1 C
Pécs
csütörtök, január 23, 2025
KezdőlapPécs AktuálBajnai: mindenki egy ellen

Bajnai: mindenki egy ellen

Bajnai Gordon, az Együtt 2014 társalapítója szerint össze kell fognia az összes ellenzéki erőnek azért, hogy 2014-ben megbukjon a Fidesz. Bejelentette, március 15-ig párttá alakulnak. 

A józan ész országa

Bajnai a fórum előtt sajtótájékoztatón beszélt elképzeléseiről. Mint mondta, szerinte van remény arra, hogy Magyarország egy olyan országgá váljon, ahol a józan ész az út, valamint ahol a szakszerűség és a politikum a kormány ismérve. Minél több embert szeretnének megnyerni ehhez az akcióhoz, ezért járják az országot.

Orbánnak mennie kell + az MSZP gyenge = A Remény Koalíciója

A Demokratikus Koalíció keddi fórumához hasonlóan, Bajnai szerint is meg kell szabadulni az Orbán-Simicska rezsimtől 2014-ben. Azt mondta, az MSZP-ben nincs meg a kellő szakértelem ahhoz, hogy egyedül nyerjen 2014-ben. Bár megerősödött, messze van attól, hogy egyedül nyerjen. Ezért készül most a remény koalíciója, amely összefogással meg tudja szabadítani az országot a rossz kormányzástól.

Az az álma – hangsúlyozta, hogy a remény koalíciója 2014-ben elegendő szavazatot kapjon ahhoz, hogy leválthassa a mostani kormányt. Nem radikális irányban kell erősödnie az ellenzéknek, hanem erős középerővé kell összeállnia – vélekedett.

Sok a bizonytalan szavazó – tette hozzá, ezért elsősorban nekik szeretnének alternatívát kínálni. Elmondta, olyan szimpatizánsokat is várnak, akik korábban a politikai paletta mérsékelt jobboldalával rokonszenveztek. Ennek oka, hogy szerinte a Fidesz politikája mára messzire jutott az eredeti jobboldali értékektől. Megemlítette: a radikális adóemelés, a központosítás, államosítás, visszamenőleges törvényalkotás távol áll a jobboldaltól Európában.

Hóvirágok hervadása és a Párt

Az Együtt 2014 párttá válása szerinte a hóvirágok hervadása előtt megtörténhet. Március 15-én már egy olyan pártként szeretnék meghívni ünnepségükre szimpatizánsaikat, amely programot tud számukra felmutatni, egy szakszerű kormányzás alternatíváját tudta felkínálni.

Bajnai azt mondta, az adórendszerben helyre kell állítani az igazságosságot: az alsó és a felső szja-kulcs között nem akarnak több mint ötven százalékos különbséget, egy olyan szolidáris adórendszerben gondolkodnak, amelyben a leggazdagabbak, a felső 8 százalék, nagyobb kötelezettségeket vállalnak.

Menekülők és a kisemberek

Bajnai Gordon a fórumon azt mondta a mintegy kétszáz fős, zömében nyugdíjas hallgatóságának: Magyarországról most menekül a tőke és a jól képzett, vállalkozó kedvű fiatalság. Megosztott az ország, megosztott az ellenzék, az emberek kiábrándultak a politikából. Mindez azért történt szerinte, mert a kormány szembement a haladás elvével és a bezárkózást választotta, rossz adópolitikát választott.

Szerinte a kormánynak a kisembereket, a törekvőket kell helyzetbe hozni.

– A bölcs állam felül liberális, középen konzervatív, alul szociális – mondta Bajnai. –  Nincs szükség a sokat keresők terheinek csökkentésére, a minimálbérnek nem a bruttóját, hanem a nettóját kell emelni, a piac felé pedig nyitni kell – sorolta.

Konzervhatalom

A külföldi kapcsolatokról azt mondta: a kormány nem nemzeti érdekekért harcol az EU-val, hanem a hatalmának konzerválása miatt.

– Súlyos politikai bűn szembefordulni Európával, hiszen Szent István óta Európához akartunk csatlakozni – mondta, hozzátéve: a kormánynak nem médiaügyekben, a bírák nyugdíjazása miatt kellene vitatkoznia az EU-val, hanem a magyar emberek érdekében kellene felemelnie hangját.

Diplomás jobbágyok nem, félállással megkereshető tandíj igen

Egy egyetemista korú kérdező arra kérdezett rá, milyen elképzelései vannak a felsőoktatásról Bajnainak.

– Az oktatásba pénzt kell tenni. Ez nemzetstratégiai kérdés, nem pénzkérdés. A felsőoktatás pénzügyi veszteségei három év alatt 60 milliárdra rúgnak, küldik el az oktatókat. Ez rossz irány, hiszen tönkreteszik a felsőoktatást – mondta a volt szocialista miniszterelnök.

Szerinte a kormány egyszerre akarja röghöz kötni az embereket és bevezetni a tandíjat, azaz diplomás jobbágyokat akar létrehozni.

A tandíj szerinte nem ördöngösség. Van olyan méretű, amely egy félállással megkereshető a tanulás mellett. Ő annak a híve, hogy egy év tandíjmentesség mindenkinek járjon, majd ezt követően rászorultsági alapon határozzák meg a hozzájárulást.

Szerinte az sem baj, ha elmennek a végzett egyetemisták, hiszen fejlődniük kell, világot kell látniuk. Vissza is kell ugyanakkor jönniük, ezért olyan munkahelyeket kell teremteni, amelyek versenyképesek lehetnek a külföldi lehetőségekkel is.

Hatéves terv – például

Bajnai szerint a kormányhoz kapcsolódóan van egy szűk vállalkozói csoport, s az gazdagodik. Ő azt szeretné, hogy bevezessék: az állammal kötött szerződések kerüljenek fel az internetre. Csak így állítható helyre a bizalom. Azt mondta, kell egy terv, például egy hatéves terv, amely előre meghatározza az adójogszabályokat, amíg ugyanis folyamatosan változnak az adók, bizonytalanok maradnak a vállalkozók.

Büntetés: nem

Szerinte be kellene vezetni, hogy amennyiben egy hatóság hiányosságot talál egy vállalkozásnál, először csak figyelmeztessen, ne büntessen. A sok büntetés ugyanis megbénítja a gazdaság szereplőit; ő azt mondja, ráérnének másodjára büntetni bizonyos – például ÁNTSZ-es, tűzoltósági – ellenőrzések után.

Alku a bankokkal

Bajnai alkut kötne a bankokkal: ha adnak hitelt a vállalkozásoknak a beruházásokra, a kormány cserébe csökkentené a bankadót. „Ha beindítják a növekedést, kevesebb teher kerül rájuk, ez lenne az ésszerű” – mondta. Szerinte jelenleg éppen az adó miatt állították le a bankok a gazdaságot pörgető hitelezéseket.

Felszólalt a Munkáspárt

Egy volt uránbányász azt mondta, jogbiztonságot, létbiztonságot, közbiztonságot akar a nép, s meg kell állítani az eszetlen ámokfutást, amit a kormány művel. Később kiderült, hogy a Munkáspárt 2006 egyik tagja volt a felszólaló. – Mi összefogást akarunk, ha lesz összefogás, lesz ígérete a reménynek, tudunk együtt dolgozni, a ma bizonytalanok is velünk lesznek, akkor lesz korszakváltás – adott választ Bajnai. Szerinte mindegyik fajta biztonságot meg lehet teremteni egy-két év alatt, csak valós, reális ígéretet kell tenni az embereknek.

Induló vállalkozás

Az egyik felszólaló azt mondta Bajnainak, nagyon rosszul, gyengén kommunikálnak. – Van önöknek fennen hangoztatható nemzeti, vallási politikájuk, van-e üzenetük a külföldön magukat jól érzők számára. Egy másikuk azt kérdezte, mit tesz majd az Együtt 2014 a rokkantakért, a bányászokért? Bajnai osztotta a kritikát: „Meg kell szervezni magunkat, ez igaz. Adjanak nekünk egy kis időt. Induló vállalkozásról van szó” – viccelődött. A rokkant nyugdíjasokról azt mondta, elsősorban a csalókat kell kiszűrni, nem szabad ilyen sok embert visszaterelni a munka világába. Azt viszont elismerte, régebben sokan visszaéltek, ezért be kellett avatkozni a rendszerbe.

Alkotmány 400 évre

Bajnai azt mondja, egyeztetést kezd a többi ellenzéki párttal egy új alkotmányról. Egy olyanról, amely konszenzussal íródik. – Egy alkotmány nem pár évre készül, hanem akár négyszázra, ezért mindenkinek bele kell tudnia szólni – mondta.

A fórum végül két óra után véget ért.

[frame]Bajnai úr szimpatikus

Bajnai Gordont nagyon szerette a pécsi közönség, különösen a hölgyeknek tetszett. Mindenki reménykedik valamiben és mindenki összefogna mindenkivel! Videó itt![/frame]

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő