Aggasztó elemzéseket adott közre a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), melyben kiderül, egyre fogyatkoznak a madarak hazánkban, csökken a fészekállomány, ráadásul nem csak az agrárterületeken, az erdőkben is.
Mint írja a madártani egyesület, 2019-ben is folytatódtak a madármegfigyelések, a szakemberek immár 21 éve vizsgálják a gyakori fajokat és a főbb élőhelyeiken keresztül hazánk természeti állapotát.
A változások követését és leírását Közép-Kelet-Európában szinte elsőként kezdte meg az MME.
Sajnos szomorú adatokat, részleteket is megosztottak legfrissebb elemzéseikből a természetvédők, mely szerint jelentős állománycsökkenést tapasztaltak a réti tücsökmadár és a kerti poszáta esetében, valamint mérsékelt csökkenést további 28 (!) fajnál, köztük kedvenc madarainknál, a fehér gólyáknál, valamint a kakukknál és több poszátafajnál.
(Arról, hogy mennyire megfogyatkoztak fehér gólyáink az elmúlt pár évben, itt írtunk korábban.)
Stabilan jelen van viszont itthon 18 madárfaj, például az egerészölyv, a parlagi galamb, a molnárfecske, a barázdabillegető, a fülemüle és a mezei veréb.
Emellett állománynövekedés tapasztalható a nagy kócsagoknál és az örvös galamboknál, mérsékelt gyarapodás pedig 34 más kismadárnál, néhány példa közülük: fekete rigó, széncinege, erdei pinty.
Nemrég több cikkünkben is foglalkoztunk a madarak védelmével, és azzal, mit tegyünk, ha fiókát találunk, valamint megemlékeztünk természetesen a madarak és fák világnapjáról is, melyben kedves történetekről számoltunk be, mikor természetbarát pécsiek mentettek meg kismadarakat. A cikk ide kattintva olvasható.
További részletek itt olvashatók.