Az alakuló ülésen sem alpolgármester(eke)t nem választott, sem az új szervezeti és működési szabályzatról nem tárgyalt a képviselő-testület. A keddi előzetes napirenden alpolgármester-választás nem szerepelt, de az szmsz-módosítás igen. Élőben, szövegesen tudósítottuk a fontosabb eseményeket, a PécsTv élő közvetítése ITT érhető el.
9.10: Péterffy Attila polgármester megnyitja az ülést.
A közgyűlés szervezeti és működési szabályzatának felülvizsgálata
A szervezeti és működési szabályzat (szmsz) az Önkormányzat számára a működés alapdokumentuma. Ebben rögzítik azokat a legfontosabb rendelkezéseket, amelyek
meghatározzák az önkormányzat szerveit, feladatait és a testület működésével
kapcsolatos szabályokat.
Az önkormányzati választásokat követően megválasztott új Közgyűlésnek a törvény szerint felül kell vizsgálnia, vagy meg kell alkotnia a szervezeti és működési szabályzatát.
A Péterffy Attila polgármester által beterjesztett módosítás több – döntően technikai jellegű – módosítást is tartalmaz. Többek között a szabályozásba bekerül új jogkörként a napirendi pont újratárgyalásának kezdeményezése annak érdekében, hogy a napirendre tűzött, de szavazattöbbség hiányában elutasított előterjesztések tekintetében a döntés még az ülésen megszülethessen. A kérdés ismételt napirendre vételéről a közgyűlés minősített többséggel dönthet.
A polgármester szerint a módosítás célja a még átláthatóbb működés, a civilek hatékonyabb, nagyobb mértékű bevonása, és a szabályozás életszerűbbé tétele.
Hét helyett nyolc bizottság lenne, alelnökök és külső tagok is lennének a közgyűlés mellett működő testületekben.
Dr. Csizmadia Péter frakcióvezető (Fidesz): Az szmsz előkészítése széles körű egyeztetést igényelne, ez nem történt meg, nekik nem küldték meg. Egyértelműek az erőviszonyok, mostantól a közgyűlésnek van polgármestere és nem fordítva, ahogy eddig. Azt kéri a képviselőktől, így szavazzanak.
Péterffy Attila: Nem kapta meg a Fidesztől az szmsz-módosítási javaslatokat, szemben más politikai erőktől, akik szintén bejutottak a közgyűlésbe. Nem akarásnak nyögés a vége. Reméli, megismeri ma a Fidesz módosító indítványait.
Berényi Zoltán frakcióvezető (ÖPE): Ezek szerint nekik megint a nyögést szánja a polgármester. Péterffy fordítva ül a lovon. A pécsi polgárok nagyobb együttműködést várnak el, mivel senkinek sincs többsége. Péterffy kötelezettsége a törvényes működés biztosítása. Újból erőből próbálják elfogadtatni az szmsz-módosítást. Ha az elmúlt öt év bizalomra adott volna okot, ők is másként állnának a dologhoz, de 2019-ben Péterffyék a jaj a legyőzöttnek elv alapján kezdtek dolgozni. Abban bíztak, megindul a párbeszéd. Nyitottak a konstruktív párbeszédre, de ezt nem nekik kell kezdeményezni, hanem a városvezetőnek.
Péterffy Attila: Tárgyalni hívta a Fideszt, az ÖPÉ-t, a KDNP-t, Csizmadiával kétszer is tárgyalt az együttműködésről. Csizmadiának akkor olyan bizottsági struktúrát mutatott be, ami a mai javaslatban szerepel. Akkor egy ködös, szóbeli javaslatot kapott a fideszesektől, ami kinyomtatva, leírva sem volt.
Csizmadia Péter: Sajnálattal hallgatja a polgármestert. Nincs változás az elmúlt öt évhez képest. Valóban egyeztettek. Péterffy akkor közölte, kiket jelölt alpolgármesternek, ők mondták, hogy nem fogják támogatni. Azt is közölte, nem fogják támogatni Péterffy bizottságokra vonatkozó javaslatát, abban nincs nyoma az ő javaslataiknak. Ez nem kompromisszum.
