Nagyon trendi lett az elmúlt években a medvehagyma gasztronómiai felhasználása. A legismertebb ételköltemény a medvehagymás pogácsa, de fűszerként használjuk, sőt mi több, egészséges is. Ugyanakkor óriási galibát, extrém esetben halált is okozhat, ha nem vagyunk eléggé körültekintőek.
A tavasszal nyíló medvehagyma a szervezetre kitűnő hatással van, csökkenti a rák kialakulásának kockázatát, antibakteriális, tisztítja a szervezetet.
Pécsi lakosként különösen nagy szerencsénk van, hiszen a Mecsekben szinte burjánzik a növény. De ez korántsem jelenti azt, hogy mértéktelenül tépegethetjük a medvehagymát: csak bizonyos területeken szedhetünk büntetlenül, és azt se ipari mennyiségben, csak otthoni felhasználásra fejenként egy kilót.
Viszont sokan bele sem gondolnak abba, hogy mennyi veszélyt hordoz magában a medvehagyma gyűjtése.
A legnagyobb problémát a gyöngyvirág jelenti, ugyanis ez a mérgező növény megtelepszik a medvehagyma között, viszont a növények levelei megszólalásig hasonlítanak egymásra, a gyanútlan gyűjtő pedig mindkettőt begyűjtheti. És nem túlzás azt állítani, hogy könnyen halálos kimenetű lehet a dolog, ugyanis két-három levél elfogyasztása már elég hozzá.
Az ebben az időszakban a hasonló külsejű kikericcsel is érdemes vigyázni – ennek is életveszélyes a fogyasztása. Igaz, ez a növény a napos területeket, réteket kedveli, míg a másik kettő az árnyas, nedvesebb helyeken nő.
Ezért rendkívül fontos, hogy ha gyűjtünk, azt alaposan vizsgáltassuk át, ha pedig vásárolunk, csak megbízható forrásból tegyük azt.
Salamonné dr. Albert Éva, a Pécsi Tudományegyetem Biológiai Tanszékének docense elmondta, hogy milyen szempontok alapján lehet megkülönböztetni a medvehagymát a gyöngyvirágtól.
Az illat árulkodó lehet, talán ez teszi a leginkább egyértelművé, melyikkel van dolgunk. Míg a medvehagyma illata a jól ismert erősen fokhagymás, addig a gyöngyvirág levele és szára szagtalan. Ha ujjaink közé fogjuk a levelet és megdörzsöljük, egyértelművé válik, melyikről is van szó.
A medvehagyma korábban jön és virágzik minden évben mint a gyöngyvirág, ezt fontos tudni. Ha jobban megnézzük, a színük között is felfedezhető egy kis különbség: a medvehagyma kicsit élénkebb, a gyöngyvirág levelének színe matt.
Míg a gyöngyvirág csupán 1-2 négyzetméteren telepedik meg összefüggően, a medvehagyma 10-től akár 50 négyzetméteres területen is elszaporodhat – tette hozzá a szakember.
A külalakjuk is árulkodó lehet: a medvehagyma keskenyebb, kis hegyben végződő levéllel rendelkezik, a gyöngyvirág levele nagyobb, tenyérnyi méretű, és felülete fénylik. Ráadásul utóbbi kicsit keményebb is, míg a medvehagyma levele puha.
A gyöngyvirág gyökere több szálon kapaszkodik a talajba, a medvehagymának – mint ahogy a neve is mondja – hagymája van.
Ha épp virágoznak, akkor összetéveszthetetlenek. A medvehagyma virágai fehér kis csillagokra emlékeztetnek, míg a gyöngyvirágé a jól ismert harangocskákra.
A leírt szempontok alapján azt hihetnénk, így már egészen egyszerű megkülönböztetni a gyöngyvirágot a medvehagymától. De továbbra is erősen javallott szakértőhöz vinni a kirándulás közben zsákmányolt növényeket, hazánkban is okozott már tragédiát a gondatlanság.