Minden évben számos tárgy marad a buszokon, vonatokon. Csak 2023-ban összesen mintegy 21.500 darabot adtak le a MÁV-VOLÁN-csoportnak, amiből több mint 12 ezer jutott vissza a tulajdonosához. Az elhagyott tárgyakat közös adatbázisban kezeli a vállalatcsoport, így nagy könnyebbség, hogy akár a MÁV, akár a Volánbusz járatain, állomásain felejtettek valamit, központilag az éjjel-nappal elérhető MÁVDIREKT-nél érdeklődhetnek értékeik után az utasok.
Évről-évre számos értéket hagynak el az utasok – olvasható a MÁV közleményében. Telefonnak, pénztárcának, könyvnek, sapkának és ékszernek is sokszor lába kél. Az elveszett tárgyakat általában a jegyvizsgálók, autóbusz-vezetők, a takarító személyzet vagy az utasok találják meg és adják le. A biztonságos kezelés érdekében az elvesztett tárgyak tartalmát tételesen nyilvántartásba veszik, így kerülnek be az adatbázisba.
Az elmúlt évben több mint 21 ezer talált tárgyat rögzítettek, amelyből több mint 12 ezer vissza is került a tulajdonosához. A legértékesebb elhagyott tárgyak nagyságrendileg néhány százezer forintot értek, ezek között szerepeltek műszaki cikkek – mobiltelefon, okosóra, laptop –, de az elmúlt évben találtak például elektromos rollert, kerékpárt, és maradt fenn a járatokon gitár, illetve hegedű is.
A közös adatbázisban könnyebb megtalálni az elveszett tárgyat
A MÁV-VOLÁN-csoport 2022 tavasza óta vezeti közös adatbázisban az elhagyott tárgyak listáját. Így lényegesen könnyebb azok fellelése, függetlenül attól, hogy vonaton, buszon vagy valamely állomáson felejtette az utas. Elveszett értékeik után a MÁVDIREKT éjjel-nappal hívható telefonszámain érdeklődhetnek a tulajdonosok. A visszaszolgáltatás a MÁVDIREKT által megadott helyszínen lehetséges. Az átvétel feltétele, hogy az elveszett tárgyat az utas a jellemzők megadása mellett egyértelműen be tudja azonosítani.
Szigorúan kezelik az okmányokat, pénzt, bankkártyát
Bankkártya és okmány esetében a tulajdonosa azonosíthatósága esetén, azt a bankkártya-kibocsátónak, illetve a személyes okmányokat kiállító hatóságnak juttatják el. Pénzt jellemzően nem magában, hanem valamilyen egyéb tárggyal együtt (például kabát, táska, pénztárca) adnak le. Amennyiben a pénzösszeget is tartalmazó tárgyért 1-2 napon belül nem jelentkezik tulajdonosa, akkor a pénzt nyilvántartásba veszik egy jegyzőkönyv kiállításával. Egyszerűsíti a beazonosítást, ha a pénz mellett személyazonosításra alkalmas dokumentum is van a táskában, kabátban. Azok az összegek, amelyeket az utasok nem keresnek, vagy nem lehet visszaadni, a hatályos Polgári Törvénykönyv alapján a Magyar Államhoz kerülnek.
Általánosságban elmondható, hogyha a tulajdonos személye nem azonosítható, a tárgyat az adott állomáson 8 napig, azt követően a kijelölt gyűjtőhelyeken általában 90 napig őrzik. A romlandó élelmiszereket természetesen csak rövid ideig tárolják, és ha senki sem keresi, megsemmisítik.