1 C
Pécs
péntek, november 22, 2024
KezdőlapPécs AktuálElő a legóval az iskolában is!

Elő a legóval az iskolában is!

Újabb álmuk teljesülhet a kisdiákoknak: legózhatnak a tanórán! A gyerekek kedvenc – ám annál költségesebb – játékát mint készségfejlesztő taneszközt a kormány és a dán Lego cég között nemrég aláírt megállapodás legalizálhatja a sulikban.

Eddig nem néztek túl jó szemmel azokra a gyerekekre, akik Star Wars- vagy Harry Potter-legóikat bontották le majd építették újra a pad alatt hangosan csörögve. Most első körben száz olyan iskolában kerülhetnek a padokra az építőkockák, ahol a tanulók lemorzsolódása a legnagyobb mértékű volt.

A Lego cég termékein alapuló oktatási módszer már számos országban jó eredményeket produkált. A szakemberek szerint a kockák fejlesztik a diákok problémamegoldási és kombinatorikai készségét, a kreativitást.

Neidert László, a PTE Bölcsészettudományi Karának Fejlődés- és Klinikai Pszichológia Tanszékén kutatja a legó pszichológiai és pedagógiai felhasználását.

A kutató elmondása szerint a legó sokban különbözik a hagyományos kockáktól – a kockákból többféle kombinációt tudunk kirakni, ráadásul úgy, hogy azok stabilak maradjanak. Hihetetlenül nagy a kombinációs lehetőségek száma.

lego suli
Legó az iskolában – iskola legóból

Ebből következik jótékony hatása a kognitív képességek fejlődésére, a kreativitás fejlesztésére. A kombinatorika minél magasabb szintre emelése pedig talán az egyik legfontosabb előnye a legónak.

– Kicsit elvontabb kérdés, hogy miként segít a nyelvtanulásban, de a magyarázat igen egyszerű: ha belegondolunk, a nyelv is csupán egy végtelenül összetett, de ugyanolyan szerkezet, mint egy matematikai képlet. Ha minél többször építünk legóból – minél többször képezünk szerkezeteket –, annál könnyebb lesz később felismerni a hasonló analógiára épülő grammatikai szerkezeteket az idegen nyelvekben – mondta Neidert László.

Goldmanné Fehér Hajnalka gyermekpszichológus hasonló véleményen van a legó pozitív hatásait illetően.

Szerinte az építőkockák alkalmazásának legfőbb haszna a finommotorika, a logikai gondolkodás, a kognitív képességek fejlesztése.

Nem utolsó szempont az sem, hogy színesíti az egyébként eléggé ingerszegény iskolai környezetet, tanulói eszköztárat.

lego készség
Jó hatással van a játék a kognitív fejlődésre

Az idegrendszerre gyakorolt pozitív hatás pedig jó hatással van a nyelvi készségre is, hiszen a logikai fejlődés egyértelműen hat a nyelvtanulás későbbi gyorsaságára és eredményességére.

A legó sokkal kreatívabb eszköz, mint egy sima építőkocka. Ennek oka az is, hogy a modern gyerekek mindennap találkoznak a legóval a legkülönlegesebb formákban – városi épületek, sportautók, fantasy filmek hősei, fiktív helyszínei. Ráadásul tévéreklámok is népszerűsítik a játékot.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő