Az étkezés talán az egyik legfontosabb dolog, melynek segítségével befolyásolhatjuk egészségi állapotunkat, illetve meghosszabbíthatjuk életünket. Éppen ezért érdemes tudatosabban átgondolni, hogyan állítjuk össze a heti menüt, és ha csak lehet, belecsempészni valamelyiket az alábbi alapanyagokból.
Fokhagyma
A fokhagyma erősíti az immunrendszert, sőt az érrendszer legjobb barátja is, véd az érelmeszesedés ellen, vérnyomás-csökkentőként, bélfertőtlenítésre, és az emésztés segítésére is alkalmas. Fogyasztásával a vérnyomás bizonyítottan csökkenthető, az erek rugalmassága viszont növelhető. Rendszeres, kúraszerű alkalmazása csökkenti a vér káros LDL-koleszterinjének szintjét, antioxidánsként serkenti az immunrendszert., továbbá véd az emlékezetvesztés és a depresszió ellen.
Fűszerként bármilyen főtételbe csodálatos, de a legjobban akkor járunk, ha a fokhagymát nyersen fogyasztjuk.
Zöld tea
A zöld tea az egyik legjobb antioxidáns-tartalmú csodaszer: többek között katekint és polifenolokat tartalmaz, amelyek hatékonyan tüntetik el a bőrről az öregedés látható jeleit, mindemellett megvédik a bőrt a káros környezeti hatásoktól. Itt az ideje tehát, hogy a napi kávéadagunknak legalább a felét lecseréljük a jótékony zöld teára, ráadásul így a koncentrálóképességünk is javulni fog, a zöld tea koffeintartalma ugyanis értékesebb, mint a kávéé. A kávé koffeinje a gyomorban szívódik fel, a zöld teáé viszont fokozatosan és a bélben. A tea koffeinje tehát egyenletesen és sokkal hatékonyabban élénkít: serkenti a szellemi teljesítőképességet, a gondolattársításokat, a koncentrálóképességet és elűzi a fáradtságot.
Zabpehely
A zab tele van olyan fontos tápanyagokkal, mint a B-vitamin, amitől erős és szép lesz a bőr, a haj és a köröm, a rengeteg rostról és fehérjéről már nem is beszélve. Egy bögre zabpehellyel már fedezhetjük a napi rostszükségletünk felét, ezáltal pedig csökkenthető az úgynevezett „rossz” koleszterinszint. A rost ezen kívül segíti az emésztőrendszer munkáját. Ásványi anyagokban gazdag, megtalálható benne az alumínium, a cink, a foszfor, a kálium, a kalcium, a kobalt, a magnézium, a vas, és magas a fehérjetartalma, valamint az elvárható antioxidánsok is megtalálhatóak benne. Vitaminok terén pedig a B- és E-vitamint érdemes kiemelni.
Jól tesszük, ha fogyókúra közben beiktatjuk az étrendbe, lassú felszívódású szénhidrátként ugyanis nem emeli meg hirtelen az inzulinszintet, vagyis tovább tart a jóllakottságérzet is.
Avokádó
Az avokádó gazdag egészséges, egyszeresen telítetlen zsírokban, ezért szív- és érvédő hatású, kiváló fehérjeforrásként pedig nagyon jó energiaforrás is egyben. Káliumtartalma magasabb a banánénál, ám sokkal kevesebb cukrot tartalmaz. Segítségével könnyebben szívódik fel szervezetünkben a kalcium, rosttartalma miatt pedig kitűnő méregtelenítő. Kalóriatartalma nem kevés, ám ez “jó kalória”, segít a fogyásban, így fogyókúrázók is bátran fogyaszthatják. Magas a vitamin- és ásványianyag-tartalma, kitűnő az antioxidáns hatása. E-vitamin tartalma kiemelkedő, mindemellett szuper lúgosító gyümölcs.
Spenót
A spenót és a hozzá hasonló leveles zöldségek több energiát adnak, a K-vitaminnak köszönhetően erősebbek lesznek tőlük a csontjaink, és a szemünket is védi a lutein miatt. Magas a B-vitamin tartalma, így javul a szervezet zsír-, fehérje – és szénhidrát-anyagcseréje. Folsavban is gazdag, ami kifejezetten a várandós kismamák számára érdekes, ám ezen kívül a folsav fontos a vörösvérsejtek képződéséhez és a szervezet megfelelő aminosav szintéziséhez.
Vérnyomásszabályzó, csökkenti az alacsony vérnyomás okozta fáradságérzetet, véd a szív- és keringési rendellenességekkel szemben. Fontos azonban megjegyeznünk, hogy bár sok vas található spenótban, ennek javát szervezetünk nem képes felszívni, a közhiedelemmel ellentétben a paraj tehát nem különösebben jó vasforrás. Alacsony energiatartalmának köszönhetően a fogyókúrás étrendben bátran fogyasztható. Érdemes nyersen enni, mert főzés hatására eltűnik belőle a vitaminok nagy része.