Hamarosan Pécsett is megszaporodnak a traffipaxok. A rendőrség ugyanis 525 új szerkezetet helyez üzembe, amelyek többsége jóval többet tud az egyszerű sebességmérésnél. A berendezések figyelik például a behajtási engedélyt, a buszsáv jogosulatlan használatát és a záróvonal átlépését is.
525 új traffipax áll hamarosan csatasorba mintegy 12,5 milliárd forintból, közölte az Országos Rendőr-főkapitányság. Ezek jó része – 365 db – fix telepítésű, úgynevezett Komplex Közlekedési Ellenőrző Pont (KKEP), a többi pedig – további 160 – mobil eszköz. Ezzel a programmal többszörösére emelkedik a hazai állomány, hiszen ma országszerte 154 traffipax működik. De vajon mennyi jut belőlük Baranya megyébe?
Érdeklődésünkre a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányságon azt közölték, hogy egyelőre nincs pontos információjuk a beszerzés során a megyébe érkező traffipaxok számról, az eszközök elosztása ugyanis még nem történt meg. Az általunk megkérdezett szakértő azonban úgy gondolkodik, hogy Pécs környékére is sok sebességmérő érkezik. Szerinte az országosan beszerzett 525 darabból a megyék nagyjából egyforma mértékben osztozhatnak majd, kivéve a fővárost, ahova valószínűleg több eszköz jut. Számítások alapján Baranyába nagyjából 20-25 szerkezet érkezhet, aminek egy részét biztosan az autópálya mentén helyezik el.
Baranyában – a rendőrségi tájékoztatás alapján – naponta általában 3, 4 traffipax működik egyszerre: Pécsett, Komlón, Mohácson, Siklóson és Szigetváron dolgoznak a kamerák. A megyeszékhelyen általában reggeltől estig , míg a kisebb városokban jellemzően csak néhány órán keresztül mérnek naponta.
Az új gépek azonban sokkal többet tudnak, mint régi társaik: a berendezések nem csak a sebesség mérésére alkalmasak, hanem képesek adatokat lekérni a hatósági nyilvántartásokból, ráadásul videóra is rögzítik a szabályokat megszegőket, ami perdöntő lehet egy-egy vitás esetben.
Az automatikus rendszámfelismerésnek hála, az ellenőrzési pontok még az útdíj, az útvonalengedély, a behajtási engedély, vagy a bírságnyilvántartás rendszerét is képesek ellenőrizni. De rögzíteni tudják a záróvonal átlépését, a kanyarodás és az irányváltoztatás szabályainak megszegését is.
Az autópályákon, a főutakon és a balesetveszélyes útszakaszokon 20 kilométerenként lehet egy-egy fix telepítésű gép, amelyeket nemsokára be is üzemelhetnek.