Lövések dördültek Kairó belvárosában péntek este, miután a kormány az egész nap tartó heves kormányellenes tüntetések után éjszakai kijárási tilalmat vezetett be. Egy szemtanú beszámolója szerint a tüntetők a parlament, a kormányszékház és más kormányzati épületek közelében csaptak össze a rendfenntartókkal.
Az említett városrészben több mint ezer tüntető tartózkodik, és sűrű füst gomolyog. Hoszni Mubarak egyiptomi elnök az ország egész területére kiterjesztette a kijárási tilalmat péntek este – jelentette a kairói állami televízió. Mubarak államfőként az egyiptomi fegyveres erők főparancsnoka. A kormányzat két órával korábban Kairóban, Alexandriában és Szuezben vezetett be kijárási tilalmat este 18 órától reggel 7 óráig.
Katonák oszlatták fel a tömeget Kairó központjában az állami televíziónál pénteken késő este. A kormányellenes tüntetők előzőleg megpróbálták megostromolni a televízió székházát, csakúgy mint a külügyminisztériumot. Az utcákon este páncélozott katonai járművek jelentek meg. Az al-Dzsazíra katari székhelyű hírtelevízió úgy tudja, hogy az elnöki gárda alakulatait vezényelték ki a főváros utcáira. Kórházi források közlése szerint legalább öt tüntető vesztette életét pénteken, 870 pedig megsebesült.
A Mena egyiptomi hírügynökség késő este visszavonta azt a jelentését, amely szerint a kijárási tilalmat kiterjesztették az egész országra. Bár az állami televízióban is elhangzott a hír, később már csak a három nagy városról tettek említést a híradásokban.
Közben a kelet-egyiptomi Szuez városában szemtanúk szerint legalább öt harckocsit vezényeltek a tüntetők által napközben felgyújtott rendőrőrs elé. A tüntetők felmásztak a járművekre és megpróbáltak beszélni a katonákkal, akik azonban megkísérelték elhessegetni őket.
Kórházi források szerint Kairóban pénteken legalább 870-en sebesültek meg a kormányellenes tüntetéseken, néhány embert lőtt sebekkel ápolnak, állapotuk súlyos. Kórházba 420 embert kellett szállítani, további 450 tiltakozót a helyszínen láttak el orvosok.
Átmeneti kormányt, új parlamenti választásokat és alkotmánymódosítást szorgalmazott az egyiptomi ellenzék egyik pártja pénteken, a több napja tartó kormányellenes tüntetések tetőpontján. A világi, liberális Vafd párt vezetője, Szajjid al-Badavi közleményében rámutatott: ideje módosítani az alkotmányt, mégpedig olyan módon, hogy az államfői mandátumot hat évre korlátozzák, és egy politikus legfeljebb kétszer tölthesse be a köztársasági elnöki tisztséget. „Eljött az ideje egy új átmeneti kormány létrehozásának… és új parlamenti választások kiírásának” – hangsúlyozta Badavi, hozzátéve, hogy pártja elutasít bármiféle külföldi beavatkozást.
A Vafd, csakúgy mint a betiltott, ámde eltűrt Iszlám Testvériség mozgalom, bojkottálta tavaly novemberben a parlamenti választásokat, amely elsöprő győzelmet aratott a három évtizede hatalmon lévő Hoszni Mubarak elnök pártja, a Nemzeti Demokrata Párt. Az előző parlamentben a Muzulmán Testvériség volt az ellenzék vezető ereje, a Vafd pedig a második legerősebb.
Az EgyptAir egyiptomi légitársaság 12 órára felfüggesztette kairói járatainak indítását. A külföldről érkező járatok még leszállhatnak a fővárosban, de péntek este 9 után az EgyptAir gépei nem szállnak fel. A kairói repülőtér egyik névtelenül nyilatkozó vezetője közölte, hogy több nemzetközi járatot töröltek, legalábbis az éjszakára. A British Airways törölte pénteki járatát, mert az érkezés már a kijárási tilalom idejére esett. Az utasokat szállodában helyezték el, s a járatot csak szombaton indítják Heathrow-ról. A brit légitársaság naponta csak egyszer repül Kairóba, sarm-es-sejki járata viszont a menetrendnek megfelelően közlekedik. A kairói járat marad, s úgy igazítják, hogy nappal érkezzen, illetve induljon. A német Lufthansa ugyancsak törölte egyik járatát, amely szombat hajnalban indult volna Kairóból Frankfurtba. A nappali, Münchenbe, illetve Frankfurtba tartó járat kérdésében szombaton, az események fényében döntenek. Az Air France is törölt egy szombati járatot. A pénteken indított gép Bejrútban szállt le, s majd szombaton folytatja útját Kairóba. A britekhez hasonlóan a francia légitársaság is a kijárási tilalomhoz igazítja járatait.
A Szuezi-csatorna az utóbbi három nap során is rendben működött, nem volt fennakadás a forgalomban. Egyelőre úgy tűnik, hogy szombaton sem lesznek zavarok, a hajók a tervezettnek megfelelően haladnak át a csatornán. Egyiptom kikötői ugyancsak rendben működnek.