Péterffy Attila: A mai napig sem tudom, mit szeretnének módosítani.
Hankó Viktória (MKKP): Hogy szolgálja a pécsiek érdekét az, hogy személyes sérelmeket hánytorgatnak fel. Örülne, ha rátérnének a munkára.
Fürj Csaba (Jobbik): Hitt benne, hogy a Fidesz előáll egy módosítással. Ha valaki egy papírfecnivel jön elő, az semmi. Álljanak már elő azzal, hogy mit szeretnének tenni ezzel a várossal. Ez inkompetencia. Többen szavaztak ellenük, mint rájuk a városban.
Berényi Zoltán: Ajánlja a választási szakirodalom tanulmányozását Fürj Csabának. Hankó Viktóriával egyet ért, nem nem érzi azt, hogy ő a címzett.
Péterffy Attila: Esetleg nem arról van szó, hogy a fideszesek, öpések és KDNP-sek nem találnak elég támogatást a közgyűlésben ahhoz, hogy a javaslatuk átmenjen?
Nyőgéri Lajos (MSZP): A polgármestert a lakosság választja meg 94 óta, így történt most is. A közgyűlésnek van polgármestere kijelentés sántít. Azt hiszik Csizmadiáék, hogy sarokba tudják szorítani a polgármestert. Érdemes megnézni, a választók mit akartak. Berényi Zoltán Hirden nem győzött, a városrészben júniusban, egy héttel a választások után megjelent, és azt mondta, hogy a közgyűlésnek lesz polgármestere mostantól. Arról beszél, hogy a közgyűlés összetétele nem tükrözik a pécsiek akaratát. Trükkökkel vissza akarta szerezni a többséget a Fidesz, ami nem sikerült. Vannak olyan civilek, akik bejutottak a közgyűlésbe, de a Fidesz mellé álltak (itt nyilván a Tiszta Kezek Egyesületre és Bognár Szilviára gondol). A fideszesek nem a helyieket képviselik, hanem az országos politika lenyomatát látja rajtuk. Javasolja Hankó Viktória hozzászólásának komolyan vételét.
Berényi Zoltán: Pontatlanok Nyőgéri információi. Szerinte Nyőgérit törvénytelenül nevezték ki a covid alatt alpolgármesterré. Emlékezteti, hogy elég jól el tudott beszélgetni Nyőgérivel a választások előtti kampányrendezvényen Kertvárosban, ha a volt alpolgármester erre így reagál, lelke rajta. A hirdi eredmény nem vereség volt.
Péterffy Attila: Az szmsz a téma, emlékeztet.
Csizmadia Péter: Önök olyan utat jártak öt évig, ami nem a pécsiek útja volt. Egyetlen módosító indítványunkat nem fogadták el az elmúlt öt évben. Ehhez képest most minket támadnak, hogy mi vagyunk bárminek a kerékkötői. Önnek nincs elég nagy szíve, hogy az egész várost képviselje? Egyeztessünk, tárgyaljunk, próbáljunk kompromisszumra jutni. Ha kell, a jog eszközeivel rá fogják bírni erre a polgármestert. Több mint 20 ezer pécsi akaratát tartsa tiszteletben. Demokráciából, önkormányzatiságból próbálnak kioktatni bárkit, ez egy színjáték.
Péterffy Attila: Én is úgy látom, hogy ez egy színházi előadás, amiben elég komoly kvalitásokat mutatnak. Több alkalommal is kezdeményezett egyeztetéseket, erre nem kapott választ a Fidesz, KDNP, ÖPE részéről. Beleférnek a szívembe mind a 11-en. (A 11 fideszes képviselőkre gondol.) Szeretett volna egyeztetni, erre a fideszes médiában az jelent meg, hogy zaklatja, üldözi őket. Bízik benne, hogy előkerül az szmsz-módosításuk.
Csizmadia Péter: Pénteken elénk lökött egy anyagot. Cinikusan szónokol a pulpituson együttműködésről. Hadd ne asszisztáljunk most ahhoz, ami az elmúlt öt évben történt. Szakmai vitát kell folytatni kellő időben.
Ágoston Andrea: Egyet ért Hankó Viktóriával, ő is dolgozni jött ide. Nem tudnak felállni a bizottságok, mert áll a munka. Azt javasolja, hogy hagyják ezt abba, álljanak fel a bizottságok és induljon el a munka.
Hankó Viktória: A közgyűlés után folytassák le ezt a vitát, és kezdjék el a munkát.
Fogarasi Gábor (Jobbik): Egy óra telt el az ülésből, a rendeletről alig beszéltek. Berényinek, aki korábban a lakásügyeket emlegette Fogarasival kapcsolatban: minden egyes pert megnyert a médiában a lakásügyekkel kapcsolatban.
Dr. Háber István (Fidesz): Az újoncok nevében mondja, dolgozni jöttek ide. Ő nem vette zaklatásnak, amikor megkereste Péterffy. Szeretné, ha elindulna a munka. Patthelyzet van, ami senkit nem visz előre, ahogy a múlt felhánytorgatása sem. Talán egy rendkívüli közgyűlés összehívásával sikerül majd továbbmenni.
Talabér Ádám (Mindenki Pécsért): A módosító indítványát főbb pontjait ismerteti: külsős bizottsági tagok csak olyanok lehessenek, akik igazolható szakirányú végzettséggel, vagy igazolható szakmai gyakorlattal rendelkeznek. A hozzászólások hosszát is növelné, reméli, érdemi viták lesznek. A képviselői kérdések esetében 15 helyett csak 5 nap lenne a válaszra. A politikai acsarkodásról egyértelmű vélemény mondtak a pécsiek júniusban.
Varga Tamás (Mi Hazánk): Megkéri Péterffyt és Csizmadiát, kezdjék ez az együttműköést és kezdjék meg a közös munkát.
Barkóczi Csaba (Fidesz): Vannak aggályai, hogy olyan személyeket külsős tagként bevegyenek a bizottságokba, akiknek szavazati joga van. Köszöni Talabérnak a módosítóját.
Péterffy Attila: Sok városban régóta vannak külsős tagok, például Szegeden is, és jól működik a rendszer.
Csizmadia Péter: Támogatják, hogy a külsős bizottsági tagok szakemberek legyenek. Talabér módosítóit támogatják.
A négy módosító indítványt a közgyűlés megszavazta, viszont 12 igen, 11 tartózkodás, 1 nem szavazattal a rendelet módosítását elutasították. A Pécs Jövőjéért Egyesület képviselői, a Kutyapárt és a Mindenki Pécsért képviselője szavaztak igennek, a fideszes, öpés, KDNP-s képviselők tartózkodtak, a Mi Hazánk képviselője nemmel szavazott. Bognár Szilvia nem vesz részt az ülésen.
TOP Plusz pályázatok benyújtására vonatkozó konzorciumi szerződések aláírása
Péterffy Attila: Egy tavaly elfogadott törvény alapján az Építési és Közlekedési Minisztérium konzorciumi partnerként beléphet helyi fejlesztési projektekbe. A minisztérium hét, a város fejlesztési tervében szereplő, uniós finanszírozású (TOP Plusz) projekt vonatkozásában nyilatkozott:
- Mecsek/Misina élményerdő
- Szivárvány Gyermekház felújítása
- Az egészségügyi alapellátás fejlesztése Pécsett
- Integrált Nappali Szociális Intézmény (INSZI) egységeinek belső kialakításához kapcsolódó fejlesztések
- A pécsi vásártér funkcióbővítő rekonstrukciója, fejlesztése
- ÁPER laktanya, mint barnamezős ipari terület fejlesztése
- Déli ipari park fejlesztése
Csizmadia Péter: Nem éri hátrány az önkormányzatot, ha ezt az előterjesztést elnapolnák. Az új képviselőknek biztosítsanak időt arra, hogy jobban megismerjék ezeket a projekteket. Ez egy technikai kérés.
Csúcs Zoltán, a PVF Zrt. vezérigazgatója: Előre hozták több mint fél évvel a Top Pluszos pályázatok beadási határidejét, nem lenne jó döntés az elnapolás. A megállapodás technikai jellegű, a feladatokat osztják le.
Csizmadia Péter: Visszavonja az elnapolási indítványt, de azért tartsanak tájékoztatót a képviselőknek a projektekről.
Megszavazták az előterjesztést.
Az Építési és Közlekedési Minisztérium konzorciumi partnerként és építtetőként is részt kíván venni a beruházásban.
Péterffy Attila: A megállapodás biztosítja, hogy a tervezésre kiírt feltételes közbeszerzési pályázat lezáruljon. Forrás erre az önkormányzat kasszájában jelenleg nincs. Nem Top Pluszos forrásokból valósulna meg, állami forrásban reménykednek.
Csizmadia Péter: Az elmúlt öt évben érdemi előrelépés nem történt. Fontos, hogy ez a beruházás fenntartható legyen. Nem érti, miért kéne szállodát építeni a komplexumhoz az önkormányzatnak, ez feleslegesen drágítja a beruházást, bízzák ezt a piacra. Jelenleg egyetlen forint sincs erre a projektre. Vannak kétségei a tekintetben, hogy egy százmilliárdos projektre Pécs városa forrást fog kapni. Ne ámítsuk tovább a pécsieket, hanem tegyünk érdemi, racionális lépéseket. Monitorozza az önkormányzat, hogyan tudna a strand és az uszoda megvalósulni, de a realitásokhoz igazítva.
Péterffy Attila: vitatja az elhangzottakat. A pécsiek igénye egy akvapark, a 2015-ös modern városok program, a előterjesztés, és a minisztérium is erről beszél. Megbíztak egy céget azzal, hogy fenntartható tervet készítsenek. Azt vizsgálták, mi kell ahhoz, hogy egy akvapark fenntartható legyen. A szakértők azt mondták, szálloda kell a fenntarthatósághoz. Önmagában egy akvapark veszteséges mindenhol. Ha nem lesz hotel, nem lesz fenntartható az akvapark. A projekt versenyuszodástul sportcsarnokostul szerepel a kormány terveiben. Ha a kormány ezt fontosnak tartja, talál rá forrást. Kéri, Csizmadiáék segítsenek ebben.
Barkóczi Csaba: Csizmadia Péter felszólalása koherensebbnek tűnt. Akkor a pécsi önkormányzat az akvapark mellett szállodát is üzemeltetni fog? Kiszervezik majd az üzemeltetést? Kiknek adják majd oda? Vannak olyan üzleti körök, ezt láttuk, akiket polgármester úr preferál.
Péterffy Attila: Az a kérdés, hogy a szállodát ki üzemeltesse, leghamarabb öt év múlva merülhet fel, egyébként ő azt javasolná a közgyűlésnek, hogy ne az önkormányzat üzemeltesse.
Csizmadia Péter: Elhangzott a kulcsmondata, legalább öt évig nem valósul meg ez a terv. Egy ekkora csomag megvalósításához kevés lesz öt év.
Péterffy Attila: Öt éven belül nem strandot, hanem akvaparkot szeretnénk. Nem ötletelésnél tartanak, feltételes közbeszerzési eljárás zajlik, aminek végén kiválasztanak egy tervezőt. Furcsa, hogy önök, akik a kormányt képviselik itt helyben, érveket keresnek amellett, miért nem jó ez a projekt. Ne politikai játszmát folytassanak.
Csizmadia Péter: 2015-ben mi kezdeményeztük, ön az előző ciklusban nem valósította meg. Szakmai szempontokból próbálta megközelíteni a kérdést. Egy szóval nem mondták, hogy nem fogják támogatni a projektet. Olyan feltételes közbeszerzést írunk ki, akinek a nyertesét nem tudjuk kifizetni.
Péterffy Attila: Önök kezdeményezték 2015-ben, igen, de kinek a telkére szánták ezt az akvaparkot, a kérdés költői. Most egy önkormányzati terület lenne a helyszín. Azt a forrást, amit most erre költünk, a Pécs Jövőjéért Egyesület biztosította, nem az önkormányzat.
Barkóczi Csaba: Egyszer azt mondta a polgármester, hogy öt év múlva beszélhetünk leghamarabb az üzemeltetésről, aztán azt, hogy öt éven belül szeretnék megépíttetni. Melyik az igaz?
Péterffy Attila: Objektív, részletes, mélyreható információkat kaptak az akvapark projektről. Elérkeztünk ahhoz a pillanathoz, amikor egy minisztérium elismeri azokat az erőfeszítéseket, amiket a város önkormányzata tett. Mit tehettünk volna még?
Sajgó György: A miniszterelnök idejött 2015-ben és ígért egy akvaparkot, kaptunk rá sok pénzt, és 2019-ig sokat el is költöttek belőle. A tervek módosíthatók. A fenntarthatóság a kulcs. Ahhoz pedig kell a turizmus.
Barkóczi Csaba: Tehát nem a pécsieket fogja szolgálni a létesítmény.
Ágoston Andrea: Pécsett azért nem lehet nagyobb volumenű konferenciát megszervezni, mert nincs elég szállodai kapacitás. A szálloda munkahelyeket fog teremteni. A turizmus fejlesztése a pécsi vállalkozások érdeke.
Sajgó György Barkóczinak: Kiforgatta a szavait. Csak pécsiekre alapozva nem lesz fenntartható az akvapark, ennyit mondott. Ha ezt nem érti Barkóczi, akkor nem tudja, mennyi pénzből élnek a pécsi családok.
Megszavazták az előzterjesztést.
Illegális hulladéklerakó felszámolása
1500 tonna építési, bontási hulladékot helyezett el valaki önkormányzati területen, a Hársfa úti erdős területen. Az ott lévő önkormányzati terület bérlője egy kisebb mennyiség elhelyezését elismerte. Mivel a hatóságok nem tudták megállapítani, ki helyezte el a hulladékot, a város feladata annak eltávolítása.
Végh Péter (ÖPE): Elkésett intézkedés ez. Az ő telke alatt van az a vízmosás, amit feltöltöttek törmelékkel. Elképesztő, hogy nem tudjuk az elkövetőre ráverni ezt a 16 millió forintot, amibe a törmelék eltávolítása kerülni fog. Érti, hogy kényszerhelyzet, de nem fogja megszavazni ezt az előterjesztést.
Péterffy Attila: Attól még az a kupac ott marad. Az önkormányzat feljelentést tett, a hatóság nem tudta megtalálni az elkövetőt. Várja a javaslatot, mit lehetne tenni még.
Varga Tamás: El kell takarítani a szemetet, de az ott lévő önkormányzati bérlő meddig marad még bérlő?
Magay Miklós városüzemeltetési főosztályvezető: A bérleti jogviszony megszüntetését megkezdték.
Varga Tamás: Benne volt-e a szerződésében, hogy a károkozásért a bérlő felelős.
Magay Miklós: Igen, de a polgári törvénykönyvből is lehet meríteni, a probléma az, hogy a rendőrség nem tudta bizonyítani, hogy a bérlő okozta a kárt.
Megszavazták az előterjesztést.
Az Önkormányzat 20310/41730-ad tulajdonában álló, pécsi 16612/A/58 hrsz. alatti lakás értékesítése
Hosszan vitáztak a képviselők arról, szabad-e eladni ennek a részben önkormányzati tulajdonú lakásnak a felét a magántulajdonosoknak.
A fideszes Csizmadia Péter azt javasolja, éljen az önkormányzat elővásárlási jogával, és annyi pénzért, amennyiért eladta volna, vásárolja meg a lakrészt a tulajdonostársaktól.
Elfogadták a módosító indítványt.
Megszavazták az előterjesztést.
Kérdés érkezett a polgármesterhez Csizmadia Pétertől: Egy volt alpolgármester, aki most képviselő rendszeresen használja az önkormányzat gépjárműveit. Van-e erről tudomása?
Péterffy Attila: Nincs erről tudomásom.
A közgyűlés véget ért.