Napról napra hűvösebb lesz, őszbe fordul a nyár, és ezt nem csak mi, hanem a poloskák is megérezték. Elindult az ilyenkor esedékes invázió, nem csak a városban, hanem a zöldebb környezetben is. A neten körbejárva sokféle védekezési módra esküsznek, de abban mindenki egyetért, hogy száz százalékosan kizárni a kellemetlen rovarokat nem lehet.
Pozitívuma csupán annyi a lakást megszálló poloskáknak, hogy legalább nem tesznek kárt semmiben. Egyébként hangosak, és elpusztításukkor taszító bűzt bocsátanak ki magukból. És sok esetben a télre bent maradt rovarok váratlanul előbukkanhatnak.
Mivel természetes ellensége még nagyon kevés a „büdösbogárnak”, magunkra vagyunk hagyva a védekezés terén.
A legtöbb „tuti” megoldásnak a világhálón ezeket tartják:
– gondos, jól záró, réseket is fedő szúnyogháló (a legtöbb szakember is erre esküszik)
– teafa illetve mentaolaj oldata a nyílászárók környékére,
– fokhagyma vagy vöröshagyma leve a nyílásárók környékére,
– szódabikarbónás-ecetes víz a nyílászárók környékére,
– professzionális poloskaölő permet,
– házi készítésű csapdák.
Bármelyikkel lehet próbálkozni, de ezek a permetek is csak ideig-óráig tartják távol a rovarokat.
Ahogy azt lapunknak korábban Dr. Majer József biológus, a PTE nyugalmazott egyetemi tanára elmondta, az őszi időszakban kelnek ki azok a peték, amiket tavasszal raktak le azok a poloskák, akik átvészelték a telet. A téltől fog tehát függeni most is, milyen lesz a 2021-es „szezon”.
A gazdákat ráadásul a zöld poloskák is zavarják, hiszen a címeres szürkékkel szemben, ezek jelentős kárt tudnak tenni a növényekben.
A fürkészdarázs lehetne segítségünkre a poloskák elleni küzdelemben, hiszen ők, tojócsövükkel átszúrják a büdösbogarak petéit és sajátjaikat ültetik a helyére. Viszont még nem szaporodtak el annyira, hogy felvegyék a versenyt a poloskák számával.