Hála Czirják Erika októberben megjelent különleges, receptekkel megspékelt mesekönyvének most a felnőttek megismerkedtethetik a csöppségeket olyan fontos értékekkel, mint a bátorság, az engedelmesség, az elfogadás, a szorgalom, vagy a felelősség, sőt ezzel egyidejűleg gyűjthetnek ötleteket a következő finom süteményhez. A pogányi írónővel beszélgettünk kötetéről, az Útravaló sütikről.
Hogy miért ez az érdekes cím? Nos azért, mert Czirják Erika nem titkolt célja a kötettel, hogy a gyermekek a szórakozás mellett – a tanulságos mesék által – jövőjükre hasznos tanácsokat is kapjanak tőle útravalóul. Az író pedig nem is csak szülők számára ajánlja műve felolvasását, hiszen a könyv átböngészése jó és hasznos elfoglaltságot jelenthet például óvodai vagy napközis foglalkozásokon, egy születésnapi zsúr keretprogramjaként, de akár a nagyszülőkkel eltöltött szuper nap zárásaként is jól jöhet.
A kötet pécsi interaktív bemutatója november 7-én, 10 órakor a Széchenyi tér 15. szám alatti P’artisan kávézóban lesz.
A meseíró maga is tart interaktív olvasóbemutatókat, ebbe enged betekintést a következő videó:
Recept és mese nem mindennapi „fúziója”…
– A mesék mindig jelen voltak az életemben, szinte potyognak a fejemből a történetek. Két éve, karácsonyra írtam a fiaimnak mesekönyvet, akik nagyon odáig voltak ettől. Sőt, bátorítottak, hogy másnak is írjak. Tavaly nyáron aztán a családommal Angliában voltunk önkéntes munkán. Ott hallottam egy muffinról szóló gyerekmesét, amiről beugrott: nekem is receptekkel kell összekötnöm a történeteimet. Minden összeállt – mondta el lapunknak Czirják Erika.
Hozzátette, szerinte a családok életének egyik központi helyszíne, sőt „szíve-lelke” a konyha. Holott nem tartja magát nagy konyhatündérnek, mégis megtanítja gyermekeit alapételekre, fontos számára a sütés-főzés közben eltöltött minőségi idő – mondta az író.
Elárulta azt is, hogy először az alapanyag-meseszereplőket – például az őrölt pirospaprikát, az ecetet, a fahéjat – választotta ki a különböző tanulságos történetekhez, ezután keresett recepteket a könyvhöz.
Miért lényeges, hogy a könyvben szereplő fontos értékekről már egészen kis korban halljanak a gyerekek?
– Nem véletlen, hogy a kötet borítóján egy batyu szerepel, ez egy szimbolikus dolog. Egész életemben úgy éreztem, hogy van előttem is egy batyu tele értékekkel, amikből majd később a gyerekeimnek is csomagolok, hogy végigkísérjék az életüket. Azt gondolom ugyanis, hogy bizonyos dolgokat nem is kell megtanítani a kicsiknek, szinte úgy jönnek a világra, hogy például értenek a különböző kütyükhöz. Viszont van, amiről igenis beszélgetni kell velük, példát mutatni, megtanítani őket érzésekkel azonosulni, megoldási helyzeteket megmutatni a számukra. Hiszem azt, hogy a nevelésnek útja van, a könyvemet pedig arra szeretném használni eszközként, hogy a meséken, az útravaló kérdéseken és a sütésen keresztül ez megvalósulhasson – így Czirják Erika.
Hozzátette, rengeteg különböző-megosztó értékrend van, az általa közvetített 15 érték azonban szerinte egységes és általában mindenhol megállja a helyét.
[su_box title=”Az íróról” style=”glass” box_color=”#da8bb3″ radius=”2″]Czirják Erika kétgyermekes édesanya, feleség, író, meseterapeuta, fejlesztőpedagógus. Élete során eddig minden munkakörében emberekkel foglalkozott, hol idősebbekkel, hol egész fiatalokkal. Fontos számára az értékteremtés, kreatív módon igyekszik átadni másoknak tapasztalatait: többek között megélt helyzeteket, jótanácsokat, motivációkatírt le nemrég megjelent könyvében. Korábban csak gyermekeinek írt, ez az első kereskedelmi forgalomban megjelent kötete. Egyébként pont két kisfia bíztatására jelentette meg a művet. [/su_box]
Bővebb „kóstoló” és rendelési lehetőség IDE KATTINTVA.
Kiemelt képünk illusztráció.