriási munka volt, de olyan sokat tanultam belőle, annyit fejlődhettem általa, hogy mindenképpen megérte. És a közönség visszajelzése is egyértelműen azt mutatja, érdemes volt belevágnom. Ez a darab és Strauss csodálatos Kék Duna keringője foglalja keretbe a műsort.

– Ezektől ,,kék” e legújabb koncert, de semmiképpen sem egyszínű. Milyen e látványkoncert képi világa?
– Izgalmas. Erre Papp Norbert festőművész kreativitása is garancia. Ő álmodta meg a videoklip-szerűen elénk táruló világot, s az egyes részeket összekötő grafikákat is ő készítette. Ezek a filmetűdök az éppen elhangzó zeneművek megértését segítik színészek, táncosok közreműködésével. A Kék rapszódia alatt a 20-as évek New Yorkját idézzük, a világváros lüktető életét, a szórakozni vágyó, rekordlázban égő Amerikát, a magazinok, musicalek, s a mozi térhódításának időszakát. A Strauss-keringő világát Bécsben próbáltuk tetten érni, Grieg Peer Gyntjét pedig e szélhámos ifjú kalandjainak képi feldolgozásával igyekeztünk érthetőbbé tenni. Úgy vélem, senkit sem szabad megfosztanunk a klasszikus muzsika élvezetétől. Azokat sem, akik nem jártak zeneiskolába, nem énekeltek kórusban, nem játszanak hangszeren. S ha a mai ember fejével gondolkodom, akkor felgyorsult életünk impulzus-szintjére kell hoznom a zenei élményt. Mert ha a közönség hallja a muzsikát, látja annak képi megfogalmazását, és érdekesnek találja az én kis kultúrtörténeti ismertetőimet, melyeket az elhangzó darabok közé építek, akkor örömmel veszi, hogy közelebb kerülhetett a klasszikus zenéhez. Ez a gyerekeknél remekül működik, az Iskolaprogramom keretein belül, a ,,nagykoncertek” délelőttjén sokszor adok iskolakoncertet is, ahol a tizenévesek előtt, az ő nyelvükön szólva igyekszem megtenni ugyanezt. A Facebookon kapott visszajelzések alapján, talán nem is eredménytelenül.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő