-2 C
Pécs
szombat, november 23, 2024
Kezdőlapne pipáld kiMár elérte a Duna főágát a vörösiszap

Már elérte a Duna főágát a vörösiszap

Hajnali három óra körül elérte a Rábát a hétfőn elszabadult vörösiszap-ár – értesült a védelemben résztvevőktől csütörtökön az MTI.

Közlésük szerint mostanra sikerült annyira oldani a szennyezés lúgosságát, hogy annak pH-értéke 10 alá csökkenjen; korábbi közlések szerint ilyen értéknél már elkerülhető, hogy további környezetvédelmi károkat okozzon az anyag.

Dobson Tibor kármentesítési szóvivő korábban az MTI-nek elmondta: a gipsszel történő semlegesítés nyomán fokozatosan csökken a Marcal folyó szennyezettsége, csütörtök hajnalban már 10 körüli pH értéket mutat, így valószínűsíthetően a vörösiszap szennyeződés nem okoz környezetvédelmi kárt a Rábában.

A katasztrófa sújtotta térségben folyamatosan történik a talajvíz és a felszíni vizek monitorozása a szennyezettség meghatározása érdekében, a monitorozott kutak Kolontáron 7.5 pH értéket mutattak – közölte a kármentesítési szóvivő.

Frissítve (09:15)

A vörösiszappal elöntött Kolontáron tájékozódik a katasztrófahelyzetről a miniszterelnök; Orbán Viktor csütörtökön kora reggel érkezett az ipari katasztrófa által sújtott ajkai térségbe. A miniszterelnök a megsemmisült házak között, a kolontári Széchenyi és Molnár utcában tekintette meg, milyen károkat okozott a hétfő délután a falura zúdult vörös iszap.

Az MTI tudósítója a helyszínen úgy értesült, hogy a kormányfő látogatását előzetesen nem jelezték. Orbán Viktor miniszterelnök nem látja értelmét annak, hogy helyreállítsák azt a területet Kolontáron, amelyet elöntött a vörösiszap. „Itt helyreállításnak, a hídon túl, nem látom az értelmét” – mondta sajtónyilatkozatában.

„Valószínűleg kell nyitni egy új telepet itt a faluban, egy új területet meg kell nyitni, ezt pedig valószínűleg be kell keríteni örök mementónak” – fogalmazott Orbán Viktor, kijelentve: „itt nem lehet élni”.

Mint mondta, az emberi mulasztás ténye több mint valószínű, a felelősséget meg kell állapítani, az embereket kártalanítani kell.

Mindeközben folyamatosan érkeznek a munkagépek, a munkások és katasztrófavédelmi szakemberek a vörösiszappal elöntött Veszprém megyei településekre csütörtök kora reggel, hogy folytassák a négy nappal korábban bekövetkezett katasztrófa kárfelszámolását – jelentette az MTI tudósítója csütörtök reggel a helyszínről.

Devecseren és Kolontáron egész éjjel mérték a levegő és a Torna-patak vizének lúgosságát (pH), a talaj és a levegő szennyezettségét. A gipsszel történő semlegesítés nyomán fokozatosan csökken a Marcal folyó szennyezettsége, jelenleg 10 körüli pH értéket mutat a 14-es skálán. Amikor a vörösiszap elöntötte a településeket, ez a szám 13,5 volt.

A katasztrófa sújtotta térségben több tucatnyi géppisztolyos rendőr járőrözik, az emberek gumicsizmában, védőmaszkban némán bandukolnak, de többen próbálják folytatni mindennapi életüket: munkába, iskolába készülnek. Bár a speciális mentők egész éjjel kutatták a több tíz négyzetkilométeres térséget, amelyet elöntött a vörös színű sárlavina, még nem találták meg azt a három embert, aki négy napja nyomtalanul tűnt el a két méter magas sodrással.

Frissítve (11:05)

Elérte a Mosoni-Dunát a vörösiszap-szennyeződés csütörtök délelőtt 9.27-kor, 9,3 pH-értékkel – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság az MTI-vel. A szakemberek továbbra is mérik a víz szennyezettségét, a pH-érték folyamatosan csökken – áll a közleményben.

Dobson Tibor kárfelszámolási helyszíni szóvivő az MTI-nek elmondta: a szakemberek folytatják a Rába és a Marcal torkolatánál a lúg semlegesítését ecetsav és gipsz segítségével. Mint hozzátette, a Rábában nem tapasztaltak halpusztulást.

Győr-Moson-Sopron megyét szerdán kora délután érte el a Marcal folyón a Veszprém megyei gátszakadás után kiömlött vörösiszap, mérések szerint a víz pH-értéke akkor elérte a 12-es szintet.

A Marcal folyó szennyezettsége csütörtök hajnalban 10 körüli pH-értéket mutatott. A Rábába csütörtökön hajnali 3 óra körül jutott el a szennyeződés, a pH-érték a szakemberek feltételezése szerint ekkor már 10 alá csökkent; korábbi közlések szerint ilyen értéknél már elkerülhető, hogy további környezetvédelmi károkat okozzon az anyag.

Frissítve (13:12)

A Rábán és a Mosoni-Dunán keresztül elérte a Duna főágát is a vörösiszap-szennyeződés csütörtök délre – közölte Dobson Tibor, a kárfelszámolás szóvivője az MTI-vel Kolontáron. A szóvivő kijelentette: sem a fővárosi, sem az északi, sem a dunántúli ivóvízbázist nem veszélyezteti a szennyeződés. A folyamatos mérések szerint nehézfémet nem tartalmaz az ivóvíz – tette hozzá. Dobson azt mondta: a csütörtök déli mérések szerint a Mosoni-Duna vizének 9,4, a Rábának pedig 9,6 a pH-értéke, de halpusztulásról eddig innen nem érkezett jelentés. Megjegyezte, hogy a Marcal folyónak viszont már a teljes élővilága kipusztult.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő