Az európai egyetemi színházak legrangosabb fesztiválját a belgiumi Liége-ben rendezik. A nagy hagyományú seregszemle idei, jubileumi rendezvényére tizenöt teátrumot hívtak meg, köztük a Pécsi Tudományegyetem keretein belül működő Janus Egyetemi Színházat.
Magyarországról egyedüliként, brazil, marokkói, spanyol, mali, német, orosz, amerikai, észt, szerb, német és francia egyetemi társulatok mellett kapott meghívást a pécsi Janus Egyetemi Színház az immár harmincadszor megrendezendő, patinás nemzetközi seregszemlére, melynek a Belga Királyi Egyetem Színháza ad otthont Liége-ben. Február 27-én éjjel lépnek közönség elé.
– A fesztivál főszervezője fél éven át járja a kontinenst, s nézi az egyetemi színházak előadásait, ezekből válogat – meséli Tóth András Ernő, a JESZ művészeti vezetője. – Velünk 2010-ben vette föl a kapcsolatot, akkor hívott meg minket az idei rendezvényre. Azt, hogy melyik darabbal megyünk, mi dönthettük el. Azért az Iphigeneia Auliszban című Euripidész-drámát választottuk, mert azzal egy belgrádi fesztiválon már komoly sikerrel szerepeltünk, kiderült, hogy idegen nyelvi környezetben is nagyszerűen működik.
– Ez az ókori mű mitől aktuális ma?
– Egyrészt a témája miatt, hisz az egyénnek a hazájához, egy népnek a saját mitológiájához való viszonyát járja körül, s azt a kérdést, hogy az egyéni szempontokat egy nagyobb közösség értékrendje felülírja. Másfelől a mi előadásunk abszolút modern színjátszási formát képvisel, Rácz Attila rendezése steril térhasználatú, szövegre koncentráló térdinamikai színház.
Ezen a seregszemlén nem osztanak díjakat, de jelen lenni a legjobbak között: presztízskérdés. A pécsi társulat most arra kap lehetőséget, hogy az egyetemi teátrumok elitjébe kerülvén, megtalálja helyét a nemzetközi színházi vérkeringésben. Épp most, amikor a jubileumra való tekintettel Európán kívüli, tengerentúli résztvevői is lesznek az egyhetes fesztiválnak.
– Akikkel Liége-ben találkozni fogunk, azoknak az egyetemi színházaknak van saját szervezésű fesztiváljuk is – mondja Tóth András Ernő. – A JESZ is nyolc ízben lehetett a házigazdája ilyennek, a legutóbbi nemzetközi találkozót 2010-ben szerveztük. Bízunk a folytatásban. Ha komolyan vesszük önmagunkat, nem is tehetünk másként.