Az Együtt-PM szerint a Fidesz korlátozza a továbbtanulást, amivel hosszú távon növeli a munkanélküliséget, és lenyomja a béreket is, az alacsony végzettségűek körében ugyanis jellemzően jóval magasabb a munkanélküliség és alacsonyabbak a bérek. A pártszövetség vasárnap reagált a szakképzésért és munkaerőpiacért felelős államtitkár szakképzési intézményrendszerrel kapcsolatos közlésére – írja az MTI.
Czomba Sándor csütörtökön egy nyíregyházi fórumon azt mondta: homogén szakképzési intézményrendszert szeretne kiépíteni a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), a tervek szerint a szakközép- és szakiskolák a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ rendszeréből a tárca fenntartásába kerülnének át. Távlati cél a szakközép- és szakiskolai képzésben részt vevők arányának növelése, a gimnáziumi létszám korlátozása, illetve a szakképzési pedagógusmodell kialakítása is.
Erőss Gábor, a Párbeszéd Magyarországért (PM) elnökségi tagja, az Együtt-PM oktatási szakpolitikusa vasárnap közleményében erre úgy reagált: azzal, hogy az NGM-hez kerülnek át nem csak a szakiskolák, de a szakközépiskolák is, és emellett a gimnáziumi létszámot is korlátozzák, elveszik a felemelkedés esélyét azoktól, akik eddig a szakközépiskolában szerzett érettségivel tanultak tovább a felsőoktatásban, és azoktól is, akik a szűkített gimnáziumi létszám miatt nem tudnak majd továbbtanulni.
A szakpolitikus szerint felvetődhet: a valódi cél az, hogy ingyen munkaerőt szerezzenek maguknak a gyáriparosok. „A szakmunkástanulókat is ingyen dolgoztatják, mióta az iparkamara bekebelezte a szakképzést. Most ugyanez a sors vár a szakközépiskolásokra” – olvasható a közleményben.