A Baranya Megyei Közgyűlés Mindenki Baranyáért képviselőcsoportjának frakcióvezetője, frakcióvezető helyettese és Szakács László országgyűlési képviselő mai sajtótájékoztatójukon aggályaikat fejezték ki a 2021–2027-es uniós költségvetési ciklusban Baranya megyébe érkező fejlesztési források elosztása kapcsán. Szakács László a közelmúltban a megyei közgyűlés fideszes többségétől a megye fenntartható városfejlesztésért felelős biztosi pozíciót kapó Kővári János kinevezéséről is szót ejtett.
A megyei közgyűlés legutóbbi ülésén fogadta el az Integrált Területfejlesztési Programot. A 2021–2027-es uniós költségvetési ciklusban a Baranyát érintő fejlesztési forrásokat ennek mentén fogják majd szétosztani. Ennek kapcsán tartott ma sajtótájékoztatót a Mindenki Baranyáért képviselőcsoport és Szakács László országgyűlési képviselő.
– Az mindenképpen pozitívum, hogy őszinte megállapításokat tartalmaz a dokumentum – mondta el Schwarz-Kiefer Patrik, a Mindenki Baranyáért frakcióvezető helyettese. – Gyakorlatilag elismeri ugyanis, hogy a megye helyzete katasztrofális. A megyék között Baranya az utolsó helyen áll az ipari termelés tekintetében. Ez azt jelenti, hogy a Fidesz 12 alatt nem, hogy fejleszteni nem tudta a régiót, de most még rosszabb a helyzet, mint volt 2010-ben.
A sajtótájékoztató résztvevői abban egyetértettek, hogy az Integrált Területfejlesztési Program olyan értelemben előremutató, hogy több területi egységre osztja a megyét. Így ki lehet majd azt védeni, hogy minden egyes fejlesztési forrásért valamennyi önkormányzatnak egymás ellen kelljen versenyeznie. Azt viszont aggályosnak érzik, hogy komoly aránytalanságok vannak a keretösszegekben. Van olyan terület, ahol egy főre, hét évre 150 ezer forint jut, míg máshol ugyanez az érték 250 ezer forint.
Szarkándi Lajosné, a Mindenki Baranyáért frakcióvezetője is azt hangsúlyozta, hogy fontos lenne az arányosság helyreállítása. Ugyan sok mindennel egyet tudnak érteni, amit a program kapcsán a megyei közgyűlés fideszes többsége végül megszavazott, azonban az egész koncepció megvalósítási módját hibásnak gondolják.
– A különböző területek élére biztosokat neveztek ki az előző közgyűlésen – mondta Szarkándi. – Még ezzel sem lenne baj önmagában, azonban arról, hogy kiket és milyen alapon választ meg a közgyűlés, a szavazás előttig nem árulták el nekünk. Ott a jelöltek be sem mutatkoztak, nem mondták el, milyen kompetenciáik lesznek segítségükre a munkájuk során. Ezek nyilvánvaló politikai kinevezések voltak, amik nem segítik a megye különböző területeinek fejlesztéseit.
Szakács László országgyűlési képviselő is csatlakozott Szarkándi gondolatmenetéhez.
– Az látszik, hogy például Kővári János, aki a fenntartható fejlődésért lesz felelős a városok tekintetében, a Fidesz kádertemetőjéből lépett elő – mondta Szakács. – Ezt a megbízatást valószínűleg egyfajta júdáspénzként kapja. Vagy azért, hogy induljon el a Baranya 1-es körzetben a választáson, vagy azért, hogy ne induljon el. Az azonban biztos, hogy nem a szaktudása, tapasztalata, hozzáértése, rálátása, lobbiereje és a kialakított fejlesztési stratégiának a megfelelő ismerete volt az, ami a kinevezéséhez vezetett.
Az országgyűlési képviselő azt is elmondta, hogy a fejlesztési célok kapcsán a fenntarthatóságot megcélozni alapvetően jó irány. Azonban az látszik szerinte, hogy sajnos nem ebbe az irányba mennek a dolgok Baranyában. Éppen ezért jövőre, ha reményei szerint új kormány alakul egy ellenzéki győzelem után, fontos feladatuk lesz majd az, hogy a mintegy bruttó 90 milliárdos fejlesztési keretet megemeljék, illetve célokat újrafogalmazva kezdjenek neki a megye fenntartható fejlesztésébe.