Nemsokára ízelítőt kaphat a Közel-Kelet a Zsolnay Porcelánmanufaktúra különleges termékeiből. A hétvégén a királyi családhoz tartozó szaúdi herceg járt Pécsett, aki elájult a porcelánoktól. Már azt tervezi, galériák és üzletek tucatjait nyitja meg Rijádban.
Óriási energiával vágott bele a szír származású, magát magyarnak valló Bachar Najari a pécsi gyár fellendítésébe. Az a célja, hogy a Zsolnay igazi hungarikumként képviselje Magyarországot. Elsősorban a keleti piacok megnyerésére koncentrál – úgy néz ki, sikerrel. Legutóbb, éppen a hétvégén a szaúdi herceg, Mohammed bin Abdulaziz bin Khalid Al-Saud járt Pécsett.
– A hercegnek nagyon tetszett a Zsolnay és a város is, Pécsett most járt először – számolt be a hétvégi látogatásról Bachar Najari. – Feleségével együtt azt mondták, hogy ilyen szép porcelánt még nem láttak, és ez igazán jól esett.
A gyártulajdonos szerint abban maradtak, hogy hamarosan egy közepes méretű kollekciót is eljuttatnak Szaúd-Arábiába, elsősorban vázákat, mert azok nyerték el leginkább a tetszésüket, na meg persze az eozin.
– A rijádi galériájukban állítják majd ki a Zsolnay porcelánokat közel egy hónap múlva, a kapcsolat igencsak jól indul – mondta Najari.
[frame]
Rijád, Szaud-Arábia fővárosa, az Arab-félsziget közepén található. Mindenhol homoksivatagok ölelik, nyáron nem ritka az 50 fokos meleg. A városnak közel 4,6 millió lakosa van. Az ország államforája abszolút monarchia, az uralkodó a Szaúd dinasztia. Szaúd-Arábia gazdasága (és elképesztő gazdagsága) az olajra alapul: az állami bevételek 75%, az exportbevételek 90%-a ebből származik. Az olajipar állítja elő a GDP 45%-át. Becslések szerint az országban található a Föld olajtartalékainak csaknem negyede.
[/frame]
Mint azt a manufaktúra frissen kinevezett vezérigazgatójától, Vajda Lászlótól megtudtuk, a herceg nem hivatalos látogatásra érkezett Pécsre.
– Najari érdeme, hogy ilyen magas rangú vendégeink lehettek. Lenyűgözte a Gyugyi-gyűjtemény, alig lehetett kihozni a múzeumból, annyira tetszettek neki a porcelánok, felesége pedig igazi művészetpártoló – tette hozzá.
Meglátogatta a gyárat is, vásárolt mintakészleteket, amelyeket majd repülővel küldenek utána Pécsről.
Vajda is megerősítette Najari szavait, azaz, hogy a herceg egy galériaszerű bolthálózat kiépítését tervezi Szaúd-Arábiában.
Mint megtudtuk, Najari nem pihen, a héten még egy orosz és egy újabb szaúdi üzletemberrel is tárgyal, illetve még ebben a hónapban a svájci nagykövet – oldalán a kulturális attaséval – is tiszteletét teszi a manufaktúrában.
A Zsolnay fontosabb üzleti célpontjai között van Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek mellett Svájc, Hollandia, Franciaország, Belgium is, nagyjából húsz boltot nyitnak a következő két-három évben ezekben az országokban, valamint Pécsett és Budapesten is.
[frame]
A kisfőnök
Vajda László közel tizennyolc évet dolgozott a Zsolnaynál, 1975-ben került először a pécsi manufaktúrához, akkor 15 évet dolgozott az üzemben. 1998-2000 között ismét visszatért, majd hosszabb kihagyás után, néhány napja tölti be a vezérigazgatói posztot a cégnél. A szilikátmérnök felsőfokú külkereskedelmi végzettséggel, üzemszervező szakmérnöki diplomával is rendelkezik. Közel három évtizedet töltött a porcelángyártásban, együtt dolgozott Szász Endrével is, Hollóházán.
[/frame]