Vádlottként hallgatta meg ma a bíróság a Zsolnay Örökségkezelő NKft. egyik korábbi gazdasági igazgatóját abban a perben, amelyben az ügyészség emelt vádat üzletszerűen elkövetett, jelentős vagyoni hátrányt okozó gazdasági csalás és hamis magánokirat felhasználása miatt.
Az ügyre a 2019-es választásokat követően elinduló, az önkormányzati cégek és intézmények átvilágítása során derült fény. A feljelentést követően az ügyészség vádat is emelt az ügyben, ez a közvádas eljárás indult meg ma az első tárgyalási nappal a Pécsi Járásbíróságon. A vád azt mondja, hogy a ZSÖK egyik korábbi gazdasági igazgatója – az elsőrendű vádlott – valótlan tartalmú számlákat igazolt a másodrendű vádlott részére. Az ügyészség állítása szerint a másodrendű vádlott a számlákat olyan tevékenységet megjelölve állította ki, amit nem végzett el. Ezzel 17 hónap leforgása alatt összesen 13,7 millió forint kárt okoztak a ZSÖK-nek.
A Telex bírósági beszámolójából kiderült, hogy az elsőrendű vádlott nem csak vallomást tett a mai tárgyaláson, de a bíróság és az ügyvédek kérdéseire is válaszolt – összesen közel 3,5 órán keresztül. A volt gazdasági vezető szerint a Zsolnay-shop ügye nem választható el más, a Zsolnay Kulturális Negyed és a Zsolnay Porcelánmanufaktúra közötti terhelt viszonytól és a tulajdonosi, alapítói jogokat gyakorló fideszes városvezetés elvárásaitól, utasításaitól. A tudósítás szerint a vádlott nehezményezte, hogy az akkori vezetők közül egyedül ő áll a vádlottak padján, és többször hivatkozott is a ZSÖK korábbi vezetőjére, Vincze Balázsra, valamint a korábbi fideszes alpolgármesterre, Őri Lászlóra, akiktől akkoriban rendszeresen kapott utasításokat a munkájával kapcsolatban.
A Zsolnay-shop kapcsán (ez egy 2018-ban újonnan nyílt értékesítési pont volt, ahol bizományos rendszerben a Zsolnay Manufaktúra termékeit is árusítani akarták) arról beszélt az egykori gazdasági igazgató, hogy célszerű volt egy külső vállalkozó bevonása, aki biztosítani tudja a szakmai felügyeletet, hogy az infópontos, jegyértékesítő munkatársak luxustermékeket is el tudjanak adni.
A legfontosabb a Zsolnay Manufaktúra részéről elvárt profitgarancia volt, aminek a kockázatát ki akarták szervezni egy külsős vállalkozónak – írja a Telex a tanúvallomás alapján.
A volt gazdasági vezető szerint a vállalkozó – az ügy másodrendű vádlottja – ezen a feladaton kívül azért is sokat tett, hogy több látogató és vásárló érkezzen a Zsolnay-negyedbe. Szerinte a Roszatom konferenciájának Pécsre szervezése vagy a koronaékszerek replikáinak bemutatása is neki volt köszönhető.
A Telex tudósítása szerint a tárgyaláson rámutattak arra, hogy a szakmai felügyeleti díjról kiállított számlák tartalma nem felelt meg a szerződésben rögzítetteknek, a megegyezéshez képest havi szinten több százezer forinttal többet számlázott a másodrendű vádlott – ezt a tényt egyébként a védelem is elismerte, azonban szerintük csak véletlenről volt szó. A bíróság itt megjegyezte, hogy a ZSÖK szervezeti és működési szabályzata szerint az akkor Páva Zsolt által vezetett önkormányzatnak is jóvá kellett volna hagynia ezt a szerződést.
A mai tárgyalási napon a másodrendű vádlott nem akart vallomást tenni, így a bíróság az ő korábban, írásban tett vallomását ismertette csupán. E szerint bűnösségét tagadja, szerinte rengeteget tett azért, hogy a Zsolnay-negyed vonzóbb legyen, bővüljön a vendégkör és a saját, állandó vásárlói körét is sikerült az új üzletbe szoktatni. A Telex beszámolója szerint vallomásában úgy fogalmazott, hogy a „kihalt Zsolnay-negyedbe való költözésért”, a profitgarancia átvállalásáért cserébe járt neki a szakmai felügyelet ellátásának díja.
A bíróság az első tárgyalási napon még egy tanút hallgatott meg. A ZSÖK által korábban foglalkoztatott eladó arról beszélt, ő nem tudott arról, hogy a másodrendű vádlott szakmai felügyelete alatt dolgoztak kollégáival, tőle utasításokat soha nem is kaptak.
A Telex azt írja, hogy több beidézett tanú – így például a ZSÖK korábbi vezetője – meg sem jelent a tárgyaláson, de másokra nem maradt idő az elhúzódó vallomástétel miatt. Az ügy májusban folytatódik.
Fotó: Gűth Ervin / Telex