Népművészeti tárgyakra licitáltak a legtöbben a Nagyházi Galéria kétnapos árverésén, amelyen a festmények iránt csekély érdeklődés mutatkozott – tájékoztatta az MTI-t Mayer Vera értékbecsüs csütörtökön.
A címeres butellák iránt volt a legnagyobb az érdeklődés a Nagyházi Galéria kedden és szerdán tartott árverésén, Nagy József pécsi tanár néprajzi gyűjteményének mintegy 85 százaléka elkelt – összegezte az értékbecsüs az eredményeket.
Hozzátette: a licit során többen is versenybe szálltak egy-egy tárgyért, így komoly licitemelkedéssel zárult az aukció.
A néprajzi gyűjteményből a legmagasabb áron, 1,5 millió forintért az 1875-re datált, Hódmezővásárhelyről való magyar címer formájú butella kelt el, emellett komoly licitemelkedés mellett talált gazdára egy mezőtúri mázas butella. Ez utóbbit kikiáltási árának csaknem a tízszeresénél, 480 ezer forintnál ütötték le.
A kályhacsempék közül a karcolt díszítésű, pávát ábrázoló darab ára több mint kétszeresére, 110 ezer forintra emelkedett a licit során. Ugyanennyit fizettek a gyerőmonostori, 1782-re datált mázatlan, csillámporos cserépért is – hangsúlyozta Mayer Vera.
A népi bútorok közül az eredeti ár kétszeresére, 170 ezer forintra emelkedett a hódmezővásárhelyi, 1830-as évekre datált festett fenyőfa gondolkodószék ára az aukció során. Ugyanennyiért talált gazdára egy székelyföldi festett, fenyőfából készült mennyasszonyi láda, egy festett fenyőpad pedig 190 ezer forintért kelt el.
A festmények nagy része, például Kohán György alkotásai alapáron keltek el. A legmagasabb összeget, 240 ezer forintot Székely Bertalan tanítványának, Innocent Ferenc Mária című képéért fizették. Nem kelt el Mednyánszky ceruzarajza és Szőnyi István rézkarca sem – összegezte Mayer Vera.