A pécsi önkormányzat civil koordinátora a város egyik legrégebbi és legaktívabb civil szervezete, a Nevelők Háza Egyesület (NHE) volt az elmúlt két évben. A civil koordinátor feladata leegyszerűsítve: a civil stratégia megvalósításának segítése. Az NHE-t pályázat útján választották ki, megbízatásuk március 31-ével lejárt. Az újabb pályázatot azonban politikai szereplők ellenállása miatt nem sikerült kiírni.
Vincze Csillát, az NHE vezetőjét arról kérdeztük, mi a civil koordinátor feladata, mit sikerült elérniük az elmúlt két évben, és hogy milyen irányba lenne érdemes fejleszteni az általuk eddig nyújtott szolgáltatást.
– Mit csinál a civil koordinátor, mi a konkrét feladata, és ezt ki / mi határozza meg?
– Pécs város hatályos civil koncepciója határozza meg a civil koordinátori feladatokat. Ezek röviden:
- városi elektronikus civil portál szerkesztése (civiljam.hu),
- szakmaterületi munkacsoportok megszervezése,
- a civil adatbázis létrehozása, kezelése,
- Pécs Városi Civil Keret pályázati rendszer működtetése, a pályázók szakmai támogatása,
- „Pécsi Civilek Napja” rendezvény szervezése,
- Empátia díj létrehozása,
- a városi részvételi költségvetés folyamatának segítése,
- információs és infókommunikációs szolgáltatásokkal, tanácsadással, együttműködés-fejlesztéssel, képzési lehetőségek, fórumok, rendezvények, műhelymunkák biztosításával segíteni a pécsi civil szektor fejlődését.
– Mikor kezdték ezt a munkát és melyek voltak a főbb mérföldkövek?
– Ezt a típusú munkát 1997 óta végezzük, minthogy a teljes civil szolgáltatói rendszer létrehozásában annak idején részt vettünk egy országos program keretében. Korábban megyei szinten is végeztük kb. 2000 óta ezen szolgáltatások zömét, az éppen az adott időszakban felelős minisztériumok támogatásával, azt megelőzően más pályázati forrásból, mindezt egészen 2019-ig. 2019-és 2023 között saját forrásból nyújtottunk szolgáltatásokat, mivel érzékeltük az ezek iránti igényt. A Civil koncepció hatálya 2022-től 2026-ig tart. Mi 2023-ban kezdtük meg a munkát a várossal kötött szerződés szerint. A szerződésünk 2 évre szólt: 2023.04.01-től 2025.03.31-ig.
Az elvégzett feladatok közül a legfontosabbak:
- Kidolgoztuk a Pécs városi Civil Keret teljes pályázati rendszerét, azaz a pályázati kiírást, a pályázati űrlapot, a pályázatok bírálatának pontozási rendszerét, az egységes szempontok szerinti pályázati besorolást, a pályázatok ellenőrzésének folyamatát.
- Részt vettünk a „Dönts velünk!” közösségi költségvetési folyamat kidolgozásában, a lakossági tájékoztatók megtartásában, a részvételi tanácsok kialakításában, a teljes döntéshozatali rendszer összerakásában.
- Létrehoztuk a http://civiljam.hu elektronikus portált, amely arra hivatott, hogy a regisztráló civil szervezetek adatbázisát kezelje, valamint a szakmaterületi munkacsoportokba is innen lehet majd regisztrálni. Ez a felület már több mint egy éve készen áll, várjuk, hogy a város engedélyezze a megnyitását.
- Folyamatos tanácsadást, felkészítést végeztünk a városban (és sokszor a megyében) működő civil szervezetek számára valamennyi, az első pontban felsorolt területen, hétfőtől péntekig 8.00-17.00 h között, általában előre egyeztetett időpontban, de ezen kívül is, alkalmanként hétvégeken, ha erre volt igény.

Tovább nem szaporítva a szót, az első pontban felsorolt szolgáltatások mindegyikét nyújtottuk, kivéve két résztevékenységet:
- A „Civilek Napja” szervezését az előző időszak civil tanácsnoka vette át és a Nemzetiségi Fesztivál keretébe illesztette. A rendezvény így létrejöhetett nem önálló, hanem társult programként.
- Az Empátia díj létrehozása rendeletmódosítást igényel, így ez a következő időszak feladata lesz.
Minthogy a civil koncepció 2026-ig hatályos, az előbb felsorolt két tevékenységre, valamint a civiljam.hu platform aktiválására és ezen keresztül a munkacsoportok és az adatbázis fejlesztésére lesz mód. Az önkormányzatnál pattog az a labda ugyanakkor, hogy a munkacsoportok majd miként, milyen mélységig kapcsolódhatnak be az önkormányzat és más városi ügyek menetébe, ami ismét egy közös együttgondolkodást igényel majd.
A mérföldkövek egymást követték szinte azonnal, hisz a Pécs városi Civil Keret 2023-ban ki lett írva, a „Dönts velünk!” közösségi költségvetési program szintén elindult 2023-ban s ezek évről évre ismétlődnek azóta is. Egy újabb mérföldkő lesz, ha a város aktíválja a platformot és elindulhat a regisztráció és a munkacsoportok is létrejöhetnek.
– Hogy fogadta ennek a „szerepkörnek” a megjelenését a civil szféra, mik voltak a visszajelzések?
– A civilek régóta részesülnek ilyen szolgáltatásokban Pécsett, s a korábbi ellátottság színvonala is azt mutatta, hogy igény és szükség van rá, s amit kapnak, azzal elégedettek. Akik hozzánk fordultak, tőlük mindenesetre ezek a visszajelzések jöttek. A civilek tehát ily módon nem is érzékelték, hogy 2023-tól új „szerepkör” jött létre a tanácsadások, képzések, fórumok, konferenciák szervezése terén. Sokkal inkább fontos volt a civil keret újbóli elindítása, valamint a közösségi költségvetés létrehozása. Mindkettőt pozitívan fogadta a helyi civil társadalom, hisz hatalmas a forráshiány az országban, s ezekkel is a szervezetek működését és a programjait, valamint a döntéshozatali szabadságukat támogatta meg az önkormányzat.
– Mit tanultak Önök ebből az időszakból és milyen feladatok állnának Önök előtt, mi a tennivaló még ezen a területen?
– A szektor helyzete folyamatosan változik, de egyértelműen érzékelhető a civil szervezetek mozgásterének korlátozása és a forráslehetőségek szűkülése országos szinten. Mindez kihat a pécsi civilekre is, egyre több szervezet szűnik meg, s bár alakulnak újak, a fogyás tendenciája mára egyértelmű lett. Egyre jobban érzékeljük azt, hogy szükséges az önfenntartás megtanulása, a társadalmi bázis (egyéni és vállalkozói támogatások) megszervezése, a helyi kisközösségek összefogásának erősítése, az öntevékenység ösztönzése, és más (nemzetközi, közvetlen EU-s) források allokálásának megtanulása.
Nekünk is ilyen irányba kell fejlesztenünk szolgáltatásaink spektrumát, hogy ezekben a témákban tudjuk a szervezeteket felkészíteni, fejleszteni.