Immáron nyolcadik alkalommal fog megtelni komolyzenével Pécs: aki a Zeneszüret Fesztivál idején, szeptember 6-a és 9-e között megfordul a belvárosban, lépten-nyomon zenekarokba, köztéri koncertekbe fog ütközni. Ebben az évben egészen különleges hangszerek kaptak főszerepet: a legtöbb rendezvényen tangóharmonika, szájharmonika és orgona hangja fog felcsendülni.
Szamosi Szabolcs orgonaművész, a Filharmónia Magyarország ügyvezetője a szerdai beharangozó sajtótájékoztatón elmondta, már nyolcadik alkalommal ad otthont a város a Zeneszüret Fesztiválnak. A kezdetek óta nem titkolt célja a rendezvénynek az, amit maga a Filharmónia is mottójául választott: közelebb vinni az emberekhez a komolyzenét.
– A rendezvény azt a vágyunkat valósítja meg, hogy a városban sétálva lépten-nyomon találkozni lehessen komolyzenével. A könnyűzene terén több példát is lehet erre hozni, a komolyzenében viszont talán a Zeneszüret az egyetlen ilyen – mondta.
Folyamatosan bővül a programkínálat, az, hogy idén már tizenhét helyszínen zajlanak rendezvények, szintén ezt támasztja alá. A Kodály Központon kívül többek között a Postapalota és a 100 éves villamos is otthont ad például a Zenelépcső programnak.
– A Filharmónia Magyarország évente közel háromezer előadót foglalkoztat, ennek majdnem a tizede, több mint kétszázötven lép fel Pécsett szeptember elején – ismertette Szamosi Szabolcs a részleteket.
A szeptember 7-i Verista Operagálával nyílik a fesztivál. Kicsit kilóg ez a Zeneszüret Fesztivál programjai közül, ez ugyanis az Operaház szervezésében érkezik Pécsre és turnéjuk első állomásai közé tartozik. Máshol ezt a műsort nem mutatják be, kifejezetten a fesztivál felkérésére jött létre. Ezen az estén a Kodály Központban az olasz zenei verizmus irányzatának nagy alkotásai közül hallhatnak részleteket a nézők (Leoncavallo – Bajazzók, Mascagni – Parasztbecsület, Giordano – Andrea Chénier).
Az idei fesztivál a „Billentyű ezer arca” címet kapta. Ha végigpörgetjük a programfüzetet, fel is tűnik, hogy a legnagyobb koncertek, műsorok középpontjában az orgona, a tangóharmonika, a szájharmonika áll. Mindhárom ugyanazon az elven szólal meg, csupán a méret más.
A klasszikusan könnyűzeneinek tartott, westernekből megismert szájharmonika teljesen más színben fog feltűnni Sigmund Groven szájában, a világhírű művész szeptember 8-án a város főterén a Szegedi Szimfonikus Zenekarral és Szamosi Szabolccsal lép fel, aki az orgona mögé fog ülni.
A hangverseny végén a zene ritmusára tűzijátékot is láthatnak a nézők-hallgatók a Széchenyi téren. A szervezők hangsúlyozták, hogy eső esetén a Kodály Központban tartják meg a rendezvényt, ahová természetesen ingyenes a belépés, viszont előzetes regisztrációhoz kötött.
Szeptember 9-én az orgona a tangóharmonikával fog párba állni a pécsi székesegyházban. Előbbit a pécsi bazilika orgonistája, Kovács Szilárd, utóbbit Kéméndi Tamás pécsi harmonikaművész szólaltatja meg.
A sajtótájékoztatón jelen volt Kéméndi Tamás is, aki elmondta, egyre többen tanulnak tangóharmonikán, a hangsúly pedig kezd a komolyzene felé eltolódni. Egyelőre még mindig a könnyűzenében, népzenében használják inkább, de immár a Zeneszüret Fesztivál is segíthet abban, hogy a hangszer „másik oldalát” is minél többen megismerjék.
Az előző években megismert és megszeretett programokkal újra találkozhatunk: lesz Zenelépcső, Zeneműhely, Tér-Zene, családi nap. Idén filmklubokat is szerveznek: megtekinthető az Amélie csodálatos élete című film és Emir Kusturica Cigányok ideje című műve. A Művészetek és Irodalom Háza otthont ad egy harmonikakiállításnak. Kéméndi Tamás több „mikrohangversenyt” is ad, több helyszínen pedig tanítványait, Durovics Dórát és Kiss Pétert is hallhatjuk.