Egy sikeres vadászathoz kitartás, korszerű felszerelés és jó adag szerencse kell. No meg pénz. Jó sok pénz. Ha belevágna, akkor érdemes félretennie.
Baranya megyében a terület adott a vadászathoz, a helyi vadásztársaságok ugyanis több ezer, vagy akár több tízezer hektáron várják azokat, akik kiélnék a vadászösztönüket. Ahhoz azonban, hogy eljussunk egy vadászatra, mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk.
Sáricsné Horváth Zsófia, a Baranya Megyei Vadászkamara tagja lapunknak elmondta, ahhoz, hogy valaki vadász lehessen, elsőként részt kell vennie egy tanfolyamon, ami egy 100 órás elméleti és egy 20-25 órás gyakorlati képzésből áll.
Vizsgát kell tenni többek között vadismeretből, vadgazdálkodásból, környezetvédelemből, fel kell ismernie a betegségeket, betéve kell tudnia a vadászat jogi vonatkozásait, ismernie kell a vadászerkölcsöt (hogyan kell kezelni például egy vadtetemet) és természetesen a különböző fegyverek ismeretéből is vizsgáznia kell. Tudnia kell céltáblára és agyaggalambra lőni, zsigerelni, vadásznaplót kezelni. Mindemellett egy több órás pszichológiai alkalmassági tesztet is elvégeztetnek a jelentkezőkkel.
Egy ilyen tanfolyam ára ma 160 ezer forintnál kezdődik, ha letudtuk, évente 15 ezer forintot még fizetnünk kell a vadászjogosultságért.
A fegyvertartással kapcsolatos rendőrségi ügyintézések után pedig már be is lehet lépni egy vadásztársaságba, vagy bérkilövő társaságokkal is lehet űzni ezt a sportot. Utóbbi annyit tesz , hogy kapunk egy „étlapot” a vadászható vadakkal, és mi választunk, hogy mire szeretnénk lőni. Egy harmadik lehetőség, hogy a társaságok meghívhatnak minket egy-egy vadászatra.
Egy jó sörétes puska alsó hangon 100 ezer forint körül van, de a határ a csillagos ég, akadnak sörétesek több milliós összegekben is. Persze illik egy golyós puskát is beújítani a sörétes mellé, amelyek közül egy normális darab 100 ezer forintnál kezdődik szintúgy, de természetesen vehetünk 1-2 millióért is. A távcső – ha igazán jót akarunk – sokszor többe kerül, mint az adott puska. Érdemes azonban használt puskák után nézni, hiszen jóval olcsóbban juthatunk hozzá már jól bejáratott fegyverekhez.
A fegyverekhez kötelező fegyverszekrényt is vásárolni, ennek ára 20 ezer forinttól 50 ezer forintig terjed, de igazán bombabiztos profi páncélszekrényt lehet kapni 100 ezer forint felett is.
A lőszerek ára nagyon változó, és persze attól is függ, hogy milyen méretet, milyen típust veszünk, hogy milyen fegyvert fogunk használni a vadászaton, és hogy milyen állatra fogunk vadászni. Aztán kell egy jó kés is, főleg a zsigereléshez. Csak az alapára egy használható vadászbicskának 20 ezer forint. Van lőszer, amelynek darabja 1000 forint, van, amelyiknek 200 forint, egy vadászatra tehát lőszerre 20 ezer forintot minimum ki kell adni. A különböző lőszertartók, aggatékok, táskák és sípok akár 50 ezer forinttal tovább tudják terhelni a számlánkat.
Ezután átsétálhatunk a vadászbolt ruhasorára, hogy újabb vaskos pénzektől vehessünk könnyes búcsút. Kezdjük ott, hogy egy bélelt vadász-gumicsizma ma 50-100 ezer forintba fáj, egy jó bakancs szintén.
A nadrágból, felsőruházatból, kalapból és téli kiegészítőkből álló vadászgúnya minimális ára is több mint 100 ezer forint. Nagyjából vadászat-készen is állunk, de félmilliónk ráment a felszerelésekre.
Ha minden papírunk és eszközünk adott a vadászathoz, akkor sem mehetünk csak úgy fel a Mecsekbe és lődözhetünk vaddisznókra. Ha rendszeresen szeretnénk vadászni, érdemes belépni egy olyan vadásztársaságba, amely a mi ízlésünknek megfelel. A lényeg az, hogy egyik társaság sem adja olcsón magát – és persze nemes vadjaikat. Egy vadásztársasági tagság évi díja pedig a társaság vadászterületétől és a kilőhető vadaktól függően 200 ezer forinttól akár másfél millió forintig is terjedhet. Ha tehát szeretnénk vadászokká válni, először inkább jól gondoljuk meg, utána pedig álljunk neki spórolni.