-1 C
Pécs
szombat, november 23, 2024
KezdőlapPécs AktuálGazdaságÉlhető, fenntartható, zöld város kialakítását célozza Pécs pályázata az EU Helyreállítási Alapjára

Élhető, fenntartható, zöld város kialakítását célozza Pécs pályázata az EU Helyreállítási Alapjára

Pécs fejlesztési elképzeléseivel összhangban lévő, az élhető város kialakítását célzó projektekkel pályázik az Európai Unió Helyreállítási Alapjára a pécsi önkormányzat. A hamarosan a kormány elé kerülő pécsi javaslatcsomag egy önálló javaslatot, a Nemzeti Bérlakás-program létrehozását is tartalmazza – számolt be az ökormányzat közleményében.

A koronavírus-járvány kedvezőtlen hatásainak és következményeinek kezelésére az Európai Unió vissza nem térítendő támogatást és kedvező fejlesztési hitelt biztosít valamennyi tagország számára.

Hazánk a Helyreállítási Alapból összesen mintegy 5900 milliárd forintnyi fejlesztési forráshoz juthat.

Magyarország Helyreállítási és Alkalmazkodási Terve 9 komponenst fogalmaz meg, a rendelkezésre álló EU-s forrásokat ezekben a témakörökben tervezik felhasználni.

Pécs saját javaslata a kormányzatnak: Nemzeti Bérlakás-program

Ahogy az Európai Unió 2021-27 közötti fejlesztési forrásai, úgy a 2021 és 2025 között felhasználható Helyreállítási Alap esetében is alapos tervezés előzte meg a pécsi javaslatcsomag összeállítását. A pécsi szakemberek költségszintre lebontott, részletes terveket készítettek, és emellett egy önálló fejlesztési cél, a Nemzeti Bérlakás-program kialakítását is javasolják a kormány felé.

 A szociális városrehabilitációt célzó terveinkkel összhangban egy, akár nemzetgazdasági szinten is jelentős fejlesztési cél kialakítására tettünk javaslatot.  Meggyőződésünk, hogy egy bérlakás-program végrehajtásával sok szereplő gyarapodna. A meglévő bérlakások felújítása, illetve újak építése felpörgetné az építőipart, ezzel jelentős helyi és nemzeti adóbevételek keletkeznének.

Az önkormányzatok lehetőséget kapnának arra, hogy leromlott állagú bérlakás-állományukat rendbe tegyék, a helyi fiatalok pedig minőségi bérlakásokhoz juthatnának,

amivel a városban maradásra lehetne ösztönözni őket. Azt szeretnénk, ha a kormány befogadná a javaslatot, és a program tesztelését Pécsett végezhetnénk el – mondta Ruzsa Csaba, Pécs gazdaságért felelős alpolgármestere.

Fenntartható fejlesztések és okos rendszerek vannak a fókuszban

A pécsi javaslatcsomag a Helyreállítási és Alkalmazkodási Terv meglévő fejlesztési irányaival összhangban is tartalmaz számos projektet. Ezek között szerepel intézmények (óvodák, iskolák és házi orvosi rendelők) felújítása, a korábban megkezdett pécsi zöldbusz-program folytatása, 50 darab elektromos busz beszerzésével, valamint a fenntartható zöld közlekedés kiépítése érdekében az elektromos autók városi töltőinfrastruktúrájának fejlesztése és a pécsi önkormányzati cégek flottájának elektromos autókra cserélése, illetve az elektromos közbringa program folytatása.

Több okosmegoldást is bevezetne a város. A közlekedésben az okosparkolás kiterjesztése mellett

egy olyan városi forgalomirányító okosrendszer jöhetne létre, amely a valós forgalmi adatok alapján biztosítaná a folyamatos haladást, és ezzel csökkentené a járművek károsanyag-kibocsátását.

Az emisszió csökkentését szolgálná azoknak az elektromos hajtású köztisztasági gépeknek és hulladékgyűjtő autóknak a beszerzése is, amelyek a történelmi belvárosban segítenék a városüzemelési feladatok hatékony ellátását – írja a városvezetés.

Zöld beruházások a hulladékkezelésben

A hulladékkezelési rendszerben is okosmegoldásokkal javítaná a hatékonyságot a város. A Helyreállítási Alapból okos hulladéktároló edények beszerzésére és a szállítójárművek okosítására is remél forrást a pécsi önkormányzat, ezeknek köszönhetően még inkább optimalizálható lenne az edények ürítése és a hulladékszállítás.

Összehangolt fejlesztés eredményeként javulhatna a Kökényi Regionális Hulladékkezelő Központ hatékonysága. A tervezett beruházás eredményeként a biológiailag lebomló anyagokból biogázt, annak felhasználásával pedig elektromos áramot termelhetne saját ellátására a központ.

A zöldhulladék-gyűjtést a város teljes közigazgatási területére is kiterjesztenék a hegyoldali utcákban közlekedő elektromos hulladékgyűjtő kocsik beszerzésével.

Emellett a Tettye Forrásház Zrt.-nél keletkező szennyvíziszap felhasználásával javulhatna a városban összegyűjtött zöldhulladék előállításával keletkező komposzt minősége.

– Ahogy az EU 2021-27-es fejlesztési ciklusának pályázatainál, úgy a Helyreállítási Alap esetében is az a fontos számunkra, hogy a meglévő fejlesztési elképzeléseinkhez találjunk megfelelő forrást. Az élhető, fenntartható és zöld város kialakítását céloztuk meg, ezért az erre vonatkozó terveinket szerepeltetjük a javaslatok között. Azt szeretnénk, ha a sikeres pályázatok eredményeként Pécs megerősödve jönne ki a koronavírus-járvány okozta sokkból – összegzett Ruzsa Csaba.

Az EU Helyreállítási Alapjából tervezett beruházásokat az önkormányzat megküldte a kormánynak. A tagállamoknak az egész országra vonatkozó pályázatukat április 30-ig kell benyújtaniuk, amelynek elbírálásáról várhatóan még az első félév végén dönt Brüsszel..

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő