A Pécsi Tudományegyetem és Természettudományi Kara mély megrendüléssel tette közzé a hírt csütörtökön, hogy Tóth József Professzor és Rector Emeritus, a TTK egykori Dékánja, a Földtudományok Doktori Iskola megalapítója 2013. február 7. napján rövid, súlyos betegség után, életének 73. esztendejében elhunyt.
A Pécsi Tudományegyetem Tóth József professzort saját halottjának tekintette. Temetéséről később intézkednek.
Tóth József Cegléden született 1940. március 18án. Geográfusként, egyetemi tanárként, a Pécsi Tudományegyetem oktatójaként vált ismertté. Fő szakterülete a népességföldrajz illetve településföldrajz volt. Több könyv szerkesztője, szerzője és társszerzője, összességében több száz publikációja (ebből 14 könyv) jelent meg.
Földrajz-biológia szakon végzett 1964-ben a szegedi József Attila Tudományegyetemen (ma Szegedi Tudományegyetem). Oktatói pályáját is itt kezdte meg, majd a Földrajztudományi Kutatóintézet békéscsabai osztályára (ma MTA RKK Békéscsabai Osztály) került. 1984-1992 között az MTA Regionális Kutatások Központja tudományos tanácsadójaként és főigazgató-helyetteseként dolgozott, az 1994-’95-ös tanévben a Juhász Gyula Tanárképző Főiskola földrajzi tanszékének vezetője volt. Ezután Pécsre került és létrehozta a Földrajzi Intézetet a Janus Pannonius Tudományegyetemen, amelynek 2005-ig vezetője is volt. Ő volt 1997-től az intézmény rektora, amikor a felsőoktatási integráció részeként létrejött az egységes Pécsi Tudományegyetem. Utolsó aktív éveiben a PTE Társadalomföldrajzi és Urbanisztikai Tanszék professzora és a Földtudományok Doktori Iskola vezetőjeként dolgozott.
A pécsi önkormányzat közleménye:
„Mély megrendüléssel értesültünk professzor dr. Tóth József rektor haláláról. Pécs Megyei Jogú Város Képviselőtestülete és valamennyi polgára nevében szeretnénk kifejezni részvétünket családjának, munkatársainak.
Tudóstól, intézményvezetőtől búcsúzunk, aki – bár nem volt tősgyökeres pécsi – munkásságával, személyiségével, publikációival örökre beírta magát a város történetébe. Szakmai munkássága példaértékű. 1984-től 1992-ig az MTA Regionális Kutatások Központja főigazgató-helyettese volt, 1994-től pedig a Pécsi Tudományegyetemen dolgozott, először a Természettudományi Kar dékánjaként, majd a JPTE, később a PTE rektoraként. A Földtudományok Doktori Iskola alapítója és vezetője 1994-től 2010-ig. Emellett a TIT Pécs-Baranyai Szervezetének elnöke, több hazai és nemzetközi szakmai szervezet tagja és tisztségviselője.
Rektori tevékenysége alatt megújult és újra egységessé vált az első magyar egyetem méltó jogutódja, a Pécsi Tudományegyetem. Hivatását mindig szakértelemmel, odaadással végezte, óriási szerepe volt abban, hogy a PTE nemcsak az ország egyik, hanem vezető egyetemei közé tartozott, Számos tudományos díj és elismerés mellett 2005-ben a Pécsi Tudományegyetem megújulásáért végzett kiemelkedő munkájáért, elévülhetetlen érdemeiért a Pécs Város Díszpolgára kitüntetést is megkapta.
Pécs városához való kötődését jól példázza, hogy egy korábbi, 2005-ben készült interjújában elmondta: több évtizedes munkássága legnagyobb sikerének tartja, hogy befogadták és szinte „tüke”-ként fogadják Pécsett, elfogadták oktatói, kutatói és vezetői tevékenységét, és innét megy a temetőbe.
Pécs Megyei Jogú Város önkormányzata dr. Tóth József rektort saját halottjának tekinti. Díszpolgárként díszsírhelyen nyugodhat békében. Emlékét kegyelettel megőrizzük.
2013. február 7.
Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata”