4 C
Pécs
szombat, november 23, 2024
KezdőlapKultZónaElőbukkant egy több ezer éves villagazdaság Pécs mellett

Előbukkant egy több ezer éves villagazdaság Pécs mellett

Nem mindennapi méretekkel rendelkező, több mint 2000 négyzetméteres gazdasági villaépület „kitakarításának” álltak neki a pécsi Janus Pannonius Múzeum és a Pécsi Tudományegyetem régészei a Pécs melletti Hosszúheténynél. Egy olyan római kori lelőhelyről beszélünk, amit kivontak a mezőgazdasági művelés alól, és így a mai napig olyan jó állapotban megmaradt, hogy tisztán kirajzolódik az egykori épület alakja.

A Pécs melletti Hosszúheténynél, egész pontosan a régi 6-os számú főút mellett hetek óta dolgoznak a régészek. Egy olyan római kori lelőhely rendbetételén munkálkodnak, amit 80 éve senki nem vizsgált.

80 éve senki nem vizsgálta

– 1940-ben Dombay János, a Janus Pannonius Múzeum első vezetője kezdte meg az ásatást itt. Akkor megállapították, hogy az előkerült épület egy római kori villagazdaság főépülete, de valami oknál fogva ezt nem kutatták tovább – mondja Szabó Máté, a Pécsi Tudományegyetem munkatársa, a kutatás vezetője.

Újranyitották a lelőhelyet

Megtisztították a földtől és bozóttól a több ezer éves lelőhelyet

Most azonban lehetőség nyílt arra, hogy újra foglalkozzanak a területtel és a mai kor technikájával újra vizsgálják a római kori villagazdaságot.

– Már 3D-ban modellezzük a maradványokat, fémkeresőt is bevetettünk, így sokkal teljesebb képet kaptunk arról, hogy mi lehetett itt – tette hozzá Szabó Máté.

A régész hangsúlyozta: most nem az volt a cél, hogy új leleteket találjanak, hanem, hogy a 80 évvel ezelőtt feltárt, mára bozóttal benőtt és elfeledett területet kicsit rendbe tegyék.

Ligetes park lett egy része

Több hétig dolgoztak a régészek, de még nem értek a végére

A több hetes megfeszített munka eredménye, hogy a hatalmas épületegyüttes harmada már látszik valamelyest.

– Körülbelül 2-3 éves munka, mire a közel 3000 négyzetméteres, bozóttal benőtt területet megtisztítjuk, és olyan állapotba hozzuk, hogy az akár egy látogatható lelőhely is lehessen – mondta Szabó Máté.

A felső képen az látszik, hogy mekkora területet vontak ki a mezőgazdasági művelés alól, az alsó képen pedig, hogy mekkora lehetett a főépület

Mindenki számára megismerhető legyen 

A közeli Hosszúhetény polgármestere, Csörnyei László szerint egy olyan értékmentés zajlik most, amivel hosszú távon kell számolni.

1940 és 2018

– Szeretnénk forrást találni arra, hogy látogathatóvá tehessük az egész villagazdaság főépületét és a Dombay-tóig egy római kori tanösvénnyel gazdagítsuk a térséget – mondta Csörnyei László.

A mostani rekultivációs ásatással napokon belül végeznek a régészek és visszatemetik a római kori falmaradványokat földdel, hogy azt megóvják az időjárástól mindaddig, amíg az egészet fel nem tárják.

[su_note note_color=”#ff857a”]A római kori villagazdaság tulajdonosa, aki Sopianae életében is fontos szerepet játszhatott, a főépületben lakhatott, ami körül alakították ki a gazdálkodáshoz szükséges épületeket. A nagyméretű villa közepén egy belső udvar is helyet kapott, a lakó- és tárolóhelyiségek mellett pedig egy, a vendégek fogadására is alkalmas épületszárnyat találunk, ahol a tulajdonos a rangjához illő pompával is elkápráztathatta vendégeit.[/su_note]

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő