Új szelek fújnak a hagyományos kínai orvoslás területén, miután új rendelet szabályozza azt ezt a tevékenységet végzők munkáját. Ezért olyan, Kínából érkező praktizálók is nagy számban érkezhetnek Magyarországra, akik nem felelnek meg a korábbi, szigorú követelményeknek.
A korábbi rendelet a hagyományos kínai orvoslás (angol rövidítéssel TCM, magyarul HKO) művelését kizárólagosan orvosi diplomához és szakorvosi képzettséghez kötötte. Az új előírások megengedőbbek, hiszen már a Kínában legalább ötéves felsőfokú – nem orvosi – végzettséggel és minimum ötéves szakmai gyakorlattal rendelkezők is kérhetnek engedélyt nálunk.
Hegyi Gabriella, a PTE Dietetikai Komplementer Medicina Tanszékének vezetője szerint számtalan hiányosságot nem szabályoztak ezen kívül rendeletben, így a közép- vagy felsőfokú állami nyelvvizsga igazolását, a magyar gyógyszertani ismeretek megkövetelését, a magyar egészségügyi eljárási jogszabályok ismeretét, az orvosi elsősegély ismeretének igazolását és a folyamatos továbbképzés kötelezettségét.
Az „új” gyógyítók mellett komoly gondot jelent az is, hogy különböző gyógynövényeket hoznak be, amelyeknek nem ismerik a mellékhatásait, toxicitását, adagolását – mondta Hegyi Gabriella. A nem orvosi végzettségű természetgyógyászok pedig illegálisan végeznek akupunktúrát hazánkban, amelynek a szakmai felügyelet és az ellenőrzés szervezetlensége az oka.
[su_box title=”Magyar orvosok, kínai orvoslás” box_color=”#f8b9ab” title_color=”#000000″]
A magyar orvosok megosztottak a kínai gyógyítás megítélésében, bár 30 éve, mióta hivatalosan is egyetemi képzés után folytatható a szakmai gyakorlat, közel 3500 magyar doktor rendelkezik ilyen képesítéssel. Pécsen 2003 óta lehet hagyományos kínai orvoslást tanulni kétéves, posztdoktori képzés formájában. A baranyai megyeszékhelyen eddig 830-an végeztek, jelenleg is vizsgázik egy 43 fős osztály. Ők nem diplomát, hanem oklevelet kapnak, hiszen ráépített posztdoktori képzésről van szó.[/su_box]
Hegyi Gabriella szerint sokan természetgyógyászati rendelőkben, de akár fodrászatokban is bátran „kezelnek” betegeket, a legjövedelmezőbb a helytelen dietetikai tanácsadással egybekötött fogyókúra alkalmazása.
– Ilyenkor előfordulhat, hogy a kalóriamegvonás következtében és az akupunktúra hatása miatt a páciens valóban jelentősen lefogy, de a kúra abbahagyása után drasztikus mértékben növeszti vissza kilóit, ami a továbbiakban megnehezíti a valódi szakember munkáját – véli a professzor.
A magyar szakma jó része ezért nem érti azt, mi szükség van felhígítani a kétes képzettséggel rendelkező gyógyítókkal a hazai kínai orvoslást.