Az 1956-os forradalom és a rendszerváltozás idején példaértékű szerepet vállalt magyar cigányság hőseit bemutató tárlatot országszerte 25 helyszínen, elsőként a pécsi Zsolnay-negyedben lehet megtekinteni február 4-én.
A kiállítás több mint harminc roma honfitársat mutat be, akik hozzájárultak a hazai cigányság közösségének építéséhez, Magyarország kulturális fejlődéséhez, színesebbé tételéhez vagy hazájuk szabadságáért áldozták életüket – olvasható a 30eveszabadon.hu oldalon megjelent közleményben.
A tárlaton megismerhetjük többek között Cziffra György zongoraművész, Szakcsi Lakatos Béla zeneszerző, Szentandrássy István és Péli Tamás festőművészek, Rézműves Mihályné Lina óvodaalapító, Szirtes Zoltán orvos, Bogdán János, a világ első roma gimnáziumának egyik alapítója, Lakatos Menyhért író, költő, Nagy Gusztáv költő, műfordító, Kovács József Hontalan költő, újságíró, Debre Istvánné Magdolna pedagógus, Bari Károly költő, Choli Daróczi József költő, műfordító, valamint az 1990-es marosvásárhelyi fekete március hőse, Puczi Béla élettörténetét.
[su_quote]Történetüket összeköti a közösségükért érzett felelősség, a tenni akarás és a kitartás.[/su_quote]
Az „Együtt, szabadon – Magyar Cigány Hősök” című vándorkiállítást február 4-én 18 órakor Tallai Gábor, a Terror Háza Múzeum programigazgatója nyitja meg Pécsen, a Zsolnay-negyedben. Köszöntőt mond Péterffy Attila polgármester, Sztojka Attila roma kapcsolatokért felelős kormánybiztos, valamint Petrovics Gábor Lajos, a Pécsi Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke.
[su_note note_color=”#98c0c5″ text_color=”#0c0c0b”]A megnyitó ünnepségre izgalmas kísérőprogrammal készül a Gandhi Gimnázium Hagyományőrző Együttese. Céljuk a szórakoztatáson és a közös örömzenélésen túl, hogy autentikus cigány dalokkal és táncokkal járuljanak hozzá a hagyományok megőrzéséhez. Emellett megtekinthetjük a Gandhi Fotóklub Nézőpont című fotókiállítását is. [/su_note]
Az eseményen az X-Faktor harmadik szériájának győztese, Oláh Gergő és zenekara is fellép 19 órától, a negyed E78-as koncerttermében.
A kiállítást a Terror Háza Múzeumot fenntartó Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány, a Roma Kapcsolatokért Felelős Kormánybiztossággal közösen rendezi.
A tárlat február 10-ig ingyenesen látogatható